"Український схід має більший зв'язок з західною Європою, ніж Галичина": у Києві показали фрагмент нового фільму про Донбас
Український документаліст Корній Грицюк разом з командою знімає на сході фільм “Євродонбас” про європейську спадщину в Луганській та Донецькій областях.
Майже у всіх великих містах та селах на Сході України свого часу жили європейці. Вони будували будинки, заводи, інфраструктуру. А деякі з цих населених пунктів навіть засновані європейцями.
Зараз на сході тривають зйомки документального фільму, який розкаже про європейську спадщину регіону та зруйнує головні міфи.
26 червня в Києві на міжнародному фестивалі "Книжковий арсенал" автори фільму показали фрагмент з майбутньої стрічки та розповіли, хто ж саме жив в Костянтинівці, Торецьку, Дружківці, Лисичанську.
Учасники дискусії про європейське минуле східних регіонів (зліва направо): Олександр Михед, Анна Паленчук, Леонід Марущак, Корній Грицюк
"Східний варіант" побував на заході та зібрав найцікавіше у своєму фоторепортажі.
Розвінчання міфів про Донбас
"Більшість з того, що ми знаємо про схід України — переважно міфи", — зазначив історик Леонід Марущак.
Він наголосив, що це проблема не лише сходу, а й інших регіонів.
"Ми так само мало знаємо про центр, схід та південь. Чому? Тому що ми вже тривалий час живемо в доступності до інформації, яка подобається. А вона часто є хибною", — додав Марущак.
Один з таких міфів, на думку історика, руйнує уявлення людей про історію Луганської та Донецької областей. Їх заведено вважати суто радянськими, такими, що не мають своєї історичної ідентифікації крім комуністичного минулого.
Тоді як насправді на території нинішньої Луганщини та Донеччини наприкінці 19 - на початку 20 ст. вели активну діяльність європейці — з Великої Британії, Франції, Бельгії та інших країн. Вони відкривали підприємства та будували заводи, створювали інфраструктуру для життя та роботи, а велика частина місцевого населення мали робочі місця саме завдяки європейським підприємцям.
"На регіон навішують ярлики, що він радянський, ватний, антиєвропейський. А він насправді заснований європейцями. Там зв’язок з західною Європою навіть більший ніж на Галичині. І це не якась там колоніальна історія, це суто бізнесова історія", — наголосив режисер-документаліст Корній Грицюк.
На сході України збереглося багато європейських артефактів
Звісно, така активна діяльність не могла не залишити слідів після себе. А саме пам'яток та архітектурного ландшафту.
"Якщо ви хочете дізнатися, про європейський архітектурний ландшафт на території сучасної України, вам обов'язково потрібно поїхати в Лисичанськ. Це місто, в якому зберігся найбільший архітектурний спадок Бельгії за межами самої Бельгії", — розповів Леонід Марущак.
Найбільшим об’єктом, який будували бельгійці, був содовий завод. Вже навколо нього збудували містечко з інфраструктурою: житловими кварталами для працівників, магазинами, мостами.
Частина цих архітектурних артефактів збереглася до нашого часу. І хоча на думку Леоніда Марущака, у цьому заслуги місцевої влади Лисичанська небагато, а сталося це скоріш випадково, бельгійці все одно вдячні українцям з Лисичанська. У 2017 році бельгійська влада відзначила вклад Лисичанська в збереження бельгійської архітектури відповідною премією.
"Найцінніше що є в кожної епохи — це архітектура. А працювати з архітектурою епохи індустріалізації дуже цікаво. Вона існує там у таких масштабах, які важко описати", — сказав історик Марущак.
У документальному фільму покажуть "Нью-Йорк", Юзівку та інше європейське минуле регіону
Корній Грицюк створює не перший фільм про Донбас. Раніше він зняв документальну стрічку "Поїзд "Київ-Донбас". Там режисер зібрав історії людей, що їдуть потягом з Києва до Костянтинівки. Частина з них — мешканці окупованих територій.
"Для мене це не чужа тема. Я сам родом з Донецька. Чув трохи про британців, які нібито заснували Донецьк. Частина Донецька в нас звалася Юзівка на честь валійського підприємця Джона Юза, який заснував Донецьк", — розповів Корній Грицюк.
Джон Джеймс Юз у 1869 купив землю в тодішній Катеринославській губернії. Там збудував металургійний завод. Майже 3/4 усього заліза Російської імперії вироблялося саме на цьому заводі.
Так само як і навколо содового заводу в Лисичанську, там збудували поселення для працівників. Сам Джон Юз також мав сімейний котедж. Саме цього валійського бізнесмена багато хто вважає засновником Донецька, а в самому місті стоїть його пам’ятник.
"Коли я почав дізнаватися про це питання глибше, я знайшов багато інформації про те, що майже скрізь на сході жили європейці. Дружківка, Донецьк, Костянтинівка, Лисичанськ — майже в кожному великому місті на сході європейці будували шахти, заводи, підприємства. І лише через 30 років на тій території почала проходити відома сталінська індустріалізація. Вона була побудована саме на здобутках європейців", — наголосив Корній Грицюк.
У своєму фільмі він також розповість історію українського "Нью-Йорку" — містечка Новгородське. До 1951 року це місто звалося саме "Нью-Йорк". Його заснували німці ще в 19 столітті.
Вже цього року профільний комітет Верховної Ради погодився з тим, аби перейменувати Новгородське на Нью-Йорк.
У фільмі Корній Грицюк поцікавився думкою про перейменування міста у місцевих мешканців. Дехто з них не надто схвально поставився до ідеї. Відповідний фрагмент показали під час заходу на "Книжковому арсеналі":
"Що нам те перейменування. Краще б пенсії підняли", — сказали жінки з Новгородського.
За словами Корнія Грицюка, під час зйомок команда стикнулася з відсутністю інформації про європейське минуле східних регіонів України в архівах. Це, на думку режисера, пов’язано з діями радянської влади.
Загалом фільм знімають вже півтора року. Про дату виходу стрічки автори обіцяють повідомити згодом.
Читайте також: Український Нью-Йорк. Чи повернуть німецькому поселенню на Донеччині колишнє ім'я