Як зробити місто безпечним? 4 рецепти зі Слов'янська
Безпека — одна з найважливіших складових життя в сучасному місті. Будь то квартира, вулиця чи дорога. Розповідаємо, як містяни самотужки можуть убезпечити свою громаду
Зараз існує безліч способів, як зробити міський громадський простір не тільки комфортними, але і захищеним. На вулицях, в парках і скверах це можуть бути камери відеоспостереження, а на проїжджій частині, наприклад, світлофори.
Водночас важливо, щоб в розвитку безпечного міського середовища міг взяти участь буквально будь-який містянин. Адже не завжди міська влада або поліція можуть бути в курсі, де краще встановити нову камеру або засіб регулювання дорожнього руху.
Про те, наскільки просто ініціювати встановлення подібних засобів забезпечення безпеки звичайному міському жителю, ми поговорили з поліцією, провайдерами та адміністрацією міста Слов'янськ.
Місто під наглядом
Слов'янськ насправді досить розвинений у плані засобів відеоспостереження. Нині в публічних місцях тільки міською адміністрацією встановлено 50 оглядових камер і 12 — «розумних». Вони здатні розрізнити не тільки номер автомобіля, а й обличчя водія транспортного засобу. Дані з них відправляються в Ситуаційний центр національної поліції в Маріуполі. І працює це вже не перший рік.
«Усе почалося завдяки, перш за все, соціально відповідальному бізнесу. Відразу після відомих подій 2014 року підприємці збиралися й обговорювали, що потрібно зробити, щоб забезпечити на території міста хоча б мінімальну безпеку, як громадського простору, так і відповідно дорожнього руху», — згадує начальник Відділу інформаційного забезпечення Слов'янської міськради В'ячеслав Самохвалов.
Окрім того, в місті діють камери, встановлені поліцією і приватними провайдерами. Інформація з них також централізовано накопичується і, за необхідності, оперативно використовується силами охорони правопорядку. Причому це може відбуватися в будь-який час і не важливо, де в цей момент перебуває поліціянт.
«Це робиться всюди. Не обов'язково на робочому місці. Вони можуть бути на виїзді й оперативно отримувати доступ в онлайн-режимі до того, що було зафіксовано під час вчинення правопорушення на території нашої громади», — розповідає пан Самохвалов.
На жаль, за словами В'ячеслава Самохвалова, поки місто не може дозволити собі більшу кількість камер — бюджетних коштів на все не вистачає. Тоді приходять на допомогу міжнародні організації.
Зокрема це ПРООН, яка підтримує проєкти з громадської безпеки у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру на сході України З їхньою допомогою встановлюються сучасні засоби відеоспостереження, але з обов'язковим співфінансування місцевою владою.
«Так було з нами у 2019 році, коли саме за участі громадськості був реалізований спільний із Програмою ООН із відновлення та розбудови миру та місцевою владою на умовах рівнозначного співфінансування проєкт створення Комунального центру збереження відеоданих. Він зараз працює і всі камери — і оглядові, й «розумні», ті, що стежать за дорожнім рухом, під'єднані до цього центру», — ділиться В'ячеслав Самохвалов.
Безпечний Слов'янськ
З 2018 року місто бере участь у програмі «Безпечне місто». Це соціальний проєкт, який передбачає встановлення інтелектуальних камер відеоспостереження на проїжджих частинах і на вулицях по всій країні. У Донецькій області Слов'янськ став одним із перших серед міст, які доєдналися до участі в програмі. Тоді встановили 12 «розумних» камер на в'їздах і виїздах з міста. За минулі роки ресурси поліції поповнилися ще 80 оглядовими камерами.
«Програма дозволяє розпізнавати держномер транспортного засобу, серію тамарку автомобіля, а також осіб, які перебувають в автомобілі. Вона допомагає ідентифікувати просто звичайних перехожих. Це дає нам можливість у реальному часі швидко отримувати оперативну інформацію. У розшуку автомобіль або та чи інша людина», — розповідає пресофіцерка міського відділу Національної поліції Марія Тюріна.
На питання, чи допомагають камери виявляти порушення на дорогах, поліція дає позитивну відповідь.
«Цього року у нас було скоєно смертельне ДТП і водій з місця скоєння аварії зник. За допомогою вивчення камер спостереження було встановлено автомобіль, який скоїв злочин, і вже потім і водія», — доповнила пані Тюріна.
Це приклад серйозного порушення, що призвело до людських втрат.
Утім, великі й дрібні ДТП міські камери відеоспостереження фіксують мало не щодня. І часто допомагають встановити, хто ж правий, а хто винен у тому, що сталося. Особливо часто це відбувається на нерегульованих перехрестях і центральних транспортних магістралях.
До того ж частішають випадки, коли за допомогою камер можна ідентифікувати й дрібних правопорушників. Як це не раз було в міських парках «Шовковичний» і «Сквер Мрії».
Там, найчастіше під покровом ночі, дрібним капосникам спадало на думку зламати інформаційний стенд або недавно посаджене молоде деревце. І не рідкістю були випадки, коли винуватців вдавалося знайти, публікуючи відеозаписи з камер у соцмережах.
Камеру може встановити кожен. Що для цього потрібно?
Весь цей час ми розповідали про те, як міська влада і поліція контролюють ситуацію в місті за допомогою відеоспостереження. Але насправді ініціювати встановлення камери відеоспостереження можливо і звичайному міському жителю. І мова не лише про свій під'їзд або двір. Будь-який містянин або група небайдужих можуть порушити питання встановлення камери в будь-якому публічному місці. Зробити це можна кількома способами.
✅ Приватна компанія
Перший шлях — звернутися в приватну компанію. Це, звичайно, коштуватиме грошей. Але будь-який фахівець скаже, що це — найшвидший і найефективніший шлях. Тим більше в Слов'янську працюють кілька компаній-провайдерів, що надають такі послуги.
«Встановлення однієї камери коштує в районі 3 500 тисяч гривень. Це якщо оглядову камеру поставити», — розповідає співробітник компанії-провайдера Сергій Попов, — «Але вона ще повинна кудись записувати. Що стосується міських камер, у нас є міський реєстратор, ми туди додаємо. Якщо це приватна особа, то потрібно думати. Або ставиться реєстратор, або пристрій, на який записується. Для чотирьох камер від 5 000 гривень вартість встановлення починається разом із жорстким диском».
Але тут на допомогу може прийти міська рада. За словами В'ячеслава Самохвалова, у них є можливість зберігати дані з камер звичайних громадян.
«З огляду на наші можливості технічного характеру, ми охоче будемо під’єднувати ті камери, які встановлюються за ініціативою громадськості на території міста, до нашого технічного вузла Центру збереження відеоданих», — запевняє пан Самохвалов.
✅ Спільні проєкти
Другим за можливостями можна вважати реалізацію проєктів, спільних з міжнародними благодійними організаціями та фондами. Для цього було б непогано знайти людей або організації, що мають досвід у написанні грантових проєктів і в пошуку відповідних донорів.
У Слов'янську великий досвід складання успішних проєктів мають Платформа ініціатив «Теплиця», Центр громадянського суспільства «Друкарня» та Фонд підтримки осіб старшого віку «Вік щастя».
Нині на сході України свої можливості технічної підтримки надають Програма розвитку ООН із відновлення та розбудови миру, допомога американських платників податків USAID та інші.
✅ Громадський бюджет
Громадський бюджет (або Бюджет участі) — це конкурс, на який містяни подають свої ідеї-проєкти з доброустрою міста. А міська влада при цьому виділяє певну суму з бюджету на реалізацію проєктів-переможців.
Ця можливість, на жаль, є не в кожному місті. Однак «Громадський бюджет» — потужний засіб направити частину міських фінансів саме туди, де вони найбільш необхідні. У тому числі й на розвиток системи відеоспостереження для безпеки. Слід зазначити, що в Слов'янську завдяки «Бюджету участі» встановлено більше десятка камер відеоспостереження.
✅ Електронна приймальня і петиції
Якщо у вас немає фінансової можливості встановити камери за свої кошти й ви не відчуваєте в собі сил брати участь у грантових програмах або Бюджеті участі, то можна спробувати залишити звернення через електронну приймальню, яку можна знайти на сайті міськради. Або написати петицію через відповідний сервіс приймання електронних петицій.
У будь-якому випадку, якщо у вас з'явилася ідея встановлення камер спостереження, потрібно використовувати будь-який доступний засіб.
Стаття підготована у межах проєкту «Корисні інструкції для безпечного життя», що реалізується онлайн-виданням «Восточный Вариант» (ГО «Наш Дім — Слов'янськ») за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.