Як жити екологічно? Докладний гайд для маріупольців
Як навчитися сортувати сміття, чим замінити пластиковий пакет і куди віддавати непотрібні речі — читайте в матеріалі
Останні декілька років про екологію, збереження ресурсів та усвідомлене споживання говорять більше і голосніше.
«Східний варіант» підготував детальний гайд з посиланнями на екологічні ініціативи міста. Секрети та поради екологічного життя нам розповіла екоактивістка, керівниця ініціативної групи «Маріуполь сортує!» Наталя Гаєцька.
🚮 Сортування сміття — простіше, ніж здається
Почати сортувати сміття можна з малого, наприклад, тільки з пластику або тільки з паперу. Наталя Гаєцька каже, що мільйони людей, які вносять малий внесок у збереження навколишнього середовища так само важливі, як і всього десять адептів руху «zero waste».
«З досвіду можу сказати, що людина, яка починає робити щось одне для екології з більшою ймовірністю не опустить рук, ніж той, хто відразу візьметься за всі аспекти екологічного життя і швидше перегорить цією ідеєю. Коли щось виходить добре, це надихає і дозволяє розширити свою екодіяльність», — пояснює Наталя.
Перегляньте мапу пунктів приймання вторсировини, щоб знайти найближчий до вашого будинку або місця роботи.
Папір і картон приймають у всіх пунктах приймання вторинної сировини. Головна вимога — щоб папір не містив елементи клею, ламінування та жиру.
Скло, зазвичай це банки, пляшки від газованих і алкогольних напоїв, охоче приймають у багатьох пунктах приймання. До того ж здавати пляшки можна просто з етикеткою. Зверніть увагу, що жаростійке скло, наприклад, як у формах для випікання, не підходить для здачі, оскільки вимагає інших умов перероблювання.
З металу у звичайних пунктах приймання приймають тільки алюмінієві банки з-під газованих напоїв і пива. Перед здачею їх краще обполоснути всередині. Всі інші види металу — фольгу, консервні бляшанки тощо приймають в спеціалізованих пунктах збору металолому. Абсолютно весь метал підходить для вторинного перероблювання.
Пластик ділиться на безліч фракцій, в маріупольських пунктах приймання вторсировини збирають такі види:
- пластикові пляшки від побутової хімії з маркуванням HDPE і PP;
- прозорі або напівпрозорі пляшки від води та напоїв з маркуванням PET;
- очищена від забруднень плівка-термоусадка, харчова плівка, плівка для пакування посилок.
Пластикові пакети від круп, цукру, цукерок, наклейки на пластикових пляшках можна нарізати та приносити за трьома адресами: вул. Красномаякська, 2 (рекламна лабораторія «Крабофф»), пр. Перемоги, 86 (магазин «Натур Продукт»), вул. Торгова, 14 (Червоний хрест)
Батарейки збирають у багатьох торгових центрах і магазинах, але немає гарантії, що всі пункти збору відправляють їх на екологічне перероблювання.
«Батарейки, здавайтеся!» — єдина ініціатива в Україні, яка відправляє батарейки на екологічне перероблювання в Румунію. У Маріуполі батарейки за цією ініціативою збирають, наприклад, в гіпермаркеті «Епіцентр».
Небезпечні відходи, наприклад, градусники, ртутні лампи й так далі, поки не знайшли своє місце для здачі в перероблювання в Маріуполі, хоча пункти є в інших містах, але централізованого збору для відправлення в Маріуполі поки немає, оскільки це дуже затратно. Тому екоактивісти радять просто зберігати такі відходи до того часу, поки ця проблема буде вирішена.
Органічні відходи можна компостувати, але в умовах квартири для цього потрібно купити компост, а на власній ділянці можна створити компостну яму.
♻️ Дотримуйтесь піраміди поводження з ресурсами
Одноразові речі дуже шкідливі для навколишнього середовища, тому краще замінити їх на багаторазові. Наприклад, одноразові пакети — на містку і міцну екоторбу, одноразові стаканчики — на невеликий термос або екокружку, щоб брати каву з собою.
Пластикові трубочки легко замінити на скляні або металеві, а вушні палички — на одну багаторазову (так, є навіть такі). У довгостроковій перспективі багаторазові предмети допомагають економити.
Але перед покупкою чогось Наталія Гаєцька рекомендує задуматися, чи дійсно це вам так необхідно. Наприклад, якщо ви не любитель випити кави на вулиці, то вам, швидше за все, не потрібна термокружка.
«Є одна велика порада, що стосується відходів: потрібно слідувати принципам “zero waste”, тобто “нуль відходів”. Їх добре пояснює піраміда поводження з ресурсами. Перероблювання ресурсів в ній тільки на 4 місці, а спочатку йде взагалі відмова від купівлі. Краще спочатку проаналізувати, від чого ви можете відмовитися. Якщо відмовитися неможливо, варто подумати, як звести відходи до мінімуму і так далі», — радить Наталя.
🎁 Викидати менше — дарувати більше
Повторне використання або реюз — ще один важливий фактор екологічного життя. Його суть в тому, щоб якомога більше разів використовувати предмети, не викидаючи їх. А якщо цей предмет вже не потрібен конкретно вам, можна знайти когось, кому він ще стане в пригоді. Це стосується всього — від електроніки та меблів до одягу і посуду.
Група в Facebook Реюз Маріуполь допомагає містянам обмінюватися необхідним. Там можна безкоштовно забрати техніку, меблі, канцелярію і багато іншого, а також запропонувати свій обмін.
Існує мапа пожертвувань речей для благодійних організацій. У Маріуполі на ній відзначені 4 точки.
Також одяг приймають в церквах і територіальних центрах соціального обслуговування населення, але з початком пандемії збір в деяких точках тимчасово зупинився, тому краще уточнити особисто.
🤝 Як приєднатися до екоруху
У Маріуполі екологічний активізм має кілька напрямків — громадські прибирання парків від сміття, збереження зеленого фонду планети та висадка нових дерев, прискорення термінів модернізації металургійних комбінатів, зоозахист і так далі. Добре, коли прихильники різних екологічних напрямків підтримують спільноти один одного, так голос активістів стає голосніше.
Ви також можете приєднатися до громадського активізму. Стежити за анонсами екологічних мітингів можна в Facebook-спільнотах За екологічно чистий Маріуполь і #МариупольВЫмирает.
На сторінці Еко Гурт, mariupol_zero_waste можна стежити за еконовинами, черпати поради щодо екологічного життя і дізнаватися актуальні адреси пунктів приймання вторсировини й так далі.
На сайті Стоп смог можна більше дізнатися про промислове забруднення Маріуполя та інших індустріальних міст України, а також в режимі реального часу подивитися на викиди металургійних комбінатів.
Також в Україні вже багато років існує ініціатива Let's do it, Ukraine, до якої приєднався і Маріуполь. Щорічно 19 вересня люди по всьому світу проводять громадські прибирання в парках і рекреаційних зонах. Відстежити засмічені місця, додати адресу і фото для прибирання можна на мапі ecomapa.gov.ua.
Уповноважені органи приберуть звалище.
Наталя пояснює, що підтримка рухів одне одного допомагає швидше досягти цілей — зібрати необхідну кількість підписів під петицією, переконати великий супермаркет встановити баки для сортування відходів або дозволити покупцям купувати товари у свою тару і так далі.
5 невеликих лайфхаків
✅ Не використовуйте біорозкладні пакети. Хімічні добавки, що роблять пакет «біорозкладаним», знижують якість матеріалу, і такі пакети стає неможливо переробити. А самі пакети служать набагато менше і все одно розпадаються на мікропластик. Переконання в тому, що вони більш екологічні — це звичайний «грінвошінг». А для масового виробництва паперових пакетів потрібно багато дерев, тому вони теж не вважаються екологічними
✅ Є складні для перероблювання види відходів — наприклад, чайні пакетики, станки для гоління, кулькові ручки, блокноти на спіралі з пластиковою обкладинкою, тетрапак і багато інших речей складаються з різних видів відходів. За можливості краще уникати придбання таких предметів.
✅ Не спокушайтеся на безкоштовне. Безкоштовні флаєри, безкоштовні пакети, безкоштовні пробники продукції не екологічні, тому що найчастіше взагалі не використовуються за призначенням.
✅ Уникайте товарів так званої «швидкої моди». Краще та економніше придбати дорогу пару взуття і носити її довше, ніж викинути дешеву через один сезон використання. Також краще лагодити одяг і взуття замість придбання нового. Це ж стосується й інших видів товарів.
✅ Не бійтеся позичити річ. Якщо вам потрібна, наприклад, драбина, її краще позичити у сусідів, або взяти напрокат. Цей же принцип працює і з іншими речами.
5 разючих фактів
☝ Щорічно до Світового океану потрапляє близько 12 мільйонів тонн пластику.
☝ Вчені виявили мікропластик в людській плаценті. Він містився в тканинах на боці плоду, на материнському боці та в тканинах, що захищають плід.
☝ Одна пальчикова батарейка забруднює важкими металами до 20 метрів землі. Батарейки виділяють ртуть, кадмій, свинець
☝ Виробництво одягу — одне з найбільш неекологічних. На створення однієї пари джинсів йде близько 7 тисяч літрів води, а на одну футболку йде 2 700 літрів — стільки одна людина в середньому споживає за 900 днів. При цьому, наприклад, в Гонконзі щохвилини викидають понад 1000 футболок.
☝ До 2025 — 2030 років близько 3 мільярдів людей, що населяють планету, будуть відчувати дефіцит питної води.
Фільми та книги для додаткового натхнення
Фільм, присвячений виробництву пластикових пляшок. Розкриває разючі факти про індустрію пластика і її наслідки для навколишнього середовища.
🎥 Більше ніж мед / More than honey
Документальний фільм про життя бджіл і про те, чому їх стає все менше на планеті і як це може вплинути на життя на нашій планеті.
🎥 Історія речей / Story of stuff
Двадцятихвилинний мультиплікаційний фільм, що представляє критичну точку зору на споживання і надмірне «купування».
Насичений фільм з кадрами з 53 країн світу, які демонструють, як прекрасна наша планета і як на неї впливає людська діяльність.
🎥 Незручна правда / An Inconvenient Truth
Фільм, який отримав Оскар в номінації «Кращий документальний фільм», розповідає про причини та можливі наслідки глобального потепління.
📕 «Будинок — нуль відходів» Беа Джонсон
Докладно описується принцип життя «нуль відходів» і як на нього перейти родині.
📕 «Як відмовитися від пластику» Вілл МакКаллум
Автор розповідає, як відмовитися хоча б від пластику в повсякденному побуті.
📕 «Сміттєва революція» Еріка Файв
Книга оповідає про перероблювання сміття та збереження планети для майбутніх поколінь. Підходить дітям.
📕 «Книга про сміття» Галина Ткачук
Книга орієнтована на дітей, і допоможе їм швидше зрозуміти небезпеку сміття для людства в перспективі.
📕 «Стати екологічним» Тімоті Мортон
Книга демонструє філософський погляд і ставить цікаві питання на екологічну тематику, на які буде цікаво шукати відповідь навіть людям, далеким від екології.