UA
UA RU
06 Вересня 2023, 11:37
1700
Псевдовибори окупантів: як уникнути участі та чи є відповідальність за голосування
Антифейк

Псевдовибори окупантів: як уникнути участі та чи є відповідальність за голосування

Просто зараз в окупованих містах Донеччини та Луганщини російські загарбники проводять фейкові “вибори”. При чому “голосування” відбувається не лише на “дільницях”, а ще й на зупинках, дитячих майданчиках і навіть у квартирах місцевих жителів. Навіщо окупанти влаштували цей фарс, що кажуть юристи і як можна уникнути участі — відповідає Східний Варіант

Зараз в росії проходить активна підготовка до виборів, які загарбники планують проводити у тому числі й на тимчасово окупованих територіях України. У деяких окупованих містах Донеччини та Луганщини загарбники вже обходять домівки мешканців, збираючи голоси.

фейкові вибори окупантів
У тимчасово окупованому Маріуполі люди голосують на псевдовиборах на зупинках та дитячих майданчиках. Джерело: Маріупольська міська рада

Східний Варіант розповідає, як можна уникнути голосування та кого можуть ув’язнити за участь.

З 2 вересня запрацювали «мобільні дільниці»

Ще влітку в росії та на тимчасово окупованих територіях України розпочалась активна передвиборча агітація. Українців, що залишаються в окупації, схиляють до отримання російських паспортів, щоб узяти участь у голосуванні. Учасники руху опору «Жовта стрічка» повідомили, що з 2 вересня росіяни запустили так званні «мобільні дільниці» — групи із 4-х осіб, які роблять обхід місцевого населення, щоб примусити проголосувати на фейкових виборах.

Жителі Луганська спалюють агітаційний матеріал та зривають прапор росіян
Жителі Луганська спалюють агітаційний матеріал та зривають прапор росіян. Фото: «Жовта стрічка»

Українці ж не припиняють чинити опір. Наприклад, нещодавно жителі Луганська зірвали понад 80 передвиборчих агітаційних плакатів та спалили їх разом із трикольоровими прапорами, передає “Жовта стрічка”. 

Яка відповідальність очікує тих, хто проголосував або брав участь в організації чи агітації?

Українські правозахисники мають різні думки з приводу відповідальності за участь в голосуванні на фейкових виборах.

Адвокат ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов каже, якщо громадянин прийшов та проголосував на псевдовиборах на окупованих територіях України, то в його діях можуть бути ознаки кримінального правопорушення передбаченого ст. 111–2 Кримінального кодексу України, а саме пособництво державі-агресору.

«Проводячи ці вибори, держава-окупант намагається встановити свою владу на окупованій території. Тож, громадянин, який прийшов та проголосував, буде вважатися таким, який здійснює дії з реалізації чи підтримки рішень та/або дій держави-агресора, за що передбачено відповідальність за ст. 111–2 Кримінального кодексу України», — розповідає Євген Воробйов.

фейкові вибори окупантів
Агітаційні плакати на тимчасово окупованих територіях України. Фото: «Жовта стрічка»

Якщо ж людину змушують йти та голосувати, або активно брати участь у виборах, це може бути обставиною, що пом’якшує покарання. Але для того, щоб цю обставину застосувати, слід мати відповідні докази такого примусу — фото (чи відео), показання свідків або документи, каже адвокат.

Іншу думку з цього висловлює директорка з адвокації Центру прав людина «ZMINA» Альона Луньова. Вона нагадала, що законодавством України передбачена відповідальність саме за організацію незаконних виборів, референдумів, у тому числі заклики до їхнього проведення. За такі дії кримінальна відповідальність може становити від 5 до 10 років позбавлення волі. Сама ж участь у виборах не має чіткої криміналізації в законодавстві. На думку пані Альони, було б не правильним карати за це пересічних громадян та громадянок, які з різних причин пішли на виборчі ділянки:

«Дійсно, якщо людина сама вирішила бути головою або членом дільниці виборчої комісії, за це встановлюється кримінальна відповідальність. Та ми знаємо практику, коли людину змушують проголосувати. Для цього приходять додому з військовими та зброєю. І, фактично, примушують це робити. Очевидно, що на українських громадян здійснюється тиск. Тут говорити про криміналізацію недоречно».

фейкові вибори окупантів
Учасники спротиву залишають повідомлення для інших мешканців тимчасово окупованих територій. Фото: «Жовта стрічка»

За словами Альони Луньової, Україна зараз не може гарантувати безпеку тим, хто залишається в окупації. Тож українці вдаються до різних способів виживання.

«Людей там залякують. І ми не знаємо причин, чому людина прийшла на дільницю. Може її чи його дитину тримають у полоні. Тут недоречно зовсім говорити, якщо людина прийшла на дільницю, значить вчинила злочин. Ми не контролюємо ті території, ми не можемо гарантувати людям, які там живуть, безпеку. Це вкрай негативний і дуже некорисний підхід», — каже директорка з адвокації.

Як уникнути участі у виборах?

Учасники руху громадянського спротиву «Жовта стрічка» радять не приходити на дільниці та не голосувати. Адже такі дії, хай і з несерйозним підходом, усе ж верифікують та легітимізують псевдоголосування. Натомість є декілька методів з уникнення участі у виборах.

«Найбільш безпечний спосіб — це ігнорування і не знаходження за місцем прописки. Загарбники ходять адресами, у них є бази. Краще за все на час виборів поїхати кудись на іншу адресу або за місто. У деяких випадках у домівках роблять так. Коли представники виборчих комісій з військовими заходять — у чаті домівки про це пишуть, і в людей є час кудись вийти — у магазин або на прогулянку. Звичайно, увесь період голосування так робити буде складно. Тому краще було б виїхати», — каже координатор «Жовтої стрічки» Іван.

фейкові вибори окупантів
Фото: «Жовта стрічка»

Потрібно забезпечити неможливість голосування літніх людей, адже на них легше вплинути й закликати до таких дій. Рекомендовано захвати документи своїх бабусь та дідусів. А краще — виїхати з ними кудись на декілька днів.

«Ще один метод — демонструвати, що тих, хто не погоджується, значно більше, ніж тих, хтось десь розпишеться. Спалювати все — агітаційні матеріали, бюлетені, прапори окупанті. Надсилати це нам. Фіксувати колаборантів та зрадників, що бере участь в організації. У тому числі й через наш чат-бот «Бачимо»», — каже координатор «Жовтої стрічки».

Якщо ви знаходитеся на тимчасово окупованих територіях, нагадуємо бути обережними та дбати про власну безпеку! Від цього залежить ваше життя та життя ваших рідних!

Передати відомості про колаборантів, які беруть участь в організації псевдовиборів на тимчасово окупованих територіях можна передати активістам «Жовтої стрічки» через чат-бот «Бачимо» — @bachymo_bot.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
24 Листопада Неділя
22:56

У Дружківській громаді працює Державна програма єВідновлення

22:44

На Курахівському напрямку ворог здійснив 57 спроб прорвати українську оборону

22:20

У Києві працюють дитячі кімнати в центрах для ВПО

21:40

Умєров заявив, що все більше країн готові фінансувати українське виробництво далекобійних дронів та ракет

21:20

Ватажок окупантів роздав 20 тисяч квадратних метрів землі в Маріуполі російським забудовникам

20:52

До 70 тисяч переселенців повернулися у тимчасово окупований Маріуполь, — нардеп

20:37

У Словʼянську залишається до 5 тисяч дітей, — Лях

20:20

Сирський зустрівся з українськими блогерами, які висвітлюють військові теми

19:55

Українські служби показали інформаційним агенціям уламки російської ракети, яка вдарила по Дніпру, — Зеленський

19:40

В окупованих Донецьку та Макіївці за одну ніч на пожежах загинули 4 людини

19:20

Під окупованим Донецьком залишилися без світла будинки на трьох вулицях через водія, який збив опору ЛЕП (фото)

18:58

У Києві для дітей переселенців регулярно проводяться заняття Академії майбутніх першокласників

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: