8 березня без сексизму: 10 порад для чоловіків від жінок Донбасу
Універсального рецепта немає, зате є простий принцип: зосередьтеся на успіхах людини, а не на гендерній приналежності
За десятиліття свого існування Міжнародний жіночий день перетворився з дня боротьби за жіночі права на «свято любові та краси».
«Східний варіант» поговорив з успішними жінками східної України про те, що для них 8 березня і підготував поради, як привітати жінок без сексизму і мізогінії.
Єва Бельченко, проєктна директорка Центру розвитку стартапів на Сході України 1991 Mariupol
«Для мене 8 березня — день неупередженості та рівних прав людини незалежно від гендеру. Це символ рівних можливостей для всіх.
Саме тому — краще побажання — мати рівні права і можливості в будь-якій сфері. У сім'ї, виховання дітей, кар'єрі та самореалізації.
Мати захист з боку держави через хороші механізми та інфраструктуру, завдяки яким жінки не будуть боятися втратити роботу або компетенції через вагітність або декретну відпустку».
Світлана Агаджанян, громадська діячка громади Дружківки
«Протягом року забувається рівність і повага один до одного. Особисто для мене свята відіграють меншу роль, ніж моделі та цінності рівності протягом усього року і всього життя. Я б більше говорила про нерівні соціальні можливості й умови, які існують сьогодні.
Багатьом людям складно прийняти, наприклад, що жінка після народження не йде в декрет, замість неї це робить чоловік, батько дитини. На неї валяться обвинувачення “Що ж це за матір така, яка не стежить за своєю дитиною?” У нас ще немає досвіду, що це нормально. Потрібно розглядати людину по її справах, а не по її приналежності до статі. Гендерні ролі можуть бути різними. І жінкам, і чоловікам потрібно говорити про своїх запити, кооперуватися і розв'язувати проблемні питання разом».
Тетяна Сігаєва, менеджерка організаційного розвитку та проєктної діяльності «Агентства розвитку Вугледара»
«З одного боку, для мене 8 березня — це сімейне свято, коли ми збираємося у батьків. А, з іншого боку, це нагадування про те, що колись зробили жінки, щоб я зараз могла бути тою, ким я є. Щоби моя дочка могла відчувати себе так, як вона себе відчуває, незалежно від статі.
Найгірше, що ми можемо сьогодні зробити сьогодні — це побажати “жіночого щастя”, тому що ми, таким чином, обмежуємо всі інші можливості жінок. Неначе вона не спеціалістка, не професіоналка, не експертка, а “просто жінка”. Тому, я вважаю, що найкраще привітання для жінки — це побажати їй не жіночого щастя, а такого, як вона сама хоче і поважати її право на це».
Яна Любимова, координаторка проєкту «Просування прав людини та гендерної рівності за допомогою мобілізації громад для розширення можливостей» за підтримки МБФ «Український Жіночий Фонд»
«Сенс цього дня для мене — у вдячності тим жінкам, які в останні роки виходять на жіночі марші, які кожен день вкладають частинку себе в адвокаційні кампанії для того, щоб у жінок було більше прав.
У кожній сфері жінкам потрібна підтримка, тому що немає жодної країни у світі, де б уже настала гендерна рівність. На жаль, чим вище управлінський рівень, тим менше там представлені жінки. Тому важливо підкреслити заслуги жінок, яких ви вітаєте зі святом».
Валерія Зубатенко, дослідниця мистецтва, менеджерка арт-кластеру «Ось» в Маріуполі
«Для мене 8 березня — це перш за все день солідарності жінок у боротьбі за свої права. Для мене це день, коли є можливість власне викривати патріархальну систему, яка несправедлива і не включає голоси всіх людей загалом. І саме цього дня важливо викривати систему і говорити про це.
Наприклад, коли на роботі роботодавець, який системно порушує твої права, намагається відкупитися рожевою листівкою, квітами або корпоративом, цього дня можна сказати: «Ні, нам потрібно не це, нам потрібні гідні робочі умови та рівна оплата».
