"Черговий теракт проти мирного населення": генеральний директор ХК "Донбас" про атаку на льодову арену Дружківки
Після 2014 року Льодова арена “Альтаїр” у Дружківці стала центром хокейного спорту Донеччини, але нещодавній ракетний удар окупантів зруйнував її майже вщент. “Східний Варіант” поговорив з генеральним директором ХК “Донбас” Федором Ільєнком про те, як арена стала другою домівкою для клубу та сприяла розвитку українського хокею.
Ввечері 2 січня окупанти вчинили ракетний удар по Дружківці та Яковлівці у Донецькій області. Однією з мішеней стала льодова арена “Альтаїр”, що була базою декількох хокейних клубів регіону, зокрема і відомого чемпіона ХК “Донбас”.
Назва на честь ветеранів хокею міста Дружківка
Будівництво арени було розпочато у 2012 році в рамках Державної цільової програми “Хокей Україна”. Вона була відкрита у 2013 році у Дружківці. Тоді це була вже одинадцята арена в Україні та третя у Донецькій області, яка була збудована та відкрита за державною програмою.
Перші символічні матчі пройшли тоді за участі гравців клубу “Донбас-98”. Після них на лід вийшли спортсмени-ветерани команди “Альтаїр”, які першими грали у Дружківці в хокей майже три десятиліття до цього. Саме на їхню честь й була названа льодова арена.
Ще тоді зазначалось, що новий комплекс стане важливим спортивним і культурним центром міста. Арена вміщувала в себе близько 370 відвідувачів, була базою для Дружківського відділення хокею з шайбою ДЮСШ №7. З 2014 року там тренувався та виступав ХК “Донбас”, який до цього розташовувався у Донецьку.
Приміщення арени було багатофункціональним та мобільним. Тут були медичний кабінет, гімнастичний зал, окремі приміщення для суддів чи ЗМІ. Під час масових катань штучна ковзанка могла вмістити приблизно 200 осіб одночасно. Для безперешкодного доступу до глядацьких трибун для людей з особливими потребами усі входи обладнані пандусами.
З моменту відкриття на базі льодової арени діяла дитяча спортивна школа відділу освіти із хокею з шайбою та фігурного катання. Це повинно було стати поштовхом для розвитку хокею у Дружківці та у регіоні.
З 2014 року льодова арена стала “другою домівкою” для донецької хокейної команди “Донбас”, які змінили місце тренувань та ігор через окупацію обласного центру.
Льодову арену зруйновано ракетою Х-55
Поліція Донеччини зазначала, що за нічну атаку з 2 на 3 січня окупанти вдарили авіаційними ракетами, “Іскандерами” та С-300. Також застосовувались “Гради”, артилерія та танки. Усього постраждали 10 населених пунктів у регіоні. 28 атак були направлені на цивільні об’єкти – це житлові будинки, льодову арену, приміщення підприємства, гаражі.
Три ракети були направлені на Дружківку. Вони поцілили у житловий сектор, промислову зону, ракета Х-55 зруйнувала льодову арену “Альтаїр”.
Втратили третю домівку
Офіційно хокейний клуб “Донбас” був створений у 2001 році. Домашнім стадіоном був Палац спорту “Дружба” у Донецьку. Тоді стадіон був одним з найголовніших спортивних центрів міста, сприяв розвитку хокею в регіоні, приймав змагання найвищого рівня. Будівля пережила масштабну реконструкцію у 2009 році, коли були встановлені нові холодильники, збільшена кількість місць для глядачів з 3,5 до 4 тисяч. У 2010 році Палац спорту проводив Чемпіонат світу серед юніорських команд в II дивізіоні. Та події 2014 року перервали розвиток як Палацу, так і донецького хокею.
У ніч з 26 на 27 травня 2014 року на Палац спорту “Дружба” був скоєний напад терористів “днр”. Тоді злодії розграбували будівлю та влаштували у ній пожежу.
Після окупації міста терористами за допомогою російських сил ХК “Донбас” релокувалося та продовжив заняття на Льодовій арені “Альтаїр” у Дружківці. З 2021 року тренування відбувались і на Льодовій арені “Краматорськ”.
Директор ХК “Донбас” Федор Ільєнко говорить, що ракетний удар окупантів забрав у клуба вже третю домівку. Першою був Палац спорту у Донецьку, другою Mariupol Ice Center, який був подарунком експрезидент хокейного клубу Борисом Колесніковим для приазовського міста. Його окупанти знищили ударами під час блокади Маріуполя. 2 січня цього року російські удари знищили й Льодову арену “Альтаїр” у Дружківці.
“Вже другий раз нас “звільняють” від домівки. До цього ми перебували у Донецьку. А арена “Альтаїр” була відкрита у 2013 році. Тут була невелика школа. У 2014 році наш Палац спорту “Дружба” у Донецьку постраждав. І ми вирішили переїхати у Дружківку, бо тоді це була єдина арена, яка працювала і була підконтрольна Україні”, – розповідає генеральний директор ХК “Донбас” Федор Ільєнко події того часу для “Східного Варіанту”.
Тоді керівництво клубу прийняло рішення відкрити школу хокею та фігурного катання, об’єднавши чотири міста поруч – Костянтинівка, Слов’янськ, Краматорськ та Дружківка. Потім вже приєдналися Торецьк та Бахмут, а також Покровський та Костянтинівський райони. Діти могли навчатися та їздити до школи безплатно. Через декілька років тут займалось вже понад 1200 діток, які пізніше формували команди та брали участь у змаганнях різних рівнів.
“Ми влаштовували й багато святкових заходів для дітей. Дарували подарунки, це був позитив, особливо на фоні тодішніх подій. Діти бігли з ключками на тренування, це дало можливість відійти їм від жахів війни. Коли після перерви 2014-2015 років повернулась наша команда, на аренах був аншлаг. Люди хотіли бачити хокей”, – говорить Федор Ільєнко.
Розвиток всеукраїнського хокею та формування місцевих команд
Була ідея провести одну з хокейних ігор “Дружківка – хокейна столиця України”. Пан Федор каже, спочатку було мало людей. Батьки боялися відпускати дітей на заняття біля лінії фронту та приїжджати самостійно. Але саме у Дружківці відбувався розвиток донецького хокею після 2014 року. Спочатку організовували внутрішні змагання між містами, потім були команди з Білою Церкви, Новояровська та інших міст України. Для дітей відбувались змагання “Супер Контік”.
Через деякий час на змагання у Дружківку приїжджали команди з Польщі та Латвії. Це дало ще більший поштовх для розвитку вже не регіонального, а всеукраїнського хокею.
Федор Ільєнко розповідає, що в останні роки спостерігалось велике бажання міських влад підтримувати розвиток хокею у Донецькому регіоні. Наприклад, у 2019 році у Маріуполі була відкрита льодова арена Mariupol Ice Center, що було подарунком експрезидента ХК “Донбас” Бориса Колеснікова. Пізніше за ініціативи місцевої влади була сформована власна хокейна команда “Маріуполь”. Незадовго до цього відкрилась арена й у Краматорську, де також була створена місцева команда з назвою міста.
Зупинка діяльності та очікування перемоги
Крайній матч на льодовій арені пройшов 23 лютого. Тоді ХК “Альтаїр” Дружківки здобув перемогу над київським клубом “Сокол”. З наступного дня діяльність команди зупинилась, в тому числі й участь у змаганнях. Вдалого місця для проведення тренувань поки що немає. Водночас ХК “Донбас” допомагає вимушеним переселенцям та діткам, у тому числі подарунки до пройдешніх новорічних та різдвяних свят.
“Ми не мали відношення до того, що відбувалось з ареною після 24 лютого, бо це комунальна власність. Але видно, що там дійсно була гуманітарна допомога, і ніяк не те, що придумують самі знаєте хто”, – говорить Федор Ільєнко.
За минулий рік дві льодові арени ХК “Донбас” були зруйновані (ЛА “Альтаїр” та Mariupol Ice Center). Палац спорту “Дружба” пошкоджений у Донецьку ще у 2014 році. Наразі команда, як й інші клуби регіону, тимчасово призупинили свою діяльність.
“Мені сподобалась одна фраза. Мені перед матчем бажають перемоги, а я кажу, що треба бажати не перемоги, а поразки ворогу та усім суперникам”, – каже Федор Ільєнко.
***
Читайте також: Ризикували життям і свободою: історії трьох водіїв, які займались евакуацією людей з Маріуполя під час блокади