Як переселенцям отримати допомогу в Чехії? Історія української родини
Переселенці з України у Чехії можуть отримувати всебічну підтримку з боку влади та громадських організацій. Є можливості працювати, влаштувати дітей у навчальні заклади, отримати медичне страхування, житло і цікаве дозвілля. Розповідаємо, що для цього потрібно і куди звертатися.
У чеському місті Острава журналістка "Східного Варіанту" поспілкувалася з родиною українських біженців та дізналася їхню історію.
"Тому що не знаємо, як довго триватиме війна"
Тетяна, її донька та мама чоловіка через розв’язану росією війну в Україні були вимушені покинути своє рідне місто. До Чехії з Одеси вони вирушили власним автомобілем. Для цього вони подолали шлях через Молдову, Румунію, Угорщину та Словаччину. У Чехії родина приїхала до найближчого великого міста, а саме у Брно, де звернулася до Регіонального центру допомоги Україні за адресою: Veletrhy Brno, Vystaviste 1, hala B, 603 00.
"Адресу центру я знайшла в інтернеті. Центр допомоги надає можливість відразу ж на місці оформити візу. При цьому тобі дають медичне страхування, видають безплатно сім-карту чеського мобільного оператора для можливості комунікації. Центр працює цілодобово", — каже Тетяна.
Вона уточнила, що подати заяву про тимчасовий захист кожен повинен особисто.
На території Чеської Республіки громадяни України без візи мають право знаходиться протягом 90 днів (з біометричним паспортом). Однак впродовж трьох днів після прибуття на територію необхідно зареєструватися в поліції у справах іноземців (Cizinecká policie). Так само до трьох дні необхідно повідомляти про зміну місця проживання в обласних центрах допомоги Україні (KACPU).
"Якщо ви хочете залишитися в Чехії, легально працювати, відводити дітей до школи або садочків, ви можете подати заяву на тимчасовий захист. Для цього і потрібна віза. І ми обрали саме такий варіант, тому що не знаємо, як довго триватиме війна. Але я маю забезпечити моїй дитині життя", — пояснює одеситка.
Вона додає, що у центрі допомоги також є можливість поїсти, взяти предмети гігієни, одяг секонд хенд. Також є дитячий куточок, де діти можуть провести час, поки дорослі займаються оформленням документів.
"Буквально за 1,5 години ми все оформили. Єдиний момент, який залишалося вирішити — питання з житлом", — пригадує Тетяна.
Житло
На момент, коли родина приїхала до Чехії, в країні було близько 200 тисяч українських біженців. І знайти житло вже було проблематично.
"Усі готелі та квартири, які надавали чехи, вже були зайняті. На час, коли ми звернулися, з квартир нам вже нічого не могли запропонувати. Єдиний варіант — це приміщення з матрацами, перегородками, де можна було залишатися скільки завгодно. Людей у такому шелтері багато", — каже одеситка.
Родина вирішила на декілька днів винаймати кімнату в готелі. Цим часом Тетяна скористалася для активного пошуку житла самостійно.
"У Брно орендувати квартири дуже дорого. Також у всій країні, звісно, є мовний бар'єр. Потрібно було знайти людину, яка зателефонує та домовиться. Я звернулася за допомогою до всіх знайомих, хто вже кілька років жив та працював у Чехії.
Одна моя знайома дізналася у представників компанії, у якої винаймала власну квартиру, інформацію щодо житла. І тут нам дуже пощастило: були варіанти й для нас", — пригадує вона.
Виявилося, що це швейцарська компанія Heimstaden. Вони орендують будинки та здають квартири в оренду. Компанія виділила 500 квартир, щоб українські біженці могли жити безплатно.
Heimstaden дозволяє українським біженцям три місяці жити безплатно. Після цього житло потрібно оплачувати.
"Обирати квартиру немає можливості. Ти або погоджуєшся на наданий варіант, або відмовляєшся від послуг компанії. Квартиру нам запропонували у Гавірові. Місто біля Острави. Ми залишились у ній", — пояснює Тетяна.
Вже в Гавірові родині потрібно було звернутися до поліції, щоб вказати в документах нову та актуальну адресу місця проживання. Біржа праці має прив'язку до певного району. Це впливає на можливість отримання матеріальної допомоги.
Виплати
По словам семьи, на момент их прибытия в Чехию, действовал закон о выплатах, составлявших 240
За словами родини, на момент їх прибуття у Чехію, діяв закон про виплати, що становили 2400 крон на людину (на дитину близько 2000 крон).
"Такі виплати ми отримали у Брно, оскільки спочатку оформлялися там. Для цього ми звернулися до біржі праці з паспортами та подали заяву на виплати. І вже наступного дня отримали готівкою гроші у касі. Пізніше вийшов новий закон — виплати у розмірі 5000 крон на особу. Для отримання також необхідно було подати заявку, а також оформити рахунок у банку. Сума приходитиме на рахунок протягом 5 місяців", — каже одеситка.
Вона оформила рахунок на всю сім'ю у банку ČSOB. Від себе банк також надає допомогу українцям. Це разова виплата у розмірі 2500 крон.
Важливо повідомляти про зміну місця проживання впродовж трьох днів в Крайових центрах допомоги Україні (КАЦПУ). Але тільки в робочі дні, коли тут знаходяться працівники OAMP MV. Оформлення у вихідні неможливе.
Дітям і дорослим
За словами Тетяни, маючи візу та тимчасовий захист, українці у Чехії мають право віддати дитину освітніх закладів.
"Навіть самі чехи рекомендують віддавати дітей у школи та садки, а не просто сидіти вдома. Бо це адаптація, соціум, мова. Але у великих містах з вільними місцями є проблема. Радять звертатись напряму до директора садочку або у міський муніципалітет. Я обрала другий варіант. Вже наступного тижня моя донька пішла до садочка", — пояснює вона.
Чехія потурбувалася про те, щоб українські діти мали багато можливостей провести дозвілля цікаво і безплатно.
Так, наприклад, в Остраві діти можуть безплатно відвідати великий і сучасний зоопарк. А їх батькам вхід буде коштувати усього 1 крону, що на українські гроші — майже 1 гривня.
Також діти мають можливість відвідувати безплатно спортивні секції та вистави.
"Ми з донькою записалися до басейну. Відвідали ляльковий театр. Також ходимо до церкви, яка організували для дітей творчі гуртки. Слідкувати за заходами та пропозиціями для дітей можна у соціальних мережах та групах допомоги українцям відповідного міста" — каже Тетяна.
Вона додає, що Чехія дуже тепло приймає і дітей, і дорослих. Для допомоги українським біженцям працюють волонтери, а також є можливість звернутися за допомогою у компанію ADRA. Тут можна взяти їжу, засоби гігієни, речі й навіть меблі.
Також усі бажаючі можуть знайти для себе безплатні курси вивчення чеської мови.