Допомога людям та літній табір: як активісти "Теплиці" працюють після евакуації
Навіть після евакуації члени Платформи ініціатив Теплиця продовжують свою діяльність у двох містах — вдома у Слов'янську та на новому місці у Дрогобичі. Подробиці дізнавався “Східний варіант”.
Теплиця до та під час війни
Платформа ініціатив Теплиця відкрилася у Слов'янську у 2015 році. Це був перший міський відкритий простір, де втілювалися у життя різноманітні творчі та соціальні проєкти для молоді.
Тут регулярно відбувалися виставки, концерти, зустрічі із відомими особистостями. Останні кілька років активісти Телиці організовували різні фестивалі, один з яких — “Вело Движок” — виріс зі звичайного міського свята велосипедистів у соціальний проєкт розробки велосипедної інфраструктури Слов'янська за підтримки міської влади.
Життя у Теплиці кипіло всі сім років їхньої діяльності. Весною 2022-го, після військового вторгнення росії в Україну, Теплиця стала ще й гуманітарним штабом, де видавали допомогу як місцевим жителям, так і переселенцям. І це попри те, що самим активістам довелося виїхати з міста.
“Буквально за два дні після нападу, коли тероборону в місті почали організовувати, до нас почали звертатися з проханнями. Як знайти бронежилети для ТрО, білизну, гігієну. Потім наші друзі з-за кордону дізналися, що ми працюємо з дітьми з дитбудинків, вони пропонували свою допомогу для того, щоб ми у Слов'янську допомагали дітям, яких вивозили з гарячих точок. І наші друзі, знайомі, з якими ми багато років працювали, — це Українська освітня платформа зі Львова, також нам надали фінансову підтримку, щоб ми забезпечили дитячі будинки сімейного типу продуктовими наборами.
У такий спосіб ми змогли забезпечити 14 сімей на самому початку”, — розповідає керівниця Теплиці Ганна Авдіянц.
Однією з головних цільових аудиторій гуманітарного штабу організованого Теплицею стали люди, які виїжджали із небезпечних місць. Активістів підтримав ЮНІСЕФ, завдяки чому команда Теплиці почала збирати “пакети малюка”, які люди, що виїжджали в евакуацію, могли брати в дорогу.
“Бо люди з гарячих точок евакуювалися через Слов'янськ. Тоді ж ми розпочали співпрацю з протестантською церквою. Допомагали їм облаштувати хостел, допомагали з гігієнічними наборами та продуктами, оскільки там люди зупинялися на два-три дні, перш ніж їхати далі.Усе це йшло за наростаючою, а потім у нашої колеги Катерини Гончар, яка працювала у міжнародному фонді, з'явилася можливість привозити гуманітарну допомогу з Дніпра. Ми привезли близько 20 тонн, і до квітня ми її роздали”, — згадує Ганна.
Однак у квітні все-таки було вирішено виїхати у безпечне місце. Бо там, де жила Ганна з дітьми (передмістя Слов'янська, селище Черкаське), вже було чутно вибухи. І 5 квітня Телиця виїхала до Дрогобича.
Переїзд Теплиці та соціалізація
Основний кістяк Теплиці переїхав до Дрогобича Львівської області — в активістів там були знайомі, які запропонували житло. Насамперед туди вирішила переїхати Ганна із сім'єю, а її помічниці вирішили їхати з нею, щоб продовжувати спільну діяльність.
“У Дрогобичі ми вже потоваришували з місцевим волонтерським штабом і почали допомагати там. Проєкт від ЮНІСЕФ у нас продовжувався. Він був розрахований на три місяці. До того ж організація запропонувала нам продовжувати нашу діяльність уже тут на місці”, — розповідає Ганна.
Уже на новому місці теплиця продовжила працювати з дітьми-переселенцями. З'явилася ідея організовувати виїзні розважальні заходи для дітей-переселенців, які живуть у Дрогобичі. У такий спосіб вже було організовано кілька поїздок.
“Наші старі знайомі, які з 2014 року працювали з психологами, — це благодійний фонд “Голоси дітей” — звернулися до нас із проханням та пропозицією організовувати денні дитячі табори для дітей-переселенців. І ось 10 липня ми організували такий табір у Львівській області. Це семиденний табір. Загальна кількість дітей — 80 осіб. Половина переселенців, половина місцевих. Це потрібно для соціалізації діток”, — пояснює Ганна.
Допомога Слов'янську триває
Ганна зізнається, коли їхали, думали, що Теплиця вже не працюватиме як гуманітарний штаб у Слов'янську. Але активістам продовжували надходити дзвінки із пропозиціями прийняти гуманітарну допомогу для того, щоб роздавати у Слов'янську. Друзі, які залишилися у місті, погодилися продовжувати роботу Теплиці щодо гуманітарки. І до сьогодні через Теплицю йде гуманітарна допомога у Слов'янськ та прилеглі села.
“Роздали вже понад три тисячі продуктових наборів. І це не лише Слов'янськ. Це і Миколаївська громада, Черкаська громада, Святогірськ, Сидорове, Пришиб. До деяких сіл тоді вже можна було на броньованій техніці доставляти гуманітарку. Ми співпрацюємо з військовими, їм також допомагали із продуктами”, — розповідає Ганна Авдіянц.
До Слов'янська продукти доставляються по-різному. Іноді фонди самі їх привозять, а активісти вже роздають на місці. Іноді треба забрати із Дніпра. Тоді шукають попутні автівки, волонтерів.
“У продуктових наборах основні продукти плюс предмети гігієни. Складаємо списки. Зазвичай виходимо на контакт із місцевою владою, активістами, які ведуть записи тих, кому потрібна гуманітарка, а хто вже отримав. Намагаємося, щоб одна й та сама родина отримувала пакет не частіше ніж один раз на місяць, щоб вистачило всім”, — уточнює Ганна.
Останніми днями Слов'янськ, як і більшість міст підконтрольної частини Донецької області, обстрілює російська армія. Причому роблять вони це не лише вночі, як було раніше, а й вдень, що зробило життя у місті набагато небезпечнішим. Однак там, як і раніше, залишається жити чимала кількість містян, які потребують гуманітарної допомоги щодня. А значить, і філія Теплиці, її гуманітарний центр, продовжує роботу.
І зараз ті, хто потребує предметів гігієни для дітей, продуктів, можуть залишити своє прохання на сторінці Теплиці у Фейсбуці. Туди може звернутися кожен, а активісти занесуть це прохання у свій графік та зв'яжуться з людиною, коли підійде її черга.