
Як студент з Бельгії зібрав понад €10 тисяч для притулку мам і дітей на Луганщині
Ярема Венгринович — бельгійський студент з українським корінням, який зміг втілити у життя цілий проєкт для допомоги дітям. Для цього хлопець поєднав дві свої ідеї: збір коштів для дітей, які постраждали внаслідок війни на сході України та спортивний челендж для самого себе. Зібрані кошти у ході благодійної акції вже залучені в облаштування першого притулку від СОС Дитячі Містечка Україна у Сєвєродонецьку.
Зустріч Яреми з журналістами відбулася у Луганському обласному відділені благодійної організації СОС Дитячі Містечка. Про враження ініціатора проєкту та плани на майбутнє — дізнався “Східний Варіант”.
🙋♂️З чого все починалось
Ярема розповів, що все почалося як фізичний челендж для самого себе. Хлопець виїхав на машині зі Львова до Тернополя, тому що там мешкає багато його родичів, та побачив, що хтось добирається велосипедом.
“Я подумав: "О, класно! Я б теж так хотів". І потім прийшла ідея, що ще крутіше було б з Бельгії до України поїхати на велосипеді, а саме до Тернополя, бо це мій другий дім”, — ділиться з нами Ярема.

Також хлопець розповів, що в нього вже давно були думки про допомогу дітям сходу України. Він хотів зібрати кошти. Але не знав, як саме цим зайнятися.
“Я хотів це зробити гарно та дійсно зібрати велику суму. Об'єднав ці дві думки — і вийшов цілий проєкт. Так і поїхав з Бельгії до Тернополя. Хотів підтримати таким чином благодійну організацію СОС Дитячі Містечка Україна”, — розповідає активіст.

Разом з організацією СОС Дитячі Містечка Україна на бельгійському сайті організації Ярема створив сторінку про проєкт. Щоб усі люди Бельгії та України могли зрозуміти зміст проєкту хлопець розмістив інформацію чотирма мовами: нідерландська, французька, англійська, українська.
“Там була кнопка, де можна підтримати проєкт і пожертвувати кошти. Була допомога від Бельгії та України. Головна публіка, яка допомогла — це бельгійці. Але це нормально, тому як проєкт саме там я і починав. Щиро вдячний всім, хто допомагав”, — зауважив Ярема.
🚴 21 день велосипедом
Ярема розповів, що сама підготовка проєкту активно почалася 1,5 року тому. Усе своє життя він грав у футбол і тільки минулого року почав займатися велоспортом.

“Мій друг, який займається тріатлоном сказав, що для 1,5 року занять — це дуже великий прогрес. Я зміг досягти гарного рівня за досить короткий час. Так що це файно”, — поділився з нами спортсмен.
Через карантин реалізацію проєкту довелось посунути. У 2021 році таких перешкод вже не було. Окрім цього, з'явилося 8 спонсорів, які підтримали активіста.
Велосипедист розповів, що свій шлях подолав за 3 тижні. Він виїхав в суботу, 28 серпня, і приїхав у кінцеву точку в неділю, 18 вересня.
Ярема 21 день їздив на велосипеді, з яких лише 2 дні були для відпочинку. Один відпочинковий день був у Празі, один — у Словаччині. Маршрут хлопець спланував заздалегідь.
“Я думав, буде дуже важко. І був до цього готовий. Усі мої друзі, які знаються на велоспорті казали, що третій тиждень — найважчий. Мій тренер теж так казав. Але все вийшло набагато легше”, — згадує велосипедист.
🤗 “Я дуже хотів підтримати українських дітей”
Ярема розповів, що хотів допомогти саме дітям, тому обрав благодійну організацію СОС Дитячі Містечка.
“У Бельгії це дуже відома інтернаціональна організація з сильною репутацією. 95% людей знають її. Відомі спортсмени є амбасадорами від СОС Дитячі Містечка. Під час перегляду рейтингу організацій я дізнався, що СОС є також в Україні. Тоді я подумав, що саме цій організації я хочу допомогти. І тим більше в Україні вона ще малознайома”, — ділиться з нами активіст.

Хлопець розповів, що його друзі та знайомі також не знали про існування СОС Дитячі Містечка в Україні. І це також було однією з причин його вибору.
“Я хотів, щоб більше людей знали про цю благодійну організацію. Вона робить таку добру справу і потрібно, щоб інші люди її підтримували надалі”, — поділився бельгійський студент.
Він також доповнив, що важливим фактором було показати бельгійцям що є Україна, її традиції. Батьки хлопця слідкували за тим, щоб їх діти говорили українською.

“Мені це насправді дуже багато дало. Мої перші слова були українською. Я виріс з українською і нідерландською мовами. Коли моя нідерландська почала домінувати у побуті, мама й тато завжди нагадували: "Українська, українська!" І це дуже добре, що вони так робили. Я щасливий, що виріс з українською мовою і що я її знаю”, — згадує Ярема.
Окрім позитивних моментів, він зауважує, що важливо було показати народові Бельгії й реалії, які відбуваються на сході України.
“Бельгійці знають, що тоді у 2014-му році була війна. Про це дуже багато йшлося у новинах, а тепер багато людей про це не знають і здивовані, що вона й далі є”, — зауважив Ярема.
“Я радий, що допомагаю цим людям, але це важко бачити”
На днях Ярема відвідував двоє сімей, які мешкають поблизу Станиці Луганської.
Хлопець розповів, що одна з родин — це мама з двома дітьми. У однієї дитини травма від війни, інша — погано бачить. І родина дізналась і усвідомила це тільки, коли почали працювати з СОС.

