Один майже на 7 тисяч жителів. Чому в містах Донбасу скаржаться на громадські туалети та що з цим робити?
У разі грамотного і правильного містобудування фахівці повинні враховувати всі людські потреби. На одному рівні з комфортним і доступним транспортом, гідним доброустроєм і освітленими вулицями стоїть така важлива складова, як громадські туалети.
Здавалося б, проблема далеко не нова, та й винаходити велосипед для її вирішення в цьому плані не треба, однак спробуйте навскидь порахувати кількість туалетів у вашому місті. Більшість не зможуть згадати хоча б п'ять таких локацій, але ж місто, в якому ви живете досить велике, людей в ньому багато, тоді ж чому така плачевна ситуація, з, здавалося б, таким життєвим питанням? Сьогодні ми спробуємо в цьому розібратися.
Для вивчення даного питання, ми вирішили звернутися до чиновників різних міст, щоб там відзвітували про наявність туалетів і засобів, які витрачають з місцевих бюджетів.
Маріуполь
За інформацією департаменту розвитку житлово-комунальної інфраструктури на території міста існує 17 одиниць комунальних стаціонарних громадських туалетів. Згідно з відкритими джерелами, населення Маріуполя складає близько 440 тисяч осіб, а значить за логікою на один туалет припадає близько 3 тисячі 300 громадян.
Ще чиновники повідомили, що на балансі інших комунальних підприємств є переносні біотуалети в кількості 118 штук, які встановлюють на період проведення масових заходів, а також в парках, скверах або кладовищах. При проведенні планових реконструкцій чиновники приділяють увагу установленню нових стаціонарних туалетів. На 2020 рік з місцевого бюджету було виділено 4 157 851 гривні, що є значною сумою.
Понад два роки тому громадські працівники вже розбиралися щодо питання туалетів в Маріуполі, тоді й кількість самих вбиралень, і кількість грошей які на них витрачали були менше.
Небайдужі мешканці склали мапу, на якій відзначили координати громадських туалетів і прикріпили фото.
Чи достойно вони виглядають, це вже вирішувати читачеві.
Бахмут
За інформацією Бахмутської міської ради, на території міста розташований лише один стаціонарний туалет і 18 біотуалетів.
Судячи з відповіді чиновників, туалети платні, проте про ціну вирішили не повідомляти. За минулий рік на обслуговування стаціонарного туалету пішло 275 174 гривні.
У Бахмуті проживає 74 тисячі жителя, а значить на один туалет припадає близько 3 тисяч 900 жителів.
Місцеві журналісти повідомляли, що за минулий рік стаціонарний туалет зміг «заробити» у 20 разів більше, ніж поруч розташований парк.
Старобільськ
За інформацією міської ради, в місті існує лише 3 туалети. У планах чиновників оновлення наявних на більш вдосконалені. Скільки грошей витрачають на обслуговування трьох туалетів чиновники не повідомили.
Проживає в місті близько 16 800 громадян, а значить на кожен туалет припадає близько 5 тисяч 600 громадян.
Краматорськ
Тут чиновники докладно розповіли, де і скільки туалетів знаходиться. Переважно на території скверів і парків знаходиться 5 стаціонарних туалетів, ще щодо двох проходять підготовчі роботи.
Також одне з комунальних підприємств має 18 мобільних біотуалетів. За минулий рік на обслуговування всіх туалетів було витрачено 360 тисяч гривень.
У місті проживає близько 154 000 жителів, а значить на кожен туалет припадає по 6 тисяч 700 жителів.
Раніше в ЗМІ вже порушували питання про крадіжку двох біотуалетів і петиції за доброустрій туалетів. Ну а ось такі контрасти туалетів жителі можуть спостерігати. З одного боку, старий і досить некомфортний, з іншого боку сучасний і зручний.
Слов'янськ
Тут же під час підготовки відповіді чиновники були дещо скупими. Повідомили про те, що туалет на площі знаходиться в неробочому стані й планів з його ремонту поки що немає.
За необхідності будуть встановлювати біотуалети в місцях скупчення людей. У Слов'янську проживає близько 110 тисяч осіб, але порахувати скільки людей припадає на один туалет ми не можемо, бо у відповіді не вказали скільки їх на території міста.
Окремо хотілося б нагадати, що раніше чиновники будували туалет на території місцевого парку та обійшовся він в 1 500 000 гривень. На фотографії можна побачити, що будова начебто нова, проте патьоки на стінах вже видно і це він просто «витримав» зиму.
Місцеве видання порушувало подібне питання і як виявилося, доступним для громадян є туалет у ЦНАПі та в одному з торгових центрів.
Лисичанськ
За інформацією місцевих чиновників на території міста немає жодного комунального туалету. Також представники військово-цивільної адміністрації вдалися до дебатів щодо закону, бо військово-цивільну адміністрацію створили недавно, а за дії міської ради вони не відповідають.
Однак ситуація пригнічує, адже на все 100-тисячне місто немає комунального громадського туалету.
Ці підрахунки досить приблизні, адже біотуалети використовують не завжди, а переважно на якісь свята, та й не всі жителі міста користуються послугами громадських вбиралень, однак це не скасовує наявності дефіциту туалетів у містах. Також не варто і забувати про приватні туалети.
Як в інших містах України?
Дана проблема типова не тільки для Донбасу, а й для всієї країни. Журналісти в Харкові намагалися знайти доступні туалети, однак це виявилося непростим заняттям.
Місцеві чиновники за 5 мільйонів відремонтували вже наявний туалет, вмонтувавши всередину акваріум з рибками. Місцевих жителів такий факт здивував, адже фактично витрачати такі гроші на один об'єкт нераціонально. Та й поліція почала розслідування за фактом розтрати грошей.
У Києві ситуація аналогічна і що вже тут говорити, якщо сама столиця не справляється з цим питанням. Хоча чиновники скаржаться, що туалетів встановили багато, але люди ними чомусь не користуються.
Існує поширена думка, буцім навіщо встановлювати туалети владі на вулиці, якщо в кожному закладі, ресторані, торговому центрі або державній установі є свої туалети. Однак, як показує практика, не завжди вони доступні навіть для своїх відвідувачів, не кажучи вже про сторонніх людей.
А що в Європі?
Скориставшись пошуком можна спокійно знайти фотографії туалетів в Європі.
Сучасні, зручні та подекуди креативні будови створюються саме для зручності людей.
У Мілані навіть запускали перший біотуалет на колесах.
Що думають експерти?
Депутат Одеської міської ради Петро Обухов є одним з експертів у сфері належного планування розвитку міст.
Ми вирішили поцікавитися у нього, наскільки проблема дефіциту туалетів актуальна в країні.
«Ця проблема дійсно існує. Під час виборів мені про це іноді говорили. Але вона точно не на першому місці. Одеса — туристичне місто. У нас є кілька платних туалетів в центрі міста і в Приморській зоні. Звичайно їх потрібно більше», — заявив Петро.
Про причини наявності такої проблеми депутат говорить лаконічно: «Якби це був прибутковий бізнес, тоді б такої проблеми не було і туалетів було б багато. Недостатні міські бюджети. Їх не вистачає на рішення більш насущних питань».
А якщо вже заглиблюватися в деталі, то є давня дилема, комунальні туалети повинні бути платними чи безкоштовними й тут Обухов заявляє наступне: «Не бачу нічого поганого в тому, щоб туалети були платними та частково фінансувалися з бюджету».
Поставивши запитання про актуальність цієї проблеми жителям Слов'янська, Лисичанська і Краматорська ми отримали сотні відповідей про те, що вони необхідні, як то кажуть «хоч кров з носа». Платними чи безкоштовними вони повинні бути, це питання інше, головне, щоб вони хоча б просто з'являлися.
Фото документів надані автором