🚀 10 порад, як привітати жінок без сексизму
✅ Обережніше зі словами. У привітаннях краще уникати словосполучень «свято любові та краси», «прикраса колективу», «прекрасна стать». По-перше, ви зосереджуєтесь на зовнішності жінок, а не на їх професійних і життєвих досягненнях, а по-друге, ці фрази застаріли й стали кліше.
✅ "Щаслива мама" і "берегиня домашнього вогнища" — не єдина роль, яку може і хоче виконувати жінка. Не потрібно бажати незаміжнім жінкам скоріше знайти свою любов, а бездітним — народити першу дитину. Життєві цілі жінок не зводяться тільки до цих пунктів. Можливо, ваша знайома мріє про професійні успіхи. До того ж робити такі побажання не дуже правильно з точки зору етикету. Побажання жінкам, які борються за рівноправність, відправитися в шахту або на службу в армію — це не дотепно. Важкі умови праці та життя однаково погані, як для чоловіків, так і для жінок.
✅ У привітанні зосередьтеся на особистих і професійних успіхах жінок і на їх крутих проєктах. Керуйтеся простим принципом під час підбору слів для привітання: спочатку людина, потім її гендер. Таким чином хвалите його досягнення без прив'язки до статі.
✅ Вибирайте нормальні подарунки. Багатьом здається, що кухонний фартух і прихватка — це хороший і універсальний подарунок для жінок, та на ділі все зовсім не так. Фартух лише підкреслює стереотип про те, що місце жінки — на кухні, тому буде зовсім недоречним. Але якщо ви точно знаєте, що жінка захоплюється цим, тоді кухонні аксесуари будуть доречні. Якщо хочете зробити подарунки всім співробітницям, краще зосередьтеся на особистості й захопленнях кожної з них.
✅ Не всі меми однаково смішні. Якщо 8 березня відправляєте подрузі або колезі добірку мемів з інтернету, де обігрується тема «типових жіночих звичок», не дивуйтеся, якщо не отримаєте у відповідь емоджі з посмішкою. Справа не в почутті гумору, а в тому, що багато мемів та жартів відверто образливі для жінок.
✅ Дізнайтеся більше про фемінізм. Прочитайте історію боротьби за жіночі права і, нарешті, розберіться, які тенденції несе в собі третя хвиля фемінізму, яку світ переживає зараз. Це позбавить вас від забобонів про фемрух і допоможе підтримати бесіди на цю тему.
✅ Підтримайте благодійні проєкти. В Україні є кілька фондів допомоги жінкам, постраждалим від домашнього насильства або сексуального рабства, жінкам, які борються з раком і так далі. Виберіть один з них і зробіть добровільний внесок.
✅ Підіть на жіночий марш. Уже кілька років поспіль в різних містах України проходять жіночі марші, наймасштабніший, звичайно, в Києві, але і в містах на Сході України є подібні акції. Такі марші звертають увагу на актуальні проблеми, з якими стикаються жінки.
✅ Почитайте історію або подивіться фільми про сильних жінок. І ви зрозумієте, що вони дійсно кожного дня роблять неймовірні речі — руйнують стереотипи, б'ють рекорди, вириваються в перші рядки списків найуспішніших людей світу.
✅ Живіть так, як ніби 8 березня — кожного дня. Всі поради, які ми перерахували вище, використовуйте постійно. Розподіляйте обов'язки, допомагайте і підтримуйте жінок всі 365 (а іноді й 366) днів на рік.
Читайте також:
Зйомки під обстрілами. Війна на Донбасі в об’єктиві персофіцерки 93-ї бригади
Буккросинг для військових: як волонтерка зі Слов’янська започаткувала всеукраїнську акцію
Бактерії проти нафти. Маріупольська студентка придумала ефективний і дешевий спосіб очищення ґрунту
Розміновувати Донбас та керувати вантажівкою: як перша жінка-сапер зі Слов’янська руйнує стереотипи