UA
UA RU
20 Вересня 2023, 18:06
3811
"Парадокс, що з "нацизмом" в Україні воюють російські нацисти": як український захисник "Доцент" спростовує російські фейки про "Азов"
Антифейк

"Парадокс, що з "нацизмом" в Україні воюють російські нацисти": як український захисник "Доцент" спростовує російські фейки про "Азов"

Які фейки пропагандистські ЗМІ, поширюють про бригаду спеціального призначення “Азов”? Як росія підробляє слова військовополонених? І чому так важливо протидіяти російським наративам? Східний Варіант дізнався відповіді на ці питання у старшого сержанта спеціальної бригади “Азов” та автора ютуб каналу “Доцент Знає” – Владислава Дутчака

“Із самого початку було бажання спростовувати російські фейки” 

Владислав Дутчак під позивним “Доцент” є старшим сержантом спеціальної бригади “Азов”, кандидатом філософських наук та автором ютуб каналу “Доцент Знає”.

Азов антифейк
“Доцент”. Фото: Владислав Дутчак

У 2017 році ветеран “Азову” та кандидат історичних наук Микола Кравченко запросив Владислава прочитати лекцію на історичну тему для особового складу батальйону.

Ми додатково провели освітні школи із залученням викладачів та викладачок із провідних українських університетів. Розповідали про риторику, військову психологію, історію України та світу. Так і зав'язалась співпраця, а у 2021 році мене запросили укласти контракт та перейти на службу”, – розповів сержант.

Азов антифейк
Фото: Владислав Дутчак

У травні 2022 року після виходу з «Азовсталі» українських військових відвезли до окупованої Оленівки у Донецькій області. Владислав був одним із військовополонених. Українського захисника визволили у вересні 2022 року.

Владислав поділився, що перебуваючи у російському полоні вирів, що полон закінчиться, й потрібно буде доносити до людей правду про реальних героїв та героїнь. 

Герої живуть серед нас непомітним життям, а в незвичайних умовах виявляється, що ця людина здатна на неймовірні вчинки. Із самого початку було бажання спростовувати російські фейки”, – розповідає історик.

Азов антифейк
Фото: Владислав Дутчак

Після повернення із російського полону, Владислав створив телеграм-канал та ютюб-канал, де почав викладати інтерв’ю з військовими та тими, хто, пише сучасну історію України. 

Так виходить, що зараз інтерв’ю переважно з військовими батальйону “Азов”, тому що не можу оминути їхні історії. Це цікаво та корисно для суспільства”, – ділиться сержант.

Азов антифейк
“Доцент”. Фото: Владислав Дутчак

Зараз на каналі “Доцент Знає” понад 12 тисяч підписників й підписниць. Канал органічно зростає. 

“росіяни часто хизуються, що відбудували декілька тисяч метрів в Маріуполі. А хто його зруйнував?” 

Східний Варіант розпитав Владислава про випадок, що стався у Греції. Фанати футбольного клубу “Аріса” розмістили банер “Розбити нацистів "Азова"”, а грецькі ЗМІ підтримали схожі заяви й зірвали пресконференцію.

Азов антифейк
Фото: Еспресо.TV

Це був дуже вдалий вихід російської пропаганди й просування російських наративів. До речі, росіяни самі від них страждають. Вони сприймають реальність через призму вигаданих лякалок”, – розповів історик. 

Сержант поділився, що під час полону до них приїжджали “журналісти” із вже готовими тезами, й намагались вичавити із розмови хоч щось, щоб підтвердило їх вигадані наративи. 

І цей їхній вихід через ЗМІ на західну аудиторію – був доволі вдалим. Тут був провал нашої контрпропаганди, яка не розвінчала їхні міфи та вигадки”, – розповів Владислав.

Азов антифейк
“Доцент”. Фото: Владислав Дутчак

Історик зазначив, що коли безпосередньо спілкуєшся із міжнародними журналістами або журналістками, та починається дискусія, але після декількох аргументів вони усвідомлюють, що російські фейки – це безглуздя.

Велика заслуга роспропагандистів в тому, що їхні спецслужби можуть купляти “говорящие головы” та тих людей, які можуть доносити свою думку до західної, й не тільки, аудиторії”, – поділився сержант. 

Історик наголосив, що ситуація із 2014 року змінилась, зараз зрозуміло для міжнародної спільноти, хто є агресором. Проте для російської аудиторії “Азов” залишається “страшною легендою”.

Азов антифейк
Фото: “Азов”

Проте я не бачу в цьому великої проблеми, хай бояться. Але, в першу чергу, як спецпідрозділу професіоналів. Не все те, що заявляв президент рф про “Азов”, є правдою, проте найперше, що впадає в очі, коли починаєш спілкуватися із пропагандистами та російськими військовими, що вони бояться”, – розповів Владислав. 

