
Рятують життя під обстрілами: як у Бахмуті продовжує працювати останній загін ДСНС
Скільки рятувальників ДСНС залишаються у Бахмуті? Як вдається розв'язувати проблему з водою? Та до якого часу рятувальники зможуть залишатися у місті? “Східний Варіант” дізнався з перших вуст
Попри масовані обстріли та постійну небезпеку, у Бахмуті продовжують працювати рятувальники ДСНС Донецької області. Вони ліквідують пожежі, наслідки руйнувань та обстрілів, допомагають людям в евакуації, розвозять воду та гуманітарну допомогу.
“Східний Варіант” поспілкувався з начальником 8-го державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області Юрієм Галичем, щоб дізнатися, як це – рятувати людей на передовій
Цілодобове чергування та посилений режим
Зараз чергування загону ДСНС Донецької області у Бахмуті відбувається цілодобово. У місті постійно знаходиться пожежна машина з рятувальниками, які готові виїжджати на місця обстрілів чи пожеж, якщо є можливість. У рятувальників є графік, за яким вони вступають на чергування з 8:00 ранку й до 8:00 ранку наступного дня.

“Ми залишили у місті мінімальну кількість рятувальників, які можуть виконувати свої задачі. Не повністю скоротили кількість людей, але мінімізували, щоб були менші ризики”, – пояснює Юрій Галич.
Він розповідає, що у посиленому режимі їх загін почав працювати з самого початку повномасштабного вторгнення. Рішення про скорочення кількості працівників було ухвалено після наближення фронту безпосередньо до міста. Тоді й посилились ворожі обстріли, працювати стало більш небезпечно. “Прильоти” почались навіть у момент роботи рятувальників.
Ліквідація пожеж, розбір завалів та допомога місцевим мешканцям
Попри сильні та постійні обстріли міста, рятувальники продовжують виконувати свої завдання та допомагати людям. Якщо поступає виклик на пожежу, загін має змогу виїхати на місце тільки після припинення масованого обстрілу або у, так зване, “затишшя”. Якщо після авіаударів чи ракет є руйнування – рятувальники займаються їх ліквідацією. Начальник загону розповідає, іноді в таких випадках доводиться обирати між живими та тими, кому вже не допоможеш.

“Якщо це завал і ми розуміємо, що там люди вже без ознак життя, а обстріли продовжуються, то ми повертаємось в укриття. У нас були випадки поранення та загибелі рятувальників. Один хлопець отримав осколкове поранення у Сіверську, бо працювали якраз під час обстрілу. Зараз вже одужує. На жаль, один рятувальник загинув. Ми розбирали завали по місту, і знову був обстріл, відбулось руйнування конструкції, рятувальника “придавило”. Молодий зовсім рятувальник, працював у нас з минулого грудня. Після цього ухвалили рішення, що ризикувати живими заради загиблих сенсу немає”, – розповідає Юрій Галич.
При цьому наслідки “прильотів” не завжди виходить остаточно ліквідувати. Через постійні масовані обстріли співробітники ДСНС можуть не мати можливості виїхати на місце та закінчити розбір завалів або пожежу.
“Були випадки, коли обстріл був з 8 години ранку до 5 години вечора. За цей час отримали близько 10 викликів о пожежах, а ми просто не можемо виїхати. Або навпаки. Вже виїхали, чуємо – почалося. Доводилось їхати безпечними шляхами назад”, – розповідає Юрій.

Юрій розповідає, постійно доводилось знаходити більш безпечні шляхи для виїзду на місце виклику. Якщо раніше була змога зрозуміти, по якому району Бахмута йде обстріл, й обрати інший шлях, то зараз обстріл може йти постійно й усюди. Все, що залишається, це чекати в укритті, поки буде хоча б невелике “вікно”.
З рятувальниками на місця виклику виїжджають парамедики, коли є поранені. Та іноді й вони не можуть дістатися до людей через постійні масовані обстріли.
Додатково рятувальники загону у Бахмуті займаються розвезенням води через проблеми з водопостачанням у місті. Доставлення відбувається по районах, по господарствах, а також по організаціях, які займаються допомогою людям, особливо медичним працівникам.

У місті рятувальники знайшли шляхи розв'язання проблеми з водопостачанням. Для пожеж воду добувають з найближчих природних джерел. Пожежні автомобілі ДСНС налаштовані робити це без додаткових механізмів. Якщо ж до джерела дістатися складно, використовують мотопомпи.
“Справа у часі. Якщо гідранти на кожному кроці, то тут за водою треба їхати. Природних джерел не так багато. І якщо пожежа в одному місці, то за водою доведеться їхати у зовсім інший район”, – розповідає Юрій Галич.

Рятувальники займаються й евакуацією населення. Для цього у місті працює евакуаційна група “Фенікс”. Під безперервними обстрілами рятувальники вивозять місцевих мешканців в більш безпечні місця. Для цього у групи є броньований автомобіль, завдяки якому виходить заїхати у більш небезпечні райони.
“Ми намагаємось переконати людей, що потрібно виїжджати. Колись виходить, коли ні. Але є випадки, що вмовляємо людей виїхати”, – говорить Юрій Галич.
Рятувальники працюють з необхідним обладнанням для власної безпеки (бронежилети, каски, броньовані автомобілі). Та небезпека все одно на кожному кроці. Юрій Галич каже, що за час роботи відпрацювалось “передчуття”, скільки часу був обстріл, скільки часу буде “вікно”. Приходить розуміння, яку зброю використовує ворог та які наслідки прильотів можуть бути.

Рятувальники ДСНС зможуть залишатися у місті до “критичної точки”. Все буде залежати від того, куди буде відходити лінія фронту. У разі захоплення ворогом більш ближніх територій Бахмута, рятувальники дислокуються за місто, та все одно будуть їздити до нього на виклики та на допомогу людям.
***
Читайте також: "Найважче на війні — коли втрачаєш побратимів": як воїни 24 ОМБр імені короля Данила захищають Україну під Бахмутом
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.