ОБСЄ під забороною. Навіщо окупанти позбулися місії у Донецьку
Угруповання «днр» заборонило діяльність Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Її представники зобов'язані залишити території тимчасово окупованої частини Донбасу до кінця квітня. Розбираємось в історії «протестів» бойовиків і до чого це призвело.
З 9 квітня діяльність ОБСЄ на окупованій частині Донбасу вважається неправомірною, а перебування місії небажаною. На вивіз майна організації працівникам дали чіткий термін — до 30 квітня. Таке «рішення» прийняв так званий «державний комітет оборони днр». Папірець підписав ватажок угруповання деніс пушилін.
Крім того, 8 квітня стало відомо, що окупанти затримали співробітника ОБСЄ, жителя окупованої території. Його звинувачують у «суперечності» мандату місії.
Ще 13 лютого, напередодні повномасштабного вторгнення рф в Україну, тимчасово непідконтрольний Донецьк покинули американські та британські співробітники ОБСЄ. Основна причина — з міркувань безпеки. У зв'язку із військово-політичною ситуацією в Україні їм дозволили піти у позачергові відпустки. Тоді цим правом користувалися не всі.
Уже у березні захоплені території покинули всі спостерігачі Спеціальної моніторингової місії. СММ ОБСЄ повністю припинила свою роботу в Україні.
Стоит
Згідно з офіційними даними станом на січень, у складі СММ ОБСЄ в Україні було 680 спостерігачів із 43 країн. З них США представляли 57 осіб, а Велику Британію — 40. Більшість спостерігачів СММ ОБСЄ базувалися на сході України.
Варто зазначити, що громадяни України не працюють в ОБСЄ спостерігачами, оскільки є представниками країни-учасниці конфлікту. А ось для рф такого обмеження не було. Станом на 24 січня цього року із 680 спостерігачів 25 були росіянами.
Бойовики «днр» вже давно намагалися вижити місію із захоплених територій. Восени 2021 року було організовано масові протести проти затримання українськими військовими бойовика угруповання «лнр».
У Донецьку співробітників ОБСЄ тримали у заручниках та всіляко блокували роботу. Тоді під готелем, де базувалася СММ, поставили наметове містечко, всі виходи забарикадували, без перерви крутили пропагандистські пісні та гімн росії.
Подібні гучні протести проходили у 2015 та 2017 роках. Усі гасла звучали однаково — ОБСЄ звинувачували у «сліпоті» та некомпетентності.
Мандат моніторингової місії ОБСЄ закінчився 31 березня 2022 року. Його треба продовжувати щороку. Досягти консенсусу так і не вдалося — питання продовження мандату заблокувала рф. Як заявив чинний голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау, польське головування продовжить консультації з державами-учасницями щодо майбутньої ролі та присутності ОБСЄ в Україні.
Остаточна заборона бойовиками угруповань «лднр» роботи місії ОБСЄ лише підкреслює безчинства, що відбуваються на окупованих територіях. Хаос та беззаконня тимчасово панують на Донбасі. Тільки кінець часу цього «правління» буде прописано в історії Збройними Силами України.