
"Чоловіки використовують ресурси, жінки їх покращують": дві історії бізнесвумен з Маріуполя
Як відкрити бізнес на карантині та що для цього потрібно — дізнався Східний варіант
У Маріуполі пройшов віртуальний ярмарок товарів і послуг випускниць програми «Економічні проєкти для жінок Східної України».
«Східний варіант» поговорив з бізнесвумен Маріуполя, про їхні ідеї та попросив кілька порад для новачків підприємництва.
Віртуальний ярмарок послуг

Тренінговий проєкт «Економічні можливості для жінок Східної України» запустився в грудні 2019 року. 60 жінок з різних міст Донеччини та Луганщини вивчали основи ведення бізнесу — створення бізнес-плану, взаємодію з клієнтом, просування товарів і послуг. Більшість з них до цього не мала досвіду в бізнесі.
Навчанням займалися місцеві центри підтримки підприємництва в Краматорську (вул. Паркова, 9), Маріуполі (вул. Архітектора Нільсена, 60) і Сєвєродонецьку (вул. Гагаріна, 78). В кінці грудня в центрах пройшов віртуальний випускний з новорічним ярмарком. Подивитися на товари та послуги, які реалізують випускниці можна, відсканувавши QR-код на ялинковій іграшці. Такі бізнес-ялинки стоять в кожному з трьох центрів підтримки підприємництва.
«Мамина кухня» від Ольги Оліфіренко

Випускниця тренінгової програми Ольга Оліфіренко запустила свій бізнес якраз після навчання. Вона каже, що отримала на курсах все, що знає про бізнес зараз.
«Ми бізнес-план написали, ми продумали маркетинг, назву, бухгалтерію, юридичні моменти. Абсолютно вся підготовка до бізнесу була пророблена тут», — розповідає Ольга.
Зараз вона працює з бізнес-планом тренінгової програми та на власному досвіді підтверджує — план реальний і робочий.
Її бізнес «Mamas Küche», що в перекладі з німецької означає просто «Мамина кухня», виготовляє домашні напівфабрикати, розробляє індивідуальні меню для правильного харчування і доставляє їх в офіс або додому на замовлення клієнта.

«Ми такі ж точні та драйвові, як німці», — пояснює назву свого підприємництва Ольга.
Секрети своїх страв вона не розкриває, лише говорить, що це сімейні рецепти, відпрацьовані роками та додає, що смачно поїсти в її родині люблять. Тому один з напрямків її роботи — це виготовлення ПП-страв.
На сторінці бізнесу в інстаграмі вона опублікувала свою фотографію до і після схуднення і написала: «Я не дієтолог і не претендую на це, але я розумію наскільки важливо харчуватися смачно, коли ти худнеш. А про збалансоване харчування думає дієтолог, коли складає вам раціон».

Дієтолог «Маминої кухні» сам продумує індивідуальне меню для кожного клієнта, виходячи з його даних, способу життя та інших особливостей. Також в меню понад 15 найменувань напівфабрикатів — млинці, пельмені, вареники, деруни й так далі. Вона каже, що краще за просування в соціальних мережах працює «сарафанне радіо».
«Має попит тому, що неможливо купити домашні напівфабрикати смачні. Я такого, принаймні, не зустріла. Більшість виробників намагаються здешевити своє виробництво на шкоду якості. У наших пельменях немає хрящиків і кісток. У нас і ціни не дешеві тому. Як можна купити кілограм пельменів за 100 гривень, якщо ти розумієш, що кілограм нормального м'яса коштує 100 гривень», — каже Ольга.
У майбутньому Ольга планує відкрити власну точку видачі своєї продукції.