"Вони часто ненормально їдять, діти голодні. Батька поряд немає. Він інколи приїжджає. Та мені сказали, що краще б він і не приїжджав... Мама сама з дітьми ніяк собі не могла дати раду і … Я не знаю, як пояснити. Я теж всяке бачив, але приміщення, де мешкає родина — це шок. У дитини є щастя в очах, бігає радісна, грається — це звісно добре. Вона не усвідомлює, що відбувається. Це важко бачити", — поділився враженнями Ярема.
Він розповів, що головний принцип організації СОС у цілому світі — дитина має вирости у сім'ї, має відчути любов від родини. Якщо батьки не можуть забезпечити дитину відповідними умовами життя, влада вилучає дитину з сім'ї до інтернату. А задача СОС Дитячі Містечка надати такі умови, щоб цього не відбулося.
"СОС змінив життя цій родині. В них в хаті тепер є ліжко, де вони тепер удвох можуть спати. Перед тим вони спали на такому диванчику, що там одній особі важко вміститися. Діти не мали одяг, щоб піти до школи”, — розповідає студент.
За словами Яреми родина мешкає недалеко від Станиці Луганської, але пішки потрібно йти 2,5 години. Тепер мама з дітьми часто ходить до СОС. І в дощ, і в мінусову погоду. Одній дитині 4 роки, другій — 2 роки. Але вони ходять до СОС на заняття. Дітям надають педагогічну і логопедичну і психологічну допомогу. Дитині з поганим зором у лікарні зробили всі обстеження для подальшого розв'язання проблеми. Родина також забезпечується такими базовими потребами, як їжа, одяг, побутова хімія.

“Усі знають, що тут недалеко ще є війна. Це подія, яка стримує розвиток цілої країни. І дуже боляче бачити, що це і далі робиться. Я хотів підтримати Україну, підтримати українських дітей, які постраждали від цієї війни. Умови, в яких вони перебувають, не є умовами для нормального розвитку”, — зауважує Ярема.
🎥 Плани на майбутнє
Бельгійський студент поділився, що планує зібрати близьких, а також різних спонсорів у Бельгії, щоб втілити у життя великий фільм щодо здійсненого благодійного проєкту.
“У фільмі хочу показати від самого початку до самого кінця, як це пройшло. Це буде дуже цікаво. Так що попереду ще багато роботи”, — додає Ярема.
Хлопець розповів, що планує і далі підтримувати організацію СОС Дитячі Містечка Україна. Також в планах є відвідування притулку для мам та дітей, який відкрився вже цього тижня. Всі кошти вже зібрані. Ця сума перевищує 10000 євро.
“Мені дуже цікаво побачити як використовуються кошти та почути куди вони будуть далі витрачені. Я дуже щасливий, що все задумане вийшло. В організації СОС з дітьми займаються спортом, проводять різні майстер-класи, діти вчаться і бавляться. Добре, що такі місця в Україні є, але їх потрібно підтримувати, щоб вони й далі могли існувати та розвиватися”, — наголошує активіст.
Перший в області притулок для мам і дітей, що постраждали внаслідок війни
На зустрічі з Яремою також була присутня директорка Луганського обласного відділення міжнародної благодійної організації СОС Дитячі Містечка Україна — Людмила Харченко. Вона розповіла, що на Луганщині їх організація працює з 2012 року.

“Минулого року ми придбали п'ятикімнатну квартиру для притулку. Фінансування на купівлю квартири, її ремонт та облаштування відбулось коштом фонду засновника СОС Дитячі Містечка у світі — Германа Гмайнера. Він є основним донором, але були й інші. Серед них Ярема Венгринович”, — уточнює Людмила Харченко.
Також вона доповнила, що у притулку зможуть знаходитись 12 людей. Це мами з дітьми від 0 до 3 років, які опинились в складних життєвих обставинах, і тому є ризик вилучення дитини з сім'ї.
Перебувати у притулку можна до 6 місяців. За цей час родина зможе реабілітуватися, а також отримати педагогічну та психологічну допомогу. Спеціалісти будуть займатись освітою дітей, а мамам будуть надані уроки щодо того, як знайти роботу і просто як бути мамою.
За час перебування у притулку мама повинна знайти роботу, навчитися самостійності, щоб через 6 місяців вона могла спокійно зайняти своє місце у суспільстві.
“Також ми розглядаємо такий варіант, коли мама з дитиною страждають від домашнього насильства. Ми будемо опікуватися такими мамами з дітками та сприяти тому, щоб їхнє життя змінилось у кращу сторону”, — зауважує директорка Луганського обласного відділення міжнародної благодійної організації СОС Дитячі Містечка Україна.
🙌 Як допомогти дітям
Ярема доповнив, що допомогти дітям можна:
- на офіційному сайті організації Дитячі Містечка Україна
- допомогти речами, іграшками або засобами побутової хімії через відділення міжнародної благодійної організації СОС Дитячі Містечка Україна за адресою вул. Маяковського, 5 Б.
“Кожен може допомогти, а також розробити та запропонувати свій проєкт для благодійної організації. Тепер я вже маю певний досвід. Тому, якщо люди будуть робити подібні проєкти, я завжди готовий підказати та допомогти”, — поділився з нами Ярема.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.