Історик підкреслив, що потрібно докласти максимум зусиль для того, щоб достукатись до західного суспільства, і вони побачили, хто ми є.

Азов антифейк
“Доцент”. Фото: Владислав Дутчак

Я так і казав росіянам, що мотивація та правда за нами, а росія вступила в другу імперіалістичну війну. Чим закінчилась перша, ви ж знаєте. Тому важливе усвідомлення, що історія для росії має циклічність. А ми, українці та українки, не виконали наше завдання 100 років тому, в епоху наших перших визвольних змагань, і історія дала нам другий шанс. На цей раз ми є більш вмотивованими, згуртованими та знаємо, за що воюємо та проти кого протистоїмо”, – ділиться Владислав. 

Сержант розповів, що росіяни часто навіть сами визнають, що не мають “внятной идеологии”. 

“Навіть на думку росіян, вислови Ольги Скабєєвої або Соловйова Рудольфовича про українських бійців із “праворадикальними” татуюваннями дуже дивний привід для мобілізації російських чоловіків у “м’ясні штурми” під Бахмут”, – каже історик.

Азов антифейк
Фото: Владислав Дутчак

Владислав підкреслив, що важливо боротися із російськими фейками та висміювати їх недолугості, але не висміювання як вояків, бо це дуже серйозний противник. 

Наша пропаганда помилилась, коли почала випускати новини про “чмобіків” та “металолом”. Зброї у росіян вистачить ще на багато років. І мобілізаційний ресурс у них напрядок більший, нас банально менше. Тому нам потрібно воювати із розумом та мотивацією”, – поділився сержант.

Азов антифейк
“Доцент”. Фото: Владислав Дутчак

Доцент наголосив, що замість війни краще б росіяни вклади свої мільярди у будівництво доріг та інфраструктур.

росіяни часто хизуються, що відбудували декілька тисяч метрів в Маріуполі, а хто його зруйнував? Його не було б потреби ремонтувати, якби не зайшов окупант. Дивишся, а у них проблеми із забезпеченням віддалених регіонів росії, немає нормальних будинків та доріг. Але вони чомусь лізуть до нас та прагнуть “допомагати”, ви допоможіть собі! Заберіться із нашої землі, та мільярди, що ви вкладаєте у війну, вкладіть у своїх громадян, будівництво доріг та інфраструктуру”, – розповів історик.

Азов антифейк
Фото: “Азов”

Владислав пригадав свою розмову із російськими офіцерами ФСБ. 
Я сказав офіцерам, що вони можуть намагатися апелювати до людей старшого віку, граючи на ностальгії (спільна молодість, інформаційне та освітнє поле). Проте що може запропонувати росія середньостатистичному юнаку або юнці 14-15 років? І цей чоловік почав розповідати, що це спільний економічний простір, спільна історія та великі території. А я відповів, що Швейцарія – маленька, але в неї все гаразд, навіщо нам цей спільний великий простір?, – поділився сержант.

Азов антифейк
Фото: “Азов”

Військовий наголосив, що росія нічого не може запропонувати молоді, окрім зброї. Все інше – імпортне: американські або китайські телефони, німецькі автомобілі. 

Коли ми приїхали до СІЗО, то нас обшукували охоронці, які були десь із “глибинки”. І один із них був дуже здивований бездротовим навушникам. Він не прикидався, а серйозно спитав: “А где провода? А что это такое?”. росія безнадійно відстала, вона застрягла між 20-60 роками минулого століття. Далі піде повна деградація”, – розповів Владислав.

Спростування російських фейків про “Азов”

Східний Варіант розпитав Владислава про фейки, які російські ЗМІ поширювали про бригаду спеціального призначення «Азов». 

Перший фейк, про який розповів Владислав пов’язаний із “денацифікацію”. 

Якщо росіяни вважали, що “Азов” – це дуже  небезпечний батальйон та вся причина в нас, то чому на початку повномасштабного вторгнення ракетні удари не були нанесені по базі “Азову”? Жодна ракета не прилітала на базу “Азову”, яка розташована за межами Маріуполя. Але навіть та, що була в Маріуполі, то по ній теж не прилетіло, а тільки поруч. То чи вони криворукі, чи самі військові не вважали, що “Азов” не несе стільки загрози, як про те розповідали в ЗМІ? Проте потім військові усвідомили свою помилку, але було вже пізно, та “Азов” тримав оборону”, – розповідає сержант.

Азов антифейк
Скріншоти з проросійських телеграм-каналів з пропагандистськими заявами

Історик розповів, що ще один російський фейк говорить про те, що в “Азова” є своя релігія. 

