
Реформи–2020: як розвивалася Донецька область під час пандемії
Хоча 2020 рік був непростим, а фінансування доводилося перерозподіляти на медичні та соціальні витрати бюджету, реформування з ключових напрямків тривало.
«Східний варіант» розповідає, яким воно було для Донецької області.
🤝 Реформа децентралізації
Адміністративно-територіальна реформа більш відома, як реформа децентралізації. В Україні вона триває з 2014 року, і передбачає створення 1 470 територіальних громад і 136 районів (замість 490).
У Донецькій області (на підконтрольній українській владі території) створено 46 ОТГ і 5 районів та 20 ОТГ і 3 райони на непідконтрольній українській владі території. Водночас повноваження районів переходять на рівень територіальних громад і області.
Зокрема, в Донецькій області створені такі райони: Бахмутський, Волноваський, Горлівський, Донецький, Кальміуський, Краматорський, Маріупольський, Покровський.

Якщо говорити про цифри, то ще у 2014 році, власні надходження місцевих бюджетів становили близько 68,6 млрд грн. За 8 місяців (з січня по серпень) 2020 року через податки на доходи фізосіб до місцевого бюджету надійшло 105,6 млрд грн. У порівнянні з минулим роком зростання становить 19 млрд грн. Найвищі темпи приросту надходжень від ПДФО саме в Донецькій області — 26,8%.
Усередині ОТГ тривають перетворення. Наприклад, цьогоріч в Іллінівській ОТГ побудували дві сільські амбулаторії. Ця ОТГ об'єднує 25 населених пунктів.

Першою на Донеччині в громаду об'єдналася у 2015 році Шахівська ОТГ. Усередині громади організована самостійна видача бебі-боксів новонародженим. Гроші на їх купівлю виділяють з сільського бюджету.
На жаль, цього року в декількох ОТГ Донецької та Луганської областей, наближених до лінії розмежування, що не відбулися місцеві вибори. Їх жителі продовжують жити під керівництвом старих місцевих рад.
🚑 Медична реформа
З квітня стартував другий етап медичної реформи, який торкнеться фахівців. Розширився перелік послуг, які оплачує держава. До нього увійшли деякі види діагностики, лікування важких тривалих захворювань, медична допомога під час пологів і багато іншого.

На цей момент Національна служба здоров'я України уклала 275 договорів на суму близько 4,22 млрд грн на 31 вид послуг в Донецькій області. Це близько 90% всіх медустанов області, серед яких є і приватні медичні центри.
На сьогодні актуальним питанням залишається комплектація лікарень вторинної ланки. За словами начальника департаменту охорони здоров'я Донецької ОДА Володимира Колесника, близько 40% медиків області — люди пенсійного та передпенсійного віку.

Проте нині в області укладено 1,5 млн декларацій з лікарями. Це понад 70% від усіх жителів області, що проживає на підконтрольній українській владі території.
У Донецькій області створено 11 опорних закладів охорони здоров'я. Загальна кошторисна вартість проєктів, що реалізуються в опорних лікарнях Донецької області — 271,5 млн грн.
📲 Диджиталізація
Перехід на «цифрову державу» — головний тренд останнього року. До 2024 року Україна повинна перевести всі державні послуги в цифровий вигляд. Оформлення паспорта, соціальних виплат, майнових документів і так далі могло б значно спроститися. Цього року українці випробували ще одне дітище диджиталізації — додаток «Дій вдома», необхідний для протидії поширенню коронавірусу.

«Дій вдома» вміє підтверджувати місцеперебування людини на самоізоляції через геолокацію і фото. Додаток повинні були встановити всі, хто опинився на підконтрольній українській владі території під час пандемії. Очевидно, що програму не вийде встановити на кнопковий телефон, та й не всі версії операційної системи на смартфонах підтримують роботу додатка.
Що ж стосується додатка «Дія», то Донецька область не особливо відзначилася в порівнянні з іншими областями. Жителям Донеччини також були доступні послуги «Дії». Відомо, що 400 тис. українців вже отримали одноразові виплати, в трійці лідерів за кількістю поданих заявок на одноразові виплати Донецької області немає.
🏫 Освітня реформа
Реформа освіти триває з 2017 року і стартувала зі змін в початковій школі. Щорічно на Нову українську школу виділяють кошти, зокрема на 2020 рік з державного бюджету між регіонами розподілили 1,4 млрд грн субвенції.
Донецька область з цих коштів отримала 55 млн грн. Левову частку, 41,5 млн витратили на закупівлю обладнання для навчальних кабінетів, ще 70 тис. — на спортивний інвентар та 12,6 млн грн — на підвищення кваліфікації педагогів.

Попри карантин в освітніх установах по всій Україні, Донецька область зуміла оперативно адаптуватися. Вся річ у тім, що педагоги області мають кілька років досвіду дистанційної освіти для дітей, які проживають на непідконтрольній території.
На цю мить в Донецькій області існує 24 опорні школи, в яких повністю проведено ремонт. Більшість з них розташовані в ОТГ області.

Крім того, в цьому році 19 шкільних автобусів передали директорам опорних шкіл Іллінівської, Лиманської, Бахмутської, Сіверської, Соледарської ОТГ, Волноваського, Великоновосілківського, Слов'янського, Бахмутського, Мар'їнського, Мангушського, Нікольського, Покровського районів. Їх загальна вартість — 34 млн грн.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.