UA
UA RU
22 Вересня 2023, 17:57
4080
Донбасянин-Вульгаріс та СтереоТіпочки: як волонтерський проєкт руйнує міфи про Донеччину та Луганщину
Антифейк

Донбасянин-Вульгаріс та СтереоТіпочки: як волонтерський проєкт руйнує міфи про Донеччину та Луганщину

«Східняк із російськомовною щелепою», «стояв на антимайдані за 200 грн», «за януковича» — такі та інші міфи можна почути про жителів східних областей України. А про жителів західних навпаки: «заробітчани», «бандерівці» та «правосєки». Щоб руйнувати більше стереотипів про українців, активісти з Донеччини заснували волонтерський проєкт «Стерео Типочки України».

Східний Варіант докладніше дізнався про проєкт та чому він важливий саме зараз.

Проєкт, що висміює стереотипи

Ілюстраторка з Маріуполя та одна із засновниць проєкту Анастасія Пономарьова розповідає, що після повномасштабного вторгнення та виїзду з Маріуполя часто стикалася зі стереотипами у свою адресу. У більшості випадків, вони були негативні: «підтримують росію», «зрадники», «російськомовні колаборанти» тощо. Натомість у жителів сходу також є певні стереотипи про українців із західних областей. 

Щоби боротися з такими упередженнями, минулого місяця був запущений проєкт «Стерео Типочки України» зі спеціальними персонажами СтереоТіпочками. 

Домбасянин-Вульгаріс — перший СтереоТіпочок

Майданчиком для реалізації була обрана соціальна мережа Instagram. Тут засновники проєкту діляться відомими стереотипами про захід та схід України та водночас намагаються їх зруйнувати. А роблять це за допомогою кумедних персонажів, які були розроблені спеціально для проєкту. Один із них представили декілька днів тому.

Стерео Типочки України_04
Домбасянин-Вульгаріс — перший СтереоТіпочок. Джерело: акаунт «Стерео Типочки України» в Instagram

Домбасянин-Вульгаріс — перший СтереоТіпочок, який уособлює в собі «типового» жителя сходу. Він ностальгує за радянським союзом і пломбіром за 10 копійок, живе за «поняттями» та голосує за партію регіонів. Серед хоббі — пиво, спортивні костюми та футбол. Звісно, що це є стереотипом, адже таких людей можна зустріти насправді в будь-якому регіоні країни, а жителі східних областей уже давно показали свою відданість Україні шляхом волонтерства, служби чи допомоги армії.

«Наші перші публікації показали, що ця тема дійсно болить людям. Саме тому ми й вирішили зробити таку серію СтереоТіпочків. Ми спеціально описуємо все гіперболізовано і трохи комічно, щоб це краще і смішніше сприймалося. З такого краще іноді посміятися або зробити мем. У нас будуть стереотипи й про галичан, але почати ми вирішили саме із себе», — розповідає Анастасія Пономарьова.

Стерео Типочки України_04
Анастасія Пономарьова. Фото: сторінка Анастасії у Facebook

З початком повномасштабного вторгнення, українські регіони почали активно змішуватися один з одним, розповідає Анастасія. Та наявність стереотипного мислення може заважати людям налагодити нормальне життя та інтегруватися в нову громаду.

«Ми вже зустрічали випадки, коли людина не хоче віддати свою дитину в школу в західних регіонах, бо боїться, що там її будуть ображати за її походження. Або ще на початку повномасштабного вторгнення були випадки, коли в інших областях викликали поліцію на людей тільки тому, що в них були автомобілі на донецьких номерах. Саме тому важливо вже зараз руйнувати такі міфи та показувати, що ми насправді один народ, ми схожі, ми однакові», — каже Анастасія.

Від соціальних мереж до виставки та енциклопедії

У команду волонтерського проєкту входять донечанка Наталя Михальченко та троє маріупольців — Анастасія Пономарьова, Олександр Магдалиц та Алевтина Швецова. Стереотипи та їхнє спростування складають разом, а Анастасія додатково створює для цього ілюстрації.

Поки що «Стерео Типочки України» працює виключно як волонтерський проєкт, але команда вже подала декілька грантових заявок, щоб отримати фінансову підтримку від можливих донорів. Це дозволило б руйнувати більше стереотипів та активніше вести сторінку в соціальних мережах.

Скільки буде тривати проєкт, Анастасія поки що сказати не може. Та зізнається, що в нотатках є цілий список стереотипів, які вони збираються розвінчувати вже найближчим часом:

«Це буде велика серія, де ми будемо говорити про різні регіони та їхні стереотипи. Почали ми із себе, бо це є найболючіше для нас. Але говорити будемо про всіх. Зараз у чернетках уже є 7–10 малюнків та ми будемо йти далі».

Стерео Типочки України_04
Акаунт в Instagram, де розвінчують стереотипи та міфи

Окрім публікацій у соціальних мережах, команда планує розвивати проєкт і офлайн.

«Це може бути настільна гра, телеграм-канал із тематичними стікерами, програма, виставки, заходи, дискусії навколо цієї теми, щоб усі могли побачити, усвідомити ці стереотипи та побороти їх. Тобто це має бути платформа для розмов. А в ідеалі знайти фінансування та зробити кейси для шкіл. Тому що серед підлітків це дуже актуально, адже все ж таки вони пропускають через себе те, що чують від дорослих», — каже Анастасія.

Задумується команда і про створення окремого видання у вигляді енциклопедії про стереотипи в Україні. Тоді це піде на користь як дітям, так і дорослим.

Анастасія зізнається, що реакція в людей на формат викладу була різною. Дехто не зрозумів, що команда висвітлює саме стереотип, а не реальний образ. Тож організували додаткове пояснення кінцевої мети проєкту.

«Ми не описуємо правду, ми описуємо болючий стереотип. Така реакція людей ще раз довела, що тема дійсно болюча й людям постійно хочеться доводити, що це не так. Насправді люди й досі стикаються з такими стереотипами», — каже ілюстраторка.

Тож команда «Стерео Типочків України» взяла на себе надважливу місію. Адже руйнування міфів одне про одного допоможуть українцям не лише інтегруватися в інші громади, а й ще більш обʼєднатися в такі важкі часи. А Східний Варіант буде слідкувати за подальшим розвитком проєкту.

Ознайомитися зі СтереоТіпочками та їхніми розвінчуваннями можна через Instagram

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
22 Листопада П’ятниця
08:08

Ворог п’ять разів намагався просунутися вперед у районі Торецька та Щербинівки

07:59

ЗСУ ліквідували ще 1050 окупантів

21 Листопада Четвер
23:30

Кількість боїв сьогодні на фронті сягнула 174

22:58

Ще два Герої України отримали орден "Золота Зірка" за бої на Донеччині

22:30

Донеччина та Луганщина у трійці найбільш екологічно постраждалих від війни регіонів (інфографіка)

21:59

49 закладів охорони здоров’я Луганщини працюють на підконтрольній Україні території

21:44

Агент руху "АТЕШ" допоміг Силам оборони знищити на Донеччині підрозділ БпЛА армії рф

20:59

У момент удару по Костянтинівці поранені були у своїх оселях: одна у важкому стані

20:49

Житло для ВПО Для переселенців з Луганщини доступні 24 місцеві та 3 районні програми забезпечення житлом

20:21

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)
19:54

Російський удар по Дніпру: путін заявив про випробування новітньої ракети середньої дальності "Орєшнік" (доповнено)

19:22

На Донеччині затвердили список спортсменів-кандидатів на участь в наступній Олімпіаді

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: