Дикі тварини в містах Донеччини. Як допомогти повернутися додому?
Випадки появи диких тварин на вулицях міст регулярно миготять в новинних стрічках. Чому брати менші залишають свої природні місця проживання і приходять на галасливі вулиці міст? Наскільки вони небезпечні і як правильно себе поводити у разі зустрічі з ними? Запитали зоозахисників.
Сарни, зайці, кабани та навіть лосі насправді досить часто виходять на вулиці великих і маленьких міст. Особливо такі випадки актуальні для Донецької області, оскільки вже сьомий рік заборонено полювання в зоні ООС.
Завдяки забороні тварини активно розмножуються, стають менш полохливі та через власну цікавість або вимушено залишають межі свого природного середовища проживання.
«Східний варіант» зібрав найгучніші випадки останніх років і дізнався, що робити, якщо зустрів лісового жителя на вулиці міста.
Літо 2015-го року. Місцеві ЗМІ Слов'янська написали про те, що в самому центрі міста з'явилося лосеня. Воно було налякане, притискалося до воріт одного з підприємств. Тоді викликали співробітників мисливського господарства, які його відловили, але надалі було повідомлено, що лосеня померло від інфаркту.
Взимку 2019-го в тому ж Слов'янську під час планової заміни вікон пологового будинку в віконних щілинах будівельники виявили понад 200 сплячих кажанів. Їх випадково розбудили й за інших обставин кажани, швидше за все, загинули б. Але в цьому випадку все закінчилося добре. Одна з небайдужих жительок міста зв'язалася з волонтерами Центру реабілітації кажанів Фельдман Екопарк в Харкові.
Кажанів оглянули, окільцювали, нагодували та помістили в спеціальний холодильник в сплячку.
Зима 2020-го. На вулицях Маріуполя з'явилася сарна (козуля). Очевидці зняли її на відео і повідомили власнику приватного «Парку дикої природи». Тоді тварині вдалося сховатися в невідомому напрямку.
Лютий 2021-го. Один з останніх випадків знаходження тварини в нетиповому для неї середовищі. Кролики були помічені в самому центрі Краматорська на вулиці Василя Стуса. Звичайно, кролик не дика тварина. Але і прогулянки центральними міськими вулицями вухатим не властиві.
Зрештою кроликів прихистили активісти Благодійного фонду «Друг».
Що вже говорити про зайців і їжаків, які живуть в садівничих товариствах, фазанів, що заселили міські сквери.
Знову приклад зі Слов'янська. Просто на центральній Соборній площі ось уже кілька років серед гілок високих ялин непогано влаштувалися вухаті сови.
А в одному з міських ставків оселилася ондатра.
Чому дикі тварини «виходять до людей» і як їм допомогти?
За словами експертів випадки, коли дикі тварини змінюють місце проживання ближче до людини, відбуваються з різних причин. Іноді тварин приваблює можливість знайти їжу. Буває, коли лісові мешканці виходять до людей, бувши потривоженими. Або ж це відбувається, коли місце існування тварини знищується (лісова пожежа, велике будівництво в передмісті, вирубка лісу і т.п.).
У будь-якому випадку з якої б причини дика тварина не опинилася на міській вулиці, будь-який містянин повинен знати, як себе поводити поблизу лісового гостя. Адже при неправильних діях тварина може нашкодити собі, а іноді й бути небезпечною для людини.
До того ж важливо пам'ятати, що деякі тварини можуть нести небезпечні для людини хвороби (наприклад, вовки, лисиці, єнотоподібні собаки можуть поширювати сказ). В цьому випадку тварину необхідно буде безпечно відловити та відвезти у ветеринарну службу.
Співзасновник ГО «Єдина Планета», посланник доброї волі ПРООН в Україні Павло Вишебаба розповідає, що в країні на сьогодні немає чітко регламентованого алгоритму для служб, як діяти, якщо ви зустріли на вулиці лисицю або кабана.
Але існують певні напрацювання, завдяки яким тварин все ж можна убезпечити й повернути в дику природу.
«Про диких тварин у нас піклується Міністерство навколишнього середовища та Державна екологічна інспекція. Тобто, якщо ви бачите дику тварину, то потрібно зателефонувати в Державну екологічну інспекцію свого округу. Також можна зателефонувати в поліцію. Але тут досвід показує, що поліція без екоінспекції нічого не зробить, тому що у них просто немає пристосувань для вилову тварин. Але вони хоча б зможуть на час захистити тварину від людей», — розповідає Павло.
Співробітники екоінспекції повинні будуть відловити тварину і після ветеринарного огляду повернути в природне місце існування.
Часто місцеві жителі звертаються за допомогою до співробітників ДСНС. І хоча порятунок тварин не входить до їхніх обов'язків, багато рятувальників йдуть назустріч, і допомагають в тих випадках, де є така можливість.
Крім того, можна спробувати скористатися послугами волонтерських організацій та фондів, які спеціалізуються на реабілітації диких тварин.
Що стосується Донецької області, то найближчий подібний центр знаходиться в Харкові.
Це Всеукраїнська служба порятунку диких, екзотичних і домашніх тварин «Добрий дім Фельдман Екопарк». Тут принаймні можуть проконсультувати щодо дій з порятунку тварини, потрапила в біду, якщо в цьому виникне необхідність.
І останнє, що зоозахисники НЕ рекомендують робити у разі зустрічі з диким тваринам:
- не потрібно наближатися до тварини;
- не намагайтеся доторкнутися або погладити дику тварину, навіть якщо це здається безпечним;
- не потрібно кричати та намагатися прогнати;
- не робіть різких рухів, не розмахуйте руками;
- нічого не кидайте у тварин, не провокуйте їх.
Усі ці дії можуть нести небезпеку, як для людини, так і для самої тварини. Наприклад, налякана сарна (козуля) може вибігти на проїжджу частину, чим створить небезпеку для себе і для автомобілів, що проїжджають. Здавалося б безпечна лисиця або єнотоподібний собака може залишити болючий укус.
Завжди зберігайте дистанцію і дочекайтеся приїзду викликаних служб.