Ми зайшли на базу, яка знаходиться у Юрівці. Там у нас розташоване капище. Нічого незвичного, в “Азові” служать люди різних віросповідань, національностей та політичних поглядів. Але ж росіянам потрібно показати “картину”. Тому вони створили  матеріал про те, що у “Азова” є своя релігія, та підв’язували це під день вшанування загиблих героїв, наче у нас якийсь культ. Один з їхніх ресурсів написав, що маріупольська скульптура “Народження сталі” – Азовська богиня, і що військові приносили їй жертву”, – ділиться Владислав.

Азов антифейк
Скріншоти пропагандистських заяв

Сержант зазначив, що росіяни поширюють фейки про символіку “Азову”, прирівнюючи її до свастики. 

Їх тригерить ідея нації та наша символіка. Ти їм пояснюєш, що це монограма складена із літер “І” та “Н”, що це був символ організації “Патріот України”, а люди, які були в цій організації, стали ядром для формування бригади спеціального призначення “Азов”. І вони принесли із собою цю символіку. Улюблений російський фейк, що наша монограма – це символ нацизму. Ти їм пояснюєш, що це абсурд та питаєш за їхні “Z”, а вони“Нет-нет, это другое””, – розповів історик.

Азов антифейк
Скріншоти пропагандистських заяв

Владислав підкреслив, що найгірше було з татуюваннями, фейків на цю тему створювали багато. 

Ще дуже люблять поговорити про татуювання. Наприклад, що у наших бійців набите “чорне сонце”. Я пояснював їм, що в більшості взагалі немає татуювань, а також, коли проти нас воювали російські спецпризначенці, у яких на ліктях теж чорне сонце витатуйоване. У них риторика така, що у кожного бійця “Азову” є татуювання, яке вони ідентифікують як те, що пов’язане із символікою Рейху”, – поділився сержант. 

Владислав розповів, що стався випадок, коли прийшов актор, який захотів, щоб бійці на камеру зняли кітелі та показали татуювання. Проте, коли вони зняли кітелі, то там не було жодного татуювання з правою символікою, тільки квіточки, котики або й взагалі відсутні зображення на тілі. 

Я завжди відповідав росіянам, що не дуже розбираюсь в татуюваннях, в мене їх немає. Тому хай краще звернуться до своїх “експертів”, таких як Олексій Мільчаков та його ДШРГ “Русич”. Там татуювань з нацистською символікою безліч, але йому питання не ставлять, хоч він воює в Україні з 2014 року. Це парадокс, що з “нацизмом” в Україні, воюють російські нацисти”, – поділився історик.

Азов антифейк
На ресурсах Lenta.ru (одне з відомих пропагандистських новинних інтернет-видань) росіяни виклали матеріал про «українських нацистів», а як доказ додали фото різних татуювань. Скріншот з російського ЗМІ

Військовий зазначив, що зараз велика частина фейків пов’язана із фальсифікованими вироками для бійців, що перебувають у полоні. 

“Зруйнування Маріуполя” – це обвинувачувальні вироки, які виголошують бійцям “Азову” в полоні. Проте у нас артилерія закінчилась на другому тижні, їх авіація не дала нам шансу. А зруйнувати місто з автоматів, кулеметів та гранатометів – неможливо, та й хто б руйнував своє місто? В “Азові” дуже багато маріупольців воювало, та велика частина залишається по сьогодні в полоні”, –  розповів Владислав.

Азов антифейк
Скріншоти з проросійських телеграм-каналів з пропагандистськими заявами
Азов антифейк
Скріншоти з проросійських телеграм-каналів з пропагандистськими заявами

Історик підкреслив, що російські полонені після повернення додому поширюють фейки про те, що їх катували військові “Азову”.

Треба проводити роботу із російськими військовополоненими, бо повертаючись додому вони починають розповідати, що їх катували. Один чоловік, який теж є у фільмі, довго розповідав, що його бійці “Азову” допитували й били молотком по колінах, а потім встав і пішов. І це теж росіяни “з’їли”, у них критичне мислення на нулі”, – ділиться історик. 

Сержант поділився, що інший військовополонений теж розповідав схожу історію про те, як його сильно били, але не показував фізичних слідів, бо цього не було, й не було що показувати.

Азов антифейк
Скріншоти пропагандистських заяв у російських ЗМІ

російські фейки про “Доцента”

Владислав поділився, що перебуваючи у полоні, з ним багато спілкувались “російські журналісти” та створювали безліч фейків, вирізаючи, перефразовуючи його слова. 

Мене називали вербувальником зі стажем, холоднокровним вбивцею, боягузом в окулярах”,  – розповів сержант.

Історик зазначив, що вони знімали фільм про полонених бригади спеціального призначення «Азов».

Азов антифейк
Скріншоти пропагандистських заяв

РЕН ТВ знімали 7,5 години у три підходити, а змонтували все у 40-хвилинний фільм. Проте він дуже недолугий: відповідь на перше питання лунає із третього інