UA
UA RU
16 Серпня 2023, 14:54
10514
"Битва" Маріуполя, Бахмута та Львова: чому в соцмережах шириться нова маніпуляція та як не потрапити на гачок?
Антифейк

"Битва" Маріуполя, Бахмута та Львова: чому в соцмережах шириться нова маніпуляція та як не потрапити на гачок?

«Я постраждав найбільше від війни», — каже Маріуполь. «Ні, я», — відповідає Бахмут. «Посуньтеся», — каже Львів. Відео з подібним контентом останніми тижнями заполонили TikTok. Східний Варіант разом з експертами пояснює, чому це свідома маніпуляція українцями та дає рекомендації, як не потрапити під такий вплив.

З одного акаунту дискредитують одночасно всі регіони України

Музичний гурт «Антитіла» цього року випустив пісню «Фортеця Бахмут», присвячений місту, яке майже повністю було зруйновано через повномасштабне вторгнення росії та наступ окупантів. У пісні піднімають бойовий дух військових, які боронять важливий рубіж.

У соціальних мережах цю пісню переробили на «Фортеця Львів» та почали використовувати з метою знеславлення західноукраїнського міста, яке нібито «не постраждало від війни». Тут логіка така: «Якщо міста західних регіонів постраждали менше, ніж східні, то вони не мають права мирно жити. Адже на Донеччині чи Луганщині люди щоденно потерпають від обстрілів».

Зустрічаються й інші схожі «авторства». Наприклад, відеоролики із соціальних мереж, де східні регіони називають «заводом із виготовлення проросійських свинь, які не в змозі проявити повагу до львів’ян», а західні — «заводом із виготовлення самозакоханих плаксій». Що цікаво, обидва ролики виклав один і той самий акаунт, який був зареєстрований декілька днів тому. Усі відео на сторінці — присвячені ненависті одних регіонів до інших. Немає імені, прізвища чи якихось даних про автора.

Відео із соціальних мереж
Відео із соціальних мереж

Очевидно, що такі відеоролики є свідомою маніпуляцією та частиною інформаційно-психологічної операції ворога, головна мета якої розлютити українців та налаштувати один проти одного. У жодному разі їм не можна вірити.

Заступниця директорки Центру досліджень «Детектор медіа» Леся Бідочко пояснює, що така маніпуляція не є новою.

Леся Бідочко

Як мінімум, вона використовувалася в президентській кампанії Віктора Януковича у 2004 році.

«В основі цієї пропаганди є поділ українців на сорти. Якщо пам’ятаєте, була така карта, де західні області — це перший сорт, центральні — другий, і східні — третій. Спекулювання на цій темі існує вже давно. Пропагандисти намагаються загострювати увагу на тих відмінностях, що в нас є, і змушують українців шукати ворогів всередині суспільства», — пояснює Леся Бідочко.

Такі маніпуляції давлять на емоції людини, викликають гнів, через що й з’являється відчуття ненависті. Експертка каже, що люди охочіше діляться негативними новинами чи скандалами, ніж позитивними історіями. Тому в жодному разі не можна вестися на подібні відеоролики та необхідно зберігати критичне мислення.

Що треба памʼятати?

Головне, про що нам усім треба памʼятати у ці нелегкі часи:

  • Уся Україна — єдина та неподільна.
  • У східних регіонах країни жили та живуть українці, які й до 2014, і до 2022 року мали українську самоідентифікацію та виступали за Євроінтеграцію.
  • Проросійськи налаштовані жителі й зрадники є в усіх регіонах України. Це доводять випадки затримання навідників у різних областях.
  • Жителі західноукраїнських регіонів на початку повномасштабного вторгнення надавали своє житло безплатно для вимушених переселенців, так само робили й жителі центральних областей у 2014–2015 роках.
  • Ще з 2014 року захисники, волонтери та парамедики із західних областей працюють на сході України заради перемоги. Сьогодні ж вимушені переселенці зі сходу України у західних областях розвивають бізнес, надають робочі місця, сплачують податки. 

Як не потрапити на гачок маніпуляції в соціальних мережах?

📌 Перевіряти акаунти, які публікують дискредитуючі та образливі відео. Якщо на сторінці користувача немає жодних даних про людину, а всі відео складаються з образ — це спеціально створена сторінка, щоб сварити між собою українців.

📌 Не вестися на гучні заголовки в новинах чи відео. Деколи вони спеціально кричущі та маніпулятивні задля привернення уваги. Завжди дізнаватися сутність новини.

📌 Перевіряти джерела, на які посилається автор чи авторка. Джерела повинні бути перевіреними та офіційними.

📌 Берегтися власної упередженості. Леся Бідочко нагадує, що найчастіше ми поширюємо ті публікації, які співпадають із нашими поглядами. Рекомендовано двічі обдумувати маніпулятивні вислови, щоб уберегти себе від впливу.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
24 Листопада Неділя
11:53

За тиждень росія застосувала проти України більше 800 КАБ, близько 460 дронів та понад 20 ракет, — Зеленський

11:31

За минулу добу поліція зафіксувала 2 111 ворожих атак по Донеччині

11:11

Більше 40 родин із дітьми з Лисичанської громади отримали грошову допомогу до навчального року

10:51

Вчора вдень росіяни вдарили невстановленим БпЛА по Костянтинівці

10:33

На окупованій Луганщині з 2022 року кількість співробітників швидкої зменшилася майже на третину

10:09

Вчора росіяни вдарили по Покровську: пошкоджено об'єкт критичної інфраструктури та господарчу споруду

09:37

З Донеччини евакуювали ще 120 людей

09:25

На Луганщині у Білогорівці українські військові відбили ворожий штурм

09:13

У понеділок у Києві маріупольців прийматиме фахівець Донецької обласної служби зайнятості

08:45

Сьогодні Україною пройдуть акції нагадування про полонених та зниклих безвісти захисників України

08:22

Протягом минулої доби зафіксовано 227 бойових зіткнень, — Генштаб

08:07

ЗСУ знешкодили ще 1020 окупантів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: