Екологія та мистецтво: як подруги з Рубіжного створили творчу майстерню
Анастасія та Ольга на своїх майстер-класах діляться з жителями міста, як вторсировину можна перетворити на декоративний авторський виріб. Так зі старих джинсів можна зробити практичну сумку-шопер. А з пап'є-маше — гарну біжутерію.
Про важливість творчих зустрічей та екоусвідомленості розповіла «Східному Варіанту» одна з майстринь лабораторії «Деревій».
«Ми не можемо жити без творчості»
Анастасія Медяник — художниця та керівниця гуртка у комплексі позашкільної роботи у місті Рубіжне. Ольга Левчук — модельєрка-конструкторка, викладачка у Рубіжанському індустріально-педагогічному технікумі.
Кожна з подруг має сім'ю, маленьких дітей та основну роботу. Але є й те, що поєднує їх найбільше.
«Ми не можемо жити без творчості. Ми любимо збиратися разом, надихати та надихатись ідеями одна одної. Створюємо авторські текстильні іграшки, розробляємо ідеї сувенірів із різних матеріалів, займаємось розписом одягу та кераміки», — ділиться з нами Анастасія.
Півтора року тому подруги вирішили організувати власну творчу майстерню «Деревій».
«Метою майстерні на самому початку було створення креативних авторських речей та умов для творчої синергії. Ми робили картини, брошки та інші авторські вироби на замовлення», — згадує художниця.
Згодом майстерня почала брати участь у міських заходах та фестивалях Рубіжного та Сєвєродонецька.
Проєкт «Екомайстерня Деревій»
Анастасія розповіла, що до війни вона із сім'єю жила в Луганську. Там вона проводила заняття з творчості для дорослих.
«У мене народилася ідея, що ми можемо і в нашому рідному місті проводити такі заняття. Є багато гуртків для діток, а для дорослих — немає. Також у місті немає творчих зустрічей для реалізацій якихось цікавих задумів», — ділиться з нами художниця.
Так з’явилася ідея створити серію безплатних майстер-класів з різних технік декоративно-прикладного мистецтва.
«Якось на сайті Active Citizens я побачила інформацію про конкурс проєктів соціальної дії. Вирішила оформити нашу ідею у проєкт. І подала заявку на грант», — каже Анастасія.
До реалізації проєкту майстрині долучили представників місцевої влади.
«Вони підтримали нас, надавши листи з підтримкою нашого проєкту для грантодавців. Конкурс ми виграли», — пояснює майстриня.
Вона уточнила, що програма здійснювалася Британською Радою спільно з трьома співзаявниками (ОГО): ГО «Міцна громада», ГО «Молодіжна Платформа» та Херсонським обласним благодійним фондом «Об'єднання».
«Наш проєкт називається “Екомайстерня Деревій”. Префікс “еко”, тому що ми даємо старим речам друге життя: шиємо з них ляльок, сумки. А також робимо вироби з макулатури. У нас з'явився шредер. На майстер-класі з маси пап'є-маше ми робили навіть біжутерію. З того, що зазвичай викидають, ми робимо дуже красиві речі», — каже жителька Рубіжного.
«Ідей маса»
Проєкт став діяти паралельно з майстернею.
«Ми хочемо надихати людей створювати щось цікаве своїми руками. Ідей маса», — зізнається художниця.
Завдяки проєкту жителі Рубіжного змогли відвідати такі майстер-класи:
- Апсайклінг текстильних виробів
- Декоративне панно із природних матеріалів
- Декор кераміки
- Ресайклінг паперових виробів (біжутерія з маси пап'є-маше)
- Декоративний живопис «Хатка щастя»
- Виготовлення «Берегиня» з підручних матеріалів
- Графіка «Дерево життя»
- Пошиття екосумки з уживаних речей та її декор
- Пошиття захисної маски та її декор
- Виготовлення новорічної ікебани
Творчі зустрічі проводилися на різних локаціях: коледжі, у центральній міській бібліотеці, у Палаці культури, а також у центрі туризму та краєзнавства.
Творчість для кожного
Анастасія зауважила, що заняття майстерні спрямовані на посилення соціальної згуртованості, виникнення діалогу між владою та громадою, а також між різними соціальними групами у самій громаді.
«Ми запрошуємо всіх. Серед наших учасників були люди з інвалідністю, переселенці, матусі з дітьми. Приємно бачити, коли не лише жінки, а й чоловіки приводять своїх дітей, онуків. Допомагаючи їм вони самі надихаються і включаються в роботу», — каже Анастасія.
Творчий склад майстерні отримує багато подяк.
«Люди задоволені. Раніше вони нам казали: “От, у великих містах стільки всього цікавого для дорослих, а у нас місто маленьке. Нічого такого немає”. Тому коли з'явилися такі творчі заняття, ми отримали приємний зворотний зв'язок», — ділиться з нами творчиня майстерні.
За її словами, проєкт завершився, але у планах майстринь продовжити робити творчі майстер-класи. Щоб була можливість оплачувати матеріали, заняття проводитимуться на платній основі, але за прийнятну і доступну ціну.
«Важливо бути екоусвідомленим»
Анастасія поділилася, що у своїх роботах та майстер-класах подруги намагаються бути креативними та сучасними. Майстрині поєднують українські етномотиви та сучасні техніки декоративного мистецтва, використання вторсировини та нових цікавих художніх матеріалів.
«Наприклад, майстер-клас “Апсайклінг текстильних виробів” полягав у тому, що наші учасники приносили свої старі джинсові речі, з яких ми разом шили сумки-шопери», — каже Анастасія.
Самостійно створені сумки учасники розписували акриловими фарбами та контурами для текстилю.
Також, за словами майстрині, учасникам дуже сподобався майстер-клас «Виготовлення сувеніра Берегиня із підручних матеріалів».
«Ми зробили заготівлі фігурок Берегині з вторинної сировини (картон, текстиль, клей тощо), а потім розписували їх акриловими фарбами та контурами», — пояснює художниця.
Подруги впевнені, що зараз, коли світ страждає від захаращеності, важливо грамотно підходити до споживання речей.
«Можна піти в секонд, купити річ і зробити з неї сумку рюкзак або пенал. З нічого можна зробити дуже цікаві красиві речі, не купуючи нових. Хотілося б, щоб люди були більш екоусвідомленими», — каже Анастасія.
Подивитися роботи Анастасії та Ольги, а також приєднатися до учасників майстер-класів «Деревій» можна на сторінці майстерні у Фейсбуці.