"Графіті з Зеленським" у містах Європи: як російська пропаганда створює нові фейки
Антиукраїнські мурали та графіті, що нібито «виникають» на будівлях та вулицях європейських міст — така інформація шириться мережами проросійських каналів, які зосереджені на жителів тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей. Східний Варіант дослідив цю тему та наводить спростування.
У вересні на проросійських пабліках з'явилась інформація про нібито намальовані графіті, цього разу у Франції та Німеччині. На них Володимир Зеленський зображений у ролі канібала, який «поїдає» українських військових.
Такі вкиди автори фейків «підкріплюють» скриншотами західних медіа, аби все виглядало переконливіше. Чому це фейк розбираємо далі у матеріалі.
Фейк: «В європейських містах з'явились графіті на яких Зеленського зображають канібалом»
Вже не вперше у проросійському сегменті Телеграм-каналів поширюються антиукраїнські картинки-графіті із Володимиром Зеленським. Цього разу мережею розійшлась інформація про зображення на будівлях нібито в Берліні, а згодом у Парижі.
Джерело фейку: ТГ канали «Z_Горловка_ДНР_Россия», «ДОНЕЦК ДНР НОВОСТИ СВО»
На малюнках зображений Володимир Зеленський у двох варіаціях з одним сенсом. У повідомленнях йдеться, що нібито таку інформацію поширили західні медіа і місцева поліція розшукує автора цих малюнків.
Джерело фейку: ТГ канал «Мариуполь сейчас»
Таку інформацію підхопили англомовні акаунти, де цей пост в одного з користувачів набрав понад 3000 репостів та тисячі переглядів.
Дещо раніше проросійськими каналами, що зосереджені на жителів тимчасово окупованих територій сходу України, розійшлося подібне провокативне графіті нібито від польських художників, де «Зеленського повісили в Гаазі».
Джерело фейку: ТГ канал «Сводки ополчения»
Спростування
З приводу “графіті у Німеччині” під час моніторингу німецького інтернет-видання Frankfurter Allgemeine Zeitung не вдалося відшукати подібну публікацію. Того самого дня (12.09.2023) в той самий час є зовсім інша публікація, не пов'язана з Президентом України.
Крім того, зазначена росіянами локація нібито з Німеччини насправді знаходиться у Польщі, а саме у Варшаві. Таку інформацію встановили іноземні фактчекери проєкту Lead Stories.
На Google Maps фото цієї будівлі датовано 2021 роком, що не дає можливості підтвердити відсутність графіті зараз. Однак, заяви росіян про цю локацію в Берліні не відповідають дійсності.
Також, якщо придивитись уважніше, то на справжній будівлі знаходиться прапор Польщі, а у варіанті фейкоробів — прапор Німеччини, аби надати своїй маніпуляції переконливості.
Примітно, що в публікації з проросійських ТГ каналів про графіті в Німеччини, росіяни два рази допустилися помилки у прізвищі Зеленського. Спочатку вони його підписали — Zelensky, а потім — Zelinsky. Однак німецькою буде правильно Wolodymyr Selenskyj. Саме такий варіант імені та прізвища зустрічається у тому самому виданні Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Щодо випадку з Парижем, то по скриншоту публікації видно посилання на статтю з Le Point. Однак, під час пошуку за назвою чи ключовими словами вдалося запевнитись, що такого матеріалу це видання не публікувало. Також, жодне з авторитетних західних медіа не поширювало таку інформацію.
Раніше Східний Варіант розбирав фейк про подібне вигадане графіті в Іспанії. Якщо порівняти це зображення тогорічної давнини з тим, яке шириться зараз про «Зеленського, якого повісили в Гаазі», то першоджерелом є той самий анонімний акаунт «typicaloptical» в Інстаграм.
Отже, подібні фейкові малюнки мають виключно проросійські джерела або сторінки анонімних користувачів у соціальних мережах з антиукраїнським контентом, що свідчить про маніпуляції з боку росії. Також графічні помилки та омана в локаціях доводить, що це лише фотофейки російської пропаганди.
***
Основна мета подібних вкидів — принизити Володимира Зеленського та запевнити користувачів у тому, що Європа не визнає його як поважну особистість і вважає “проблемою”. Мовляв, якщо його висміюють навіть за кордоном, то немає чого тягнутися до України.
Ціла серія таких карикатурних графіті, які час від часу з'являються у проросійських пабліках, переважно зорієнтовані на жителів тимчасово окупованих територій Донеччини та Луганщини. Подібними вкидами окупанти намагаються переконати місцевих жителів, що український лідер нібито неспроможний перемогти у війні з росією.
***