Бустерна доза. Де вакцинуватися на Донбасі та що варто знати
Ревакцинація — це повторне введення вакцини для посилення імунної відповіді проти інфекційної хвороби. Перші дози вакцин захищають від коронавірусу, але з часом їхня дія може знижуватися. Як отримати третю дозу вакцини, розповідає «Східний Варіант»
На початку січня в Україні дозволили бустерну дозу вакцини від COVID-19 для повнолітніх українців, а ще раніше — для українців віком від 60 років. Поки що кількість українців, щеплених третьою дозою щеплення, — менше ніж 1% від усього населення країни.
Зробив щеплення — сертифіката немає. А коли буде?
За даними Міністерства охорони здоров'я України, на 2 лютого в Україні виготовлено майже 400 тисяч бустерних доз.
Не обійшлось без проблем. Користувачі «Дії» активно скаржилися, що після бустерної дози не оновлювався їхній електронний сертифікат.
На своїй сторінці у Facebook МОЗ виділив три найпопулярніші запитання та відповіді.
📌 Сертифікат взагалі не оновлюється.
Справді, сертифікат не оновлюється автоматично, для цього необхідно надіслати заявку на отримання нового. Зробити це можна за допомогою вкладки «Послуги».
📌 Навіть після надсилання заявок сертифікат не оновлюється.
«Є ймовірність, що під час внесення даних про вашу вакцинацію було допущено помилку. Щоб виправити її, зверніться до лікаря, який робив вам щеплення від COVID-19, та перевірте разом із ним, чи правильно внесені дані», — пишуть у МОЗ.
Дані для бустера такі: ревакцинація, перша доза з першої, причина вакцинації: «щеплення за станом здоров'я (планово)».
📌 Після оновлення запиту в «Дії» з'явилося два сертифікати: один зі зменшеним терміном дії.
Так і має бути. Один сертифікат новий, у ньому містяться дані про бустерне щеплення, а другий — старий, який свідчить про старі дози. Його термін дії скоротився тому, що в ЄС та Україні з 19 січня термін сертифікатів скоротився до 270 днів замість року.
Ще 500 гривень за бустер
Поки що у публічному полі не було опубліковано інформації про те, що без дози бустера не можна відвідувати спортзали, торгові центри, ресторани та інші громадські місця. Але в майбутньому на це можна очікувати.
До того ж бустерна доза необхідна для в'їзду в інші країни.
Наприкінці січня президент України Володимир Зеленський повідомив, що українці, які зробили бустерну вакцинацію, отримають 500 гривень. Правила такі самі, як і для 1000 гривень: потрібно подати заявку у «Дії» за наявності сертифікату і через деякий час кошти будуть зараховані на картку «єПідтримка».
Особистий досвід
«Східний Варіант» поговорив із мешканцями Донецької області про те, як і де вони отримали третю дозу щеплення та чи були якісь побічні ефекти.
«Я зробила другу дозу вакцини у червні 2021 року, а за різними дослідженнями двох доз для імунітету на довгий час не вистачає, тому й вигадали колоти бустерну дозу від Covid-19. До того ж коронавірус активно мутує, тому й потрібне посилення імунітету бустерною дозою, щоб запобігти важким випадкам перенесення хвороби», — розповідає маріупольська журналістка Марина Молошна.
Вперше Марина вакцинувалась AstraZeneca, а третю дозу отримала вакциною Pfizer. Побічних ефектів майже не було, лише невеликий біль у руці.
«За тиждень після бустерної дози я відчула, що захворіла. У перші дні думала, що це просто застуда, бо були симптоми звичайного ГРВІ. Другого дня побачила картинку від МОЗ про штам “Омікрон”, де описувалися його симптоми. Усі вони збігалися з моїми, крім втрати нюху та смаку», — згадує дівчина.
Марина записалася на прийом до сімейного лікаря, щоб здати експрес- та ПЛР-тести. Обидва підтвердили коронавірус.
Моя сімейна лікарка сказала, що я не перша її пацієнтка, яка після бустера захворіла на коронавірус. Тобто мій випадок не є унікальним. Тому що навіть бустер не захищає від зараження, він лише мінімізує тяжкий перебіг хвороби», — уточнює Марина.
Вона також наголошує, що хвороба пройшла дуже легко. А оскільки в Маріуполі не роблять тестів, які дозволяють зрозуміти, яким саме штамом заразилася людина, то й сама Марина цього не знає.
«Сертифікат в Дії після бустерної дози я оновлювала, але поки що безрезультатно», — говорить Марина. Вона припускає, що лікарі поки що не внесли її до бази, хоча минуло вже понад місяць з моменту ревакцинації.
На схожу проблему нарікає й інший маріуполець Максим Чумак. Свою бустерну дозу він отримав лише тиждень тому. Як і Марина, перші дві дози — AstraZeneca, а на ревакцинації отримав Pfizer.
Новий сертифікат не підтягувався, попри всі дії Максима. Він збирався звертатися до лікаря, щоб розв'язати питання. Але пізно ввечері, 4 лютого, без жодних дій із боку Максима, сертифікат оновився сам.
«Вакцинуватися втретє вирішив одразу після рекомендацій МОЗ. Трохи почекав, поки процедура, так би мовити, увійде до ритму, і прийшов до найближчого Центру масової вакцинації.
За словами лікаря, п'ята частина всіх щеплень зараз — це бустерна доза. Здебільшого її отримують медики, вчителі та пенсіонери. Тобто ті, хто розпочинав кампанію з вакцинації», — каже Максим.
Наша журналістка Тетяна Жук також отримала бустерну дозу щеплення.
З-поміж побічних ефектів лише біль у лівій руці протягом трьох днів. Відчуття нагадує крепатуру.
«Я рада, що цього разу прищепилася Pfizer, бо цього року на мене чекає поїздка до іншої країни.
Раніше я вакцинувалася CoronaVac, для якого існували обмеження щодо в'їзду в деякі країни. Але тоді питання про те, чим щеплюватись було не в пріоритеті.
Головне: убезпечити себе і не допустити поширення вірусу, а отже, знизити ризики для населення», — розповіла Тетяна.
Як і чим ревакцинуватись?
Найпростіше це зробити через Центр масової вакцинації. У Донецькій області такі є у Маріуполі, Краматорську, Слов'янську, Торецьку, Покровську, Бахмуті, Добропіллі, Костянтинівці, Волновасі та Селидовому.
У Луганській області — Сєвєродонецьк, Старобільськ, Новоайдар, Сватове, Станиця Луганська, Рубіжне, Троїцьке, Лисичанськ, Новопсков, Щастя.
Перелік Центрів з адресами, графіком та номерами телефону можна знайти на сайті МОЗ.
Ось найбільш ефективні комбінації для бустерної дози:
✅ Якщо перші дві дози — Pfizer/BioNTech або Moderna, бустерна — Pfizer/BioNTech або Moderna.
✅ Якщо перші дві дози — Oxford/AstraZeneca, бустерна — Pfizer/BioNTech або Moderna.
✅ Якщо перші дві дози — CoronaVac, бустерна — CoronaVac, Pfizer/BioNTech, Moderna або Oxford/AstraZeneca.