UA
UA RU
14 Лютого 2024, 19:55
13317
Дефіцит ліків, пліснява вдома та сніг замість води: як виглядає гуманітарна криза на окупованій частині сходу України
Життя в окупації

Дефіцит ліків, пліснява вдома та сніг замість води: як виглядає гуманітарна криза на окупованій частині сходу України

Катастрофічна нестача ліків і медперсоналу, відсутність питної води — лише вершина айсберга проблем на тимчасово окупованих територіях. У тіні цих подій: годинні черги за препаратами, шахрайські схеми, що викорчовують останній заробіток, та усіяні пліснявою стіни через неналежний стан будинків і бездіяльність окупаційної влади.

Східний Варіант висвітлює масштаби нелюдських умови для життя, які стали реальністю для мешканців окупованої частини сходу України.

гуманітарна криза окупація
Фото ілюстративне / pixabay.com

На тимчасово окупованих територіях загострюється гуманітарна криза, цивільне населення залишилося без доступу до якісної медицини.

Більшість медичних закладів припинили свою роботу. Понад половина з них була перетворена на військові шпиталі. Решта були змушені закритися через відсутність кваліфікованого персоналу. За попередніми підрахунками не вистачає понад три тисячі медиків.

“Ті лікарні, які ще працюють, не надають якісних послуг людям. Люди змушені чекати на прийом лікарів тижнями. А якщо це вузькоспеціалізований фахівець, наприклад онколог, то понад місяць. Водночас росіянам, які зараз на ТОТ — місцеві адміністрації намагаються забезпечити кращі умови обслуговування. Окупанти мають доступ до кращих ліків, в той час, коли місцеві вже не можуть купити ліки першої необхідності в аптеках”, —пишуть у Центрі національного спротиву (ЦНС).

гуманітарна криза окупація

Окрім цього, аби цивільним отримати кваліфіковану медичну допомогу, ворог вимагає оформлення усіх російських документів.

гуманітарна криза окупація
Фото з сайту Донецької обласної державної адміністрації

Ситуація з медициною критична майже в усіх регіонах. Так, в окупованому Алчевську, щоб потрапити на огляд до педіатра, батьки з дітьми вимушені стоять в черзі по п’ять годин, розповідають в Луганській ОВА.

“До захоплених у 2022 році населених пунктів доставляють ліки здебільшого по шахрайських схемах і продають людям втричі дорожче. Майже всі аптеки там зачинені; медичні заклади заповнені пораненими військовими рф, цивільним там місця немає”, коментує голова Луганської ОВА Артем Лисогор.

У містах поблизу Лисичанська, зокрема Привілля і Новодружеськ, аптечні пункти не працюють взагалі. У місті Сєвєродонецьк функціонують лише дві аптеки. Постачання ліків майже відсутнє, тому все необхідне доводиться замовляти за космічними цінами з Луганська.

На тимчасово окупованих територіях Донеччини місцеві жителі кажуть, що хворіти ніяк не можна, адже лікарів і так не вистачає.

гуманітарна криза окупація
Скріншот із чату Телеграм-каналу “Жизнь в днр”

“Місто Єнакієве. У чорний список диспетчера швидкої допомоги. Коли викликала швидку, стало погано мамі, я не знала, що з нею. Швидка відмовилася приймати заявку. Жінка-диспетчер телефоном оговорювалася, мабуть, спала, а ми її розбудили. Зі мною розмовляли в такому тоні, що ніби я телефоную позичити грошей”, — пише мешканка в одному з чатів. 

гуманітарна криза окупація
Скріншот із Телеграм-каналу “Жизнь в днр”

Швидка допомога не приймає виклики, лікарні не мають не те що кваліфікованих працівників, а й належних умов для проведення огляду — операції проводять під фонариком.

“У місті Макіївці в травматологічному кабінеті дитячої поліклініки на 22 лінії відсутнє професійне світло! Дитині шви знімали — медсестра світила ліхтариком. Як результат — один шов не помітили, залишили під шкірою”, — скаржиться жителька Макіївки.

