Вакцинний ажіотаж і перевезення по-новому: як Донеччина увійшла в "червону зону"
З 21 жовтня в Україні набрали чинності нові правила переміщення між тими областями, які знаходяться в жовтій та червоній зонах. Це стосується автобусів, залізничного транспорту та авіації. Без документа про щеплення від коронавірусу або негативного результату ПЛР-тесту покинути регіон буде неможливо.
Причини введення обмежень
Такі обмеження уряд вирішив ввести після різкого стрибка захворюваності на коронавірус, який почався у вересні. Тоді кількість нових випадків за перший тиждень вересня виросла на чверть. Уже за місяць, на початку жовтня, в Україні за добу фіксували понад 10 тисяч нових хворих. А за останню добу лабораторії виявили рекордну кількість нових випадків захворювань на COVID-19 — 23 785 осіб. Померло 614 осіб.
У Донецькій області, як повідомив у себе в телеграм каналі голова області Павло Кириленко, 22 жовтня було виявлено 1 178 нових хворих. За цей період коронавірусна хвороба забрала 94 життя.
Обмеження на переїзди мають силу в регіонах з жовтим і червоним рівнем епіднебезпеки. На сьогодні в Україні п'ять червоних зон: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Одеська та Херсонська області. З 23 жовтня до них додасться ще й Сумська область.
Нові правила
Для поїздок між областями й водії, і пасажири повинні мати один з документів:
- «зелений» або «жовтий» сертифікат в «Дії» про повну вакцинацію або отримання хоча б однієї дози. «Жовтим» сертифікатом можна користуватися тільки в регіонах «жовтої» зони;
- документ про отримання однієї дози вакцини — форма 063-О, якою можна користуватися в «жовтій» зоні;
- міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке можна оформити у сімейного лікаря;
- іноземний сертифікат про повну вакцинацію препаратами, використання яких дозволило ВООЗ;
- негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на антиген — діє 72 години.
Зараз на етапі тестування знаходиться COVID-сертифікат на підставі одужання пацієнта.
Важливо пам'ятати, що на дітей до 18 років ці правила не поширюються, але всі громадяни старше 12 років зобов'язані носити захисні маски.
Також обмеження не діють, якщо ви пересуваєтеся власним авто або в межах свого регіону.
Міністерство охорони здоров'я України акцентує, що дані обмеження введені для того, щоб запобігти великому скупченню людей в закритому просторі на тривалий час. Тому перш за все поширюються на залізничний транспорт.
Водночас МОЗ повідомляє, що на залізничних вокзалах великих міст (Київ, Львів, Дніпро, Харків, Одеса) діють пункти безплатної вакцинації.
На залізничних вокзалах Києва, Львова, Харкова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Мукачево, Кривого Рогу, Вінниці та Полтави є можливість пройти експрес-тестування на коронавірус.
Ті, хто пред'явить квиток на поїзд, зможуть пройти ПЛР-тест всього за 350 гривень. Це приблизно у два рази дешевше, ніж у комерційній лабораторії.
Як виконуються нові правила на Донеччині
У Донецькій області першою реакцією на нововведення став ажіотаж в пунктах вакцинації. У Слов'янську приплив охочих вакцинуватися почався близько тижня тому. За словами начальниці відділу охорони здоров'я Слов'янська Олени Джим, тільки 20 жовтня в місті було зроблено 586 щеплень від ковіду. Це вдвічі більше, ніж робилося ще кілька днів тому. Такий самий наплив зафіксували медіа Краматорська.
З приводу того, як здійснюватиметься контроль за дотриманнями нових обмежень, пресофіцерка Національної поліції України Мар'яна Рева зробила заяву, що перевірки проводитимуть вибірково патрульна поліція, а також співробітники Укртрансбезпеки.
Щодо контролю в поїздах, журналіст «Східного варіанта» звернувся на «гарячу лінію» Укрзалізниці, де пояснили — перевірку сертифікатів здійснюють провідники під час посадки. У разі, якщо пасажир буде протестувати, провідник має право викликати поліцію.
Щоб перевірити інформацію, журналіст «Східного варіанта» відвідав залізничний вокзал Слов'янська під час посадки-висадки пасажирів на один з поїздів, який прямував до Києва.
Деякі пасажири дійсно пред'являли ковід-сертифікати, деякі проходили в вагон, показавши лише квиток. На запитання, поставлене провіднику, чи у всіх перевіряють сертифікат, ми отримали позитивну відповідь. Водночас таких пасажирів, яких могли б не допустити в вагон, не виявилося. Поїхали всі охочі.
Щодо автобусних перевезень, то тут ситуація менш прозора. На автовокзалі Слов'янська нам повідомили, що перевіряти сертифікати водії не будуть.
Яким чином здійснюватимуть контроль на цьому виді транспорту в Донецькій області, нам з'ясувати також не вдалося. Патрульна поліція поки не дає вичерпної інформації.
Юридичний аспект і особиста відповідальність
Ми не могли не висвітлити питання прав і свобод людини в контексті нових карантинних обмежень, оскільки ця тема часто хвилює місцевих жителів і порушується в соцмережах. Для цього ми звернулися до юристки безоплатної правової допомоги Олени Солошенко.
«Строгокажучи, ці обмеження порушують кілька прав і свобод громадян України, які обумовлені в Конституції та в профільних законах. Насамперед — це Стаття 33 Конституції України. Вона гарантує свободу пересування всім, хто законно перебуває на території України. Також стаття 284 Цивільного кодексу України передбачає, що надання допомоги людині здійснюється тільки з її згоди. Тому людину не можна переслідувати, якщо вона, наприклад, не може або не хоче вакцинуватися», — пояснила юристка.
Проте вакцинація — це питання особистої відповідальності кожної людини.
Загалом в Україні було проведено 15 386 831 щеплення. На перший погляд здається багато, але це трохи більше 15% населення країни. Головний санітарний лікар країни Ігор Кузін вважає, що пік епідемії ще попереду. Вірус мутував, а отже став небезпечнішим. На його думку, зростання захворюваності триватиме мінімум до кінця року. І щоб стримати темпи зараження, обов'язково потрібно вакцинуватися якомога більшій кількості людей.