Бізнес-поради від Ольги Оліфіренко
☑️ Вірити в себе та у свою ідею — це найголовніше. І краще налаштувати себе так, що якщо в тебе ніхто не вірить, значить це обов'язково спрацює. Бізнес можна відкрити й на карантині, якщо правильно все прорахувати, але потрібно бути готовим до того, що все не прорахуєш. Все одно будуть якісь нюанси.
☑️ Прийняти для себе: чи хочеш ти йти в бізнес чи тобі легше працювати найманим співробітником, тому що тоді можна прийти додому і не думати про це. І виробити розуміння, що якщо ти йдеш займатися своєю справою, то це робота цілодобова. Варто подумати «на мільйон».
☑️ Якщо не любиш фантазувати, немає сенсу займатися бізнесом.
«О, як підріс» від Аліни Божко

Фотографка Аліна Божко вже чотири роки займається сімейними фотосесіями. У майбутньому вона планує запустити проєкт «О, як підріс» з випуску щоденників дорослішання дитини.
«У щоденнику будуть описані роки дорослішання дитини від вагітності й до п'ятирічного віку. Мама буде заповнювати його в міру дорослішання малюка», — розповідає Аліна.
Дівчина виховує сина і каже, що з появою дитини в родині, зрозуміла всю цінність фотографій в сімейному фотоальбомі.
«Фотографії показують, як росте і розвивається твоя дитина. У сімей є потреба в загальних фото, де все в зборі. Тобто, мама сама може сфотографувати дитину, але зробити фото удвох вже складніше, але ж потрібно ще й тата взяти в кадр. З моєї потреби виросла бізнес-ідея», — пояснює Аліна.
В майбутньому Аліна мріє відкрити фотостудію, але зізнається, що зважитися на власну справу непросто.
«Як кажуть ментори, дійсно жінка дивиться дуже глобально, з усіх боків. І, правду кажучи, так і відбувається, що дуже складно наважитися, тому що здається, що якщо зараз підеш з основної роботи, то щось піде не так. Є якісь страхи, які дуже складно подолати. Ну і також складність в підтримці. Чоловіки, напевно, не дуже схильні до підтримки жінок. Навіть якщо це кохані. Так і відбувається: залишилася одна зі страхами, почати важко. Проте дуже багато дівчаток, які з нами були, дуже надихнулися на навчанні», — підбиває підсумки Аліна.
Бізнес-порада від Аліни Божко
☑️ Озирніться навколо себе, можливо ідея лежить на поверхні й вас до неї інтуїтивно тягне.
Я починала з хобі для себе і своєї сім'ї, а потім подумала, що сімейних фото можуть потребувати й інші люди. Так з потреби виросла бізнес-ідея.
5 бізнес-інсайтів від менторів тренінгової програми Людмили Завалій і Дениса Лавріщева
1️⃣ Жінки є більш вразливою групою, якій складніше почати бізнес. Вони відразу думають про все, вважаючи себе основою та опорою, яка не може підвести сім'ю, взявши сімейні гроші. Жінки, починаючи бізнес, розвивають все навколо себе, а чоловіки використовують ресурси.
2️⃣ Люди не знають, як знаходити ідеї, які будуть спрацьовувати. Ідей багато. Буває, що людина знайшла ідею, вважає, що вона така потаємна, і не можна нею ні з ким ділитися. На їхню думку, тоді все вийде. У нас це називається «продати собі ідею». Людина закохалася в ідею, а вона неробоча. І водночас прості ідеї, які лежать на поверхні, спрацьовують краще.
3️⃣ Усі зрозуміли, що Радянський Союз закінчився, і якщо ти пропрацюєш 30-40 років на заводі, ти все одно не отримаєш достатнього рівня для того, щоб жити безбідно. Але якщо хочеш займатися чимось, не обов'язково навіть полишати завод, можна, працюючи на заводі, займатися своєю справою.
4️⃣ Карантин добре підходить для продажів в інтернеті та розширення онлайн-продажу послуг і товарів. Не замикайтеся тільки на продажу на ринках і в офлайні. Для продажу в онлайні не потрібні великі фінансові вкладення.
5️⃣ В мономістах, великих і маленьких, дуже вигідно розвивати бізнес, тому що люди мають потребу в різних послугах, а багато ніш ще не зайняті, тому клієнтам буде цікава ваша продукція.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.