гуманітарна криза окупація
Скріншот із Телеграм-каналу “Жизнь в днр”

Проблеми з водою

“У нашому місті вже тиждень немає води, тому я змушена збирати сніг", — з таким повідомленням звертається донеччанка до окупаційної влади.

Попри щорічні обіцянки окупантів розв'язати проблему з водопостачанням, ситуація лише погіршується. Взимку людям доводиться топити сніг для забезпечення базових потреб, а влітку — часто сподіватися лише на дощ. 

гуманітарна криза окупація
Фото взято із сайту КореспондентТ.net

У тимчасово окупованому Лисичанську відсутня вода майже по всьому місту. Тисячі людей залишаються без питної води. Місцеві мешканці сподіваються, що росіяни зроблять підвіз в мороз — 10 градусів.

“Сидять по домівках без води й світла, газом гріються, сніг топлять, дощову воду збирають”, — розповідає жінка в місцевій спільноті про ситуацію в Лисичанську.

гуманітарна криза окупація
Фото: Телеграм-канал “Трикутник”

Житель тимчасово окупованої Горлівки на правах анонімності розповів Східному Варіанту про критичну ситуацію з водопостачанням:

“З водою останні роки просто біда. І до великої війни не все було добре, а зараз дочекатися подачі води — це як манни небесної. Щастить, коли хоча б раз на два дні ввечері дають воду. Все по годинах. Тим, хто живе на першому-третьому поверхах, ще вода більш-менш доходить, а от вище напору не вистачає. Я живу на п’ятому поверсі, то мені інколи по краплях у тазик збирається”.

Також чоловік розповів про погану якість води.

“Пити цю воду взагалі не рекомендую. Вода технічна, навіть, щоб помитися, краще кілька раз довести до кипіння. Бо так і хворобу якусь можна підчепити. Тут навіть фільтр не допомагає. Питну воду доводиться купляти”, — каже горлівчанин.

гуманітарна криза окупація
Фото: Телеграм-канал “Мариуполь сейчас”

У багатьох містах вода в кранах з’являється погодинно, однак її безпечніше використовувати лише в технічних цілях. Луганська ОВА повідомляє, що у “росспоживнагляді” визнали вкрай низьку якість питної води, яка централізовано постачається до домівок у так званій “лнр”. 

Жителі б’ють на сполох та благають про допомогу, проте загарбницьку владу це не цікавить.

гуманітарна криза окупація
Фото: Телеграм-канали “Жизнь в днр” та “Трикутник”

“Нижня Кринка,  вул. Колгоспна,  води немає з осені. Дали один раз на новий рік і на цьому все. Звернення до водоканалу жодного результату не дає. Відповідь одна: проблему знаємо, допомогти не можемо.  На вулиці живе багато людей похилого віку. Як їм виживати? Підвозу води немає”, — скаржиться мешканка Донеччини в місцевому чаті.

гуманітарна криза окупація
Скріншот із Телеграм-каналу “Жизнь в днр”

“Крик душі. Немає ніяких сил жити без води. Макіївка. Гірницький р-н. Капітальна. Кожен день нова версія від адміністрації з приводу її відсутності. У водоканал додзвонитися нереально, гаряча лінія недоступна. У новинах пояснюють, що знеструмлено помпові станції. Але не 12 днів. За фактом на мій 8 поверх вона не подається 13-й день поспіль. Запасу нуль”, — обурюється жителька Макіївки.

гуманітарна криза окупація
Скріншот із Телеграм-каналу “Жизнь в днр”

А що з житлом?

Людям доводиться виживати у приміщеннях, які практично є напівзруйнованими та без відповідного ремонту. Протягом двох років опади потрапляють у квартири окупованого Сєвєродонецька, спричиняючи накопичення вологи та появу плісняви.

Кажуть, що ремонтникам не платять гроші, і вони кидають об’єкт. Мешканці будинку по вулиці Гагаріна, 72, скаржаться на невиконання обіцяних ремонтних робіт: каналізаційні роботи не завершені, а в одному зі стояків відсутнє водопостачання. При вході у під'їзд утворилася величезна діра, яку вирішили закрити, положивши дерев'яну дошку.

гуманітарна криза окупація
Фото: Телеграм-канал “Трибун. Схід”

“Сєвєродонецьк вул. Донецька, 46 почали ремонт ще на референдум. На новий рік 2023 поставили частково вікна і вирізали батареї, все. На новий рік 2024 поставили батареї й почали дах. А тепер будемо чекати новий рік 2025. І так на кожен новий рік. Два роки опади ллють у квартиру. Уже квітуче болото і немає кінця цьому кошмару.  Дах як протікав, так і тече тільки вже в іншому місці”, — пишуть місцеві жителі.

гуманітарна криза окупація
Скріншот: Телеграм-канал “Трибун.Схід”

Жителів будинків, які визнаються аварійними, просто виселяють. Пропонують переїхати до гуртожитків, проте не всім там вистачає місця. Так, в місті Рубіжному, внаслідок обвалу підʼїзду, мешканцям практично немає де жити, повідомляє Луганська ОВА.

Зазначається, що росіяни запропонували декілька місць в гуртожитку без опалення і за відсутності деяких інших комунікацій.

“Проте більшості, кому не вистачило ліжок, рекомендували шукати притулок у родичів, або винаймати житло. Спорожнілі будинки й квартири зайняті військовими рф та колаборантами”, кажуть у Луганській ОВА.

гуманітарна криза окупація
Фото: Телеграм-канал “Трибун.Схід”

Багато будинків просто занепадають через недбалість окупаційної влади та відсутність будь-яких ремонтних робіт. Мешканці Макіївки повідомляють, що протягом двох років тривають ремонтні роботи на даху їхнього будинку, але проблему так досі й не вирішили.

гуманітарна криза окупація
Фото: Телеграм-канал “Жизнь в днр”

“Ось уже як 2 роки, ремонтують дах у нашому будинку. І все ніяк не полагодять. Як  тільки починається сезон дощів, плаваємо всім під'їздом. Вода, цвіль, і всі принади води, що тече, у всій красі. Я не питаю куди йдуть гроші з нашої квартплати. Ви хоча б полагодьте, щоб не стало гірше. А то на звернення не реагуєте, все чогось чекаємо або когось. Прошу адміністрацію міста звернути на це увагу, мікрорайон Зелений 12 будинок. Дуже чекає і сподівається на ремонт хоча б даху”, — благають люди.

гуманітарна криза окупація
Фото: Телеграм-канал “Жизнь в днр”

На жаль, жителі тимчасово окупованих територій змушені пристосовуватися до таких умов і шукати власні способи виживання, надіючись на швидке поліпшення ситуації. Але окупанти не вживають жодних заходів, натомість залишають людей напризволяще. 

***

Нагадаємо, що Східний Варіант запустив гарячу-лінію “HelpPrint” для мешканців прифронтових і тимчасово окупованих територій. На цей канал зв’язку можуть звернутися люди, які потребують підтримки, допомоги або ті, хто бажають безпечно поділитися інформацією чи своєю історією. Також у Східного Варіанта працює сайт-дзеркало, який обходить блокування російських окупантів без VPN. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
21 Листопада Четвер
23:30

Кількість боїв сьогодні на фронті сягнула 174

22:58

Ще два Герої України отримали орден "Золота Зірка" за бої на Донеччині

22:30

Донеччина та Луганщина у трійці найбільш екологічно постраждалих від війни регіонів (інфографіка)

21:59

49 закладів охорони здоров’я Луганщини працюють на підконтрольній Україні території

21:44

Агент руху "АТЕШ" допоміг Силам оборони знищити на Донеччині підрозділ БпЛА армії рф

20:59

У момент удару по Костянтинівці поранені були у своїх оселях: одна у важкому стані

20:49

Житло для ВПО Для переселенців з Луганщини доступні 24 місцеві та 3 районні програми забезпечення житлом

20:21

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)
19:54

Російський удар по Дніпру: путін заявив про випробування новітньої ракети середньої дальності "Орєшнік" (доповнено)

19:22

На Донеччині затвердили список спортсменів-кандидатів на участь в наступній Олімпіаді

18:59

Зеленський вручив "Хрест бойових заслуг" командиру десантників, які нищили росіян у Білогорівці

18:50

На Донеччині запустили в роботу 173 котельні: всі з запланованих

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: