3D фігури, фотозоні та світлодіоди. На що міста Донбасу витратять гроші до Нового року
Скільки коштуватиме свято і що думають місцеві жителі та експерти
Поточний рік став досить складним для багатьох, адже пандемія Covid-19 внесла серйозні корективи в життя кожного жителя. Досі ми отримуємо зведення від Міністерства охорони здоров'я України з інформацією про хворих на коронавірусну інфекцію за попередній день, кількість померлих і видужалих.
Уряд запланував жорсткий локдаун вже на другий тиждень січня, а значить виходячи з цього розслаблятися нам рано, адже небезпека захворіти та отримати негативні наслідки для організму ще актуальна для кожного.
Однак в кожному місті ми бачимо встановлені новорічні ялинки, закріплену святкову ілюмінацію та інші атрибути новорічних свят. Градоначальники всіляко намагаються створити атмосферу свята.
Водночас в соціальних мережах ми продовжуємо зустрічати публікації від родичів хворих на Covid-19 з обуренням. Неякісне обслуговування, нестача ліків і банальних засобів індивідуального захисту …
Наскільки ж актуально святкувати Новий рік в період загальної пандемії?
💸 Скільки коштів з міських бюджетів витратили на підготовку до Нового року
Бахмут
Управління культури повідомило, що було витрачено майже 150 тисяч гривень на комплектувальні для створення світлодіодної3D фігури у формі кулі.
Лисичанськ
Військово-цивільна адміністрація повідомила, що на установку й оформлення прикрасами новорічних міських ялинок було витрачено 35 132 гривні. Також планують закупити новорічну фотозону «Лісова казка», вартість якої становить 46 800 гривням.
Разом витрати на Новий рік в Лисичанську становлять майже 82 тисячі гривень.
Голова ВЦА Олександр Заїка повідомив про те, що він подарував жителям новорічну ялинку, однак зроблено це було коштом бюджету міста.
Кремінна
Місцева влада повідомила, що витратити на прикраси та ілюмінацію готові до 15 000 гривень.
Дружківка
Міський голова повідомив, що тут заплановано витратити 295 760 гривень. З них більша частина піде на закупівлю світлодіодних конструкцій, а саме металевий каркас новорічної кулі, гірлянди та особливий електричний дріт.
Трохи грошей виділять на закупівлю антивандальної огорожі та стрічки з символікою міста.
Нещодавно ж чиновники повідомили, що місцевий житель розбив новорічні іграшки на ялинці.
Краматорськ
Виконавчий комітет повідомив, що в місті буде витрачено майже 350 000 гривень.
Крім звичайного прикрашання вулиць, ялинок і площ міста новорічними ілюмінаціями в статті витрат заклали установку 3-х новорічних ялинок і композиції «Вертеп».
Слов'янськ
Чиновники заявили, що витратили близько 110 000 гривень.
Тут і монтаж новорічної ялинки з огорожею, і монтаж ілюмінації з освітленням.
Сватове
Як виявилося, ще на 15 число ніяких грошей в місті не було закладено на оформлення святкової атмосфери.
Окремо хотілося б нагадати про гроші, які витратять в Маріуполі. Тільки на декор і святкову програму на Театральній площі виділили близько 7,5 мільйона гривень.
Чи раціональними є такі витрати? Думки експертів
Правозахисник Ігор Кравець:
«У реаліях України такі свята і витрати на це є неактуальними, адже варто подивитися, що відбувається в лікарнях. Проблема полягає в подачі інформації. Лікарні передають одну інформацію, влада передає іншу і може скластися враження, що все більш-менш добре. У нас начебто є інформація, що в лікарнях все нормально, а з іншого боку волонтери повідомляють про зовсім іншу, плачевну ситуацію. І ми чуємо про обмежену кількість місць в лікарнях, про дефіцит кисневих концентраторів, навіть приклад рекордного будівництва госпіталю в Китаї повинен був нас чомусь навчити.
Хоч куди глянь, скрізь є потреба в чомусь. Тими ж засобами захисту, населення не забезпечено. І я навіть не говорю про тести, про безсимптомне тестування. Влада не зробила те, що зробили в країнах Азії, Австралії та Новій Зеландії, що дало серйозні результати, адже таким чином захищається право на життя, як основне право людини. Не має значення ніщо інше, коли люди вмирають. Є маса фактів, коли людей виписують з низькою сатурацією (рівень кисню в крові) з лікарні, є багато фактів про відмову в госпіталізації. Адже кожна прикрашена ялинка — це той самий кисневий концентратор. З іншого боку владу можна зрозуміти, адже всі ці святкові прикраси — це свого роду піар, елемент престижу і для них це щось на зразок загравання з виборцями».
Кравець повідомив про ще один важливий аспект:
«Ще одна проблема, це дефіцит правозахисних організацій і правозахисників в цьому напрямку. Мова йде про тих, хто компетентно та обґрунтовано вказував владі на наявні проблеми. І за період пандемії такі особистості повинні були з'явитися, що б так сказати можна було знаходитися на міжнародному рівні протистояння Covid-19. Щоб на рівні ВООЗ, ООН або ОБСЄ це звучало професійно. Це і збір матеріалу, і верифікація його і як висновок рекомендації. Звідси багато хто намагається довести, що волонтери брешуть, що їх заяви не відповідають дійсності. А за фактом та частина інформації, яка спливає і дискредитує владу лише крапля в морі. Влада легко від неї відбивається.
Треба підкреслити, що ніхто нічого не знав, прогнози були різні й рішення треба приймати різко і зважено. А тепер маємо те, що маємо. А тепер влада таким чином провокує і заохочує людей на святкування нового року на вулиці, біля ялинки, замість локдауну. Ну і плюс великі гроші витрачають на ці, сказав би непотрібні статті витрат. А подібне ми бачили й на концертах перед виборами, і ніхто не поніс відповідальності. Ні адміністративної, ні кримінальної, ні політичної. А це ж життя».
Співробітниця швидкої допомоги з Харкова Валерія Павленко, яка працює фельдшеркою на одній з підстанцій обласного центру:
«Я вважаю, новорічна атрибутика не повинна повністю скасовуватися, оскільки людям все одно треба і хочеться відчувати атмосферу свята, дива і чогось хорошого серед усього, що приніс цей рік. Але я думаю, що краще б це робили з мінімальними витратами, а решту грошей вклали в закупівлю засобів індивідуального захисту, поліпшення якостей і забезпечення лікарень, які підпорядковуються місцевій владі.
Досить багато пенсіонерів, людей з інвалідністю не мають можливості купувати ліки для лікування, а це був би свого роду подарунок для них. На початку карантину ми зі співробітниками заявляли про низку проблем, в тому числі й про відсутність нормального захисту. Ми ж просто на передовій, контактуємо з десятками людей щодня, якась частина людей хворіє, а звідси ми знову повертаємося до засобів».
Варто зазначити, що за результатами опитування в соціальних мережах, жителі Слов'янська, Краматорська і Лисичанська заявили про те, що святкування Нового року однозначно має бути.
Однак можна зустріти й тих людей, які по-простому кажуть, що це «бенкет під час чуми». Єдиної думки знайти не вдалося, та й представники місцевої влади запевнили про те, що карантинні норми будуть дотримуватися в новорічну ніч.
Фото документів надані автором