
Навчання продовжується. Як і куди евакуювався Донбаський педуніверситет
Поїхали, щоб повернутися. Донбаський державний педуніверситет тимчасово перемістився до Дніпра зі Слов'янська. Як це відбувалося і як вплинуло на навчальний процес, дізнався «Східний варіант».
Тимчасове переміщення
Евакуація ВНЗ Донецької області розпочалася ще наприкінці лютого. На сьогодні до різних регіонів країни перемістилися десятки освітніх закладів Донеччини. Серед них — Донбаський державний педагогічний університет (ДДПУ).

Внаслідок російської воєнної агресії викладачі та студенти ДДПУ роз'їхалися різними містами й навіть країнами, але, на щастя, на навчальний процес це практично не вплинуло.

Донбаський педуніверситет перемістився до Дніпра та влаштувався на базі Дніпровського державного університету імені Олеся Гончара.
«Приблизно 22 лютого Міністерство освіти та науки проводило нараду, під час якої повідомило, що університету необхідно підібрати собі місто можливої евакуації. На випадок активних бойових дій. Ми почали опрацьовувати можливі варіанти та визначили, що це буде місто Дніпро, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара», — розповідає проректор із науково-педагогічної роботи Станіслав Чайченко.

ВНЗ зі Слов'янська виділили низку приміщень, навчальних та адміністративних, місця у гуртожитку, де міг би розміститися викладацький склад та студенти за їхнім бажанням. І після початку бойових дій розпочався процес евакуації.
«Ми евакуювали матеріальні цінності, це документи, оргтехніка. Паралельно було укладено угоду між нашим університетом та університетом О. Гончара. На основі цієї угоди Міністерство освіти та науки видало наказ на переміщення Донбаського державного педагогічного університету із міста Слов'янськ до міста Дніпро», — пояснює проректор.

Туди перемістився і структурний підрозділ ДДПУ, який знаходився у місті Бахмут — Горлівський інститут іноземних мов. Він вісім років тому переїхав з окупованої Горлівки до Бахмута, а тепер йому довелося стати переселенцем вдруге.
Викладачі в евакуації
Частина викладачів та персоналу (лаборанти, бухгалтерія, методисти, відділ кадрів) перемістилася до Дніпра. Частина роз'їхалися іншими містами України (Ужгород, Львів, Вінниця, Кропивницький). Хтось виїхав за кордон.
Проте незалежно від місця свого перебування, за словами проректора, всі вони у дистанційній формі виконують свої обов'язки.
Те саме стосується і студентів.
Завідувачка кафедри природничо-математичних дисциплін у початковій освіті Тетяна Євтухова також змушена була залишити Слов'янськ.

Как рассказывает Татьяна, она понимала,
Як розповідає Тетяна, вона розуміла, що цього разу не варто залишатися у Слов'янську, бо просто відсидітися у підвалі, як це було у 2014 році, може бути небезпечно.
«Звичайно не хотілося виїжджати. Але окупанти б'ють насамперед по інфраструктурі, освітній, зокрема. Скільки вже шкіл, університетів знищено. Цього разу мене син переконав, що треба виїжджати. Звісно, сам переїзд проходив як уві сні», — ділиться з нами викладачка.
Тетяна згадує: коли дізналися, що наш університет прийняли в іншому місті, було приємно й через колегіальність, і в тому сенсі, що можна було працювати далі.

«З одного боку в спілкуванні нічого глобально не змінилося — ми як працювали онлайн, так і продовжуємо. Хоча, щиро кажучи, невеликі зміни є. Ми працюємо асинхронно. Тобто у кожного студента я питаю, хто коли може вийти в мережу. З кимось спілкуємось і поза заняттями. Хтось може вийти лише увечері. Робимо все, щоб навчання не переривалося та було налаштоване на кожного студента.Тим більше, що ми маємо студентів, які працюють. Є й ті, хто опинився на окупованій території», — пояснює Тетяна.

Навчальний процес
На етапі переїзду в навчальному процесі університету була певна пауза. Потрібно було вивезти серверне обладнання, більшість комп'ютерів. На новому місці все це необхідно було заново під'єднувати та запускати.
Як розповідає проректор, були деякі технічні та кадрові затримки. Але за кілька тижнів навчальний процес відновився.
Як проходить навчання в евакуації? Станіслав Чайченко каже, що переміщення особливо на процес не вплинуло.
«З вересня до початку лютого ми мали дистанційне навчання, зумовлене епідемією коронавірусу. На початку лютого ми вийшли на заняття, а коли розпочалися бойові дії, ми знову перевели навчальний процес у дистанційну форму», — пояснює проректор.
Зараз лекції, практичні заняття відбуваються онлайн. Наразі університет готується до проведення екзаменаційної сесії. Вона теж проходитиме у дистанційній формі.
Тільки до Дніпропетровської області переїхали вісім навчальних закладів Донеччини.
До Дніпропетровської області евакуювалися також Дружківський коледж, Бахмутський педагогічний коледж, Бахмутський коледж транспортної інфраструктури, Слов'янський хіміко-механічний технікум.
З Краматорська евакуювали Донецький національний медичний університет (переїхав до Кропивницького), Донбаську державну машинобудівну академію (евакуювався до Тернополя). І це не повний перелік.

Проте всі вони готові повернутись додому, тільки-но з'явиться така можливість.
«Ми не змінювали юридичної адреси. У наказі значиться, що Університет був тимчасово переміщений до Дніпра на період воєнного стану. Всі ми, викладачі та студенти, дуже чекаємо на перемогу, щоб повернутися до Слов'янська. І дуже хочемо, щоб наш університет продовжував свій розвиток саме у Слов'янську», — каже Станіслав Чайченко.
Наразі в університеті триває підготовка до вступної кампанії. Так склалося за останні роки, що значна частина всіх процесів проходила дистанційно. Тестування проводилося у спеціально створених центрах. А потім подання документів, конкурсний відбір, усе це проходило в дистанційній формі. Так само буде цього року.
Хоча, як каже проректор, хотілося б, щоб на початок вступної кампанії з'явилася можливість повернутися до Слов'янська і провести все у себе вдома. Адже основні абітурієнти університету — це жителі Слов'янська, Святогірська, Краматорська та інших міст Донецької області.
З огляду на воєнний стан та небезпеку обстрілу нинішня вступна кампанія відрізнятиметься від попередніх.
ЗНО відбудеться, швидше за все, у липні, хоча точних дат поки що ніхто не оголошував.
Складатимуть не 2-3 предмети, як раніше, а один мультипредметний тест, який міститиме:
- Українську мову
- Математику
- Історію Україну
За кожен предмет буде окрема оцінка, тому заклад, до якого подаватиме документи вступник, враховуватиме той бал, який має значення для конкретної спеціальності.
Блоку української літератури цього року не буде.
Одна людина матиме одну спробу на складання ЗНО. Проте через загрози обстрілу воно проходитиме не одночасно по всій країні. Планується 28 сесій, чого, за розрахунками МОН, має вистачити всім охочим скласти тест. На кожній сесії завдання будуть іншими, тому списувати не вийде.
ЗНО проводитиметься офлайн. Можливості скласти ЗНО онлайн не буде.
Деталі вступної кампанії Донбаського державного педагогічного університету можна дізнатись на сайті закладу.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.