
Аналітик розповів, чому в ОРДЛО неможливо провести вибори відповідно до Мінських угод
Для проведення законних виборів обов'язково виконання комплексу вимог до виборчого процесу, дотриматися яких на непідконтрольній території Донбасу неможливо. Вважають експерти.
Про це повідомляє Східний варіант з посиланням на Дом
На території окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) вже більш як сім років не проводилися законні вибори. Але тут і досі немає умов для проведення виборчого процесу, передбаченого Мінськими угодами заявив аналітик громадянської мережі "Опора" Олександр Клюжев.
Читайте також: у Раді зареєстрували законопроект, який скасовує штрафи для жителів ОРДЛО при перетині кордону з Росією
Експерт підкреслив, що для проведення законних виборів обов'язковим є виконання комплексу вимог до виборчого процесу, дотримати які на непідконтрольній території Донбасу неможливо.
"Перший трек — технічний, і у випадку з окупованими нині територіями він надзвичайно складний. Це верифікація списків виборців і забезпечення їх точності. Є чіткі вимоги міжнародних стандартів щодо доступу кандидатів до права балотуватися, і у випадку з окупованими територіями йдеться про право всіх українських партій і всіх громадян України балотуватися на виборах в окремих районах, якщо вони будуть після завершення всіх мирних переговорів", — підкреслив Олександр Клюжев.
Також існує блок стандартів, що регулюють передвиборчу агітацію і свободу роботи медіа.
Читайте також: в роботі ТКГ очікується прорив, - Кравчук
"Якщо ми серйозно говоримо про вибори в умовах завершення конфлікту, то ми повинні приділяти цьому особливу увагу. Наскільки я розумію, Росія на різних етапах переговорів завжди говорила про те, що тільки місцеві медіа матимуть право інформувати виборців", — сказав експерт.
Один з найсерйозніших блоків — блок безпеки: виборці повинні бути впевнені, що їм ніщо не загрожує, і вони можуть голосувати без ризику для життя. Клюжев акцентував, що небезпечні вибори не можуть вважатися демократичними.
"І це стосується будь-якої країни, де є якісь дестабілізаційні фактори, і навіть у менш складних ситуаціях питання безпеки — ключове. Якщо люди бояться людей зі зброєю, вони не зможуть вільно сформувати своє волевиявлення", — повідомив Олександр Клюжев.
Він додав, що вибори в конфліктних зонах є великим викликом, і не можуть стати короткостроковим політичним інструментом для завершення конфлікту. Крім того, експерт назвав усі виборчі процеси, які протягом семи років відбулися в ОРДЛО, "неякісною симуляцією якихось процесів під назвою "вибори"".
"І всі процеси, які називали виборами або праймериз, або партійними процесами, були спрямовані, по суті, на місцеву телевізійну картинку. Думаю, що по-іншому і не могло бути, оскільки ситуація в наших Донецьку і Луганську надзвичайно складна, і навіть робити видимість того, що відбуваються якісь демократичні процеси, надзвичайно складно", — сказав аналітик громадянської мережі" Опора ".
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.