Евакуація підприємств та податкові пільги: що має знати бізнес Донбасу
Підприємства, що опинились на окупованих територіях чи перебувають під постійними обстрілами потребують непростих рішень. Таких представників малого та середнього бізнесу багато, зокрема, в Луганській та Донецькій областях. «Східний варіант» з’ясував, чи готова держава допомогти бізнесу Донбасу.
За березень 2022 року парламентарі та уряд ухвалили кілька рішень на підтримку українських підприємців. Які податки представники бізнесу платитимуть менше або не платитимуть взагалі? Яку фінансову підтримку можна отримати, щоб продовжувати свою діяльність та допомагати українській економіці під час війни? Про це — у матеріалі «Східного Варіанту».
Евакуація підприємств
Одне з найактуальніших питань для підприємців сходу України: як убезпечити своїх працівників та виробничі потужності на тимчасово окупованих територіях чи в місцях ведення бойових дій. Уряд наразі працює над програмою переносу виробництва під час війни.
Податись на програму можуть як невеликі підприємства, де в штаті 10-20 працівників, так і ті, що мають понад 100 співробітників. Перевагу отримають виробництва хлібу, продуктів харчування, одягу та інших речей першої потреби.
Суть програми в тому, щоб дати можливість підприємствам безплатно перемістити обладнання та людей у західні регіони України. Також на місці їм допоможуть підібрати приміщення та найняти додаткових працівників.
Чтоб
Щоб скористатись можливістю «економічної евакуації», потрібно заповнити заявку, в якій варто вказати:
- вимоги до приміщення: скільки використовуєте електрики, газу, води;
- точну кількість працівників та обладнання;
- особливості транспортування;
- скільки часу потрібно на монтаж устаткування на новому місці тощо.
На 28 березня вже 1164 підприємця подали заявки на перенесення своїх виробництв.
После получения заявки с каждым предпринимателем свяжутся для подтверждения деталей. Тогда Министерство экономики и военно-гражданские администрации смогут взять эту заявку на рассмотрение и начать поиск помещения. Как только его обнаружат, начнется процесс эвакуаци
Після отримання заявки з кожним підприємцем зв'яжуться для підтвердження деталей. Тоді Міністерство економіки й військово-цивільні адміністрації зможуть взяти цю заявку на розгляд та почати пошук приміщення. Як тільки його знайдуть, почнеться процес евакуації.
З перевезенням вантажів бізнесу допоможе Укрзалізниця та логістичні компанії, на кшталт, Нової Пошти. Але тим підприємствам, що самі зможуть забезпечити демонтаж та перевезення свого обладнання, обіцяють допомогти з розміщенням скоріше.
«Є заявки від великих підприємств, є від маленьких. Щодо кожної заявки обов’язково зв’яжуться. Усі заявки обробляються згідно пріоритетів», — наголошує народний депутат України Ярослав Железняк у своєму Telegram-каналі.
Податкові пільги
Масштабні рішення, ухвалені урядом, стосуються змін у сплаті податків. Ці зміни актуальні як для малого та середнього, так і для великого бізнесу. Головне, щоб обсяг доходу не перевищував 10 млрд доларів. Також діяльність не має бути пов’язана з гральним бізнесом, збутом підакцизних товарів, обміном валют та видобутком і продажем корисних копалин.
Зокрема, середні та великі підприємства до 31 березня мали змогу перейти на спрощену систему оподаткування. Як і ФОПи ІІІ групи, вони, замість ПДВ та податку на прибуток, зможуть платити лише єдиний податок. Його розмір для всіх типів підприємців можна було зменшити до 2%, подавши відповідну заявку до Державної податкової служби онлайн чи офлайн.
ФОПам І та ІІ груп дозволили взагалі не платити єдиний податок до кінця 2022 року. У першому випадку звітувати треба щоквартально, але зі сплатою відсотку від щомісячного доходу, а від підприємців І та ІІ групи звітність взагалі не вимагається.
Для всіх фізичних осіб-підприємців також запрацював дозвіл на несплату ЄСВ на період воєнного стану, якщо вони не отримували прибуток.
Окрім податків, пільги стосуватимуться і певних категорій товарів та податку на додану вартість. Для виробників пального розмір ПДВ зменшиться з 20% до 7%. Також скасовується акцизний податок. Ті ж підприємці, що працюють з товарами для ЗСУ та тероборони, а також втратили свої товари під час війни, взагалі не мають платити ПДВ.
Також підприємців звільнять від сплати земельного податку за державні/комунальні землі та екологічного податку за об’єкти, якщо вони знаходяться на тимчасово окупованих територіях або там, де ведуться/велись бойові дії.
Скасування перевірок
Уряд хоче зменшити для бізнесу не тільки розміри податків, але й контроль за їхньою діяльністю. Зокрема, всі підприємці, що були стурбовані вимогою використовувати термінали для розрахунків, можуть заспокоїтись: їх впровадження відкладається для ФОПів усіх груп.
Також на період воєнного стану держава скасувала всі перевірки для підприємців та спростила їм отримання дозволів: тепер все це можна зробити онлайн.
«Близько 95% всіх дозволів і ліцензій, яких потребує бізнес, можна оформити, просто заповнивши декларацію», — зазначив заступник керівника Офісу Президента Ростислав Шурма під час всеукраїнського телемарафону.
«Вже встановлено мораторій на проведення перевірок всіх видів для бізнесу», — запевнив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Компенсація за робітників та матеріальна допомога підприємцям
Підприємці з Донецької та Луганської областей можуть податись на фінансову допомогу та компенсацію від держави. Це стосується підприємців І-ІV групи, що повністю відзвітували за ІV квартал 2021 року або загалом за 2021 рік.
Щоб отримати грошову допомогу, потрібно оформити заявку на порталі або в додатку «Дія». Через 10 робочих днів ФОП отримає 6500 грн на карту «ЄПідтримки». Гроші треба використати протягом 9 місяців на будь-що, а також можна переказати на іншу банківську картку.
Ті, хто працевлаштував переселенців, зокрема, з територій Донеччини та Луганщини, також отримають 6500 грн за кожного найманого працівника. Ці гроші можна буде використати для виплати зарплат тим самим співробітникам.
Щоб отримати компенсації, потрібно укласти трудовий договір з працівником-переселенцем та внести його дані на порталі «Дія» або надати заяву до Державної служби зайнятості.
Те ж саме стосується і працівників, мобілізованих до лав ЗСУ та формувань Тероборони. За кожного такого працівника підприємства звільнені від сплати ЄСВ. Цей податок за роботодавців компенсує держава.
Вигідні кредити
Щоб відновити пошкоджене майно чи трансформувати процеси під час війни, бізнес потребує пільгових кредитів. Для цього, за ініціативою президента України, урядовці змінили кредитну програму «5-7-9». Що це значить?
Тепер підприємці можуть взяти кредит на суму до 60 млн гривень під 0%. Така умова діятиме під час воєнних дій, а також протягом місяця після завершення війни. Опісля ФОПи зможуть сплачувати мінімальну ставку 5%. Кредит надається терміном від 3 до 5 років. У компанії, що отримує такий кредит, не менше 50% прибутків мають отримувати українці. Тобто, компанії з власниками-іноземцями у цій програмі взяти участі не зможуть.
Скасування мита на імпорт
Є спрощення і на митниці. Зокрема, ФОПи, що ввозять товари, з усіх зборів сплачують наразі лише ПДВ. Також припиняється весь паперовий документообіг: всі документи підписуються в електронному варіанті.
Для того, щоб ввезти товар, необхідно тільки заповнити перед проходженням контролю вантажну митну декларацію. Сам товар не підлягає митному оформленню.
«Ми ставимо за мету створити найшвидшу митницю у світі. Жодних паперів на митниці. Без сплати ПДВ, мита та митних платежів одразу після прийняття та набрання чинності змін до митного та податкового кодексів», — підкреслив Денис Шмигаль.
***
Як бачимо, бізнес з Донбасу має чимало опцій втриматися наплаву навіть у цей найскладніший період. Головне, грамотно скористатися послабленнями від держави та вчасно зреагувати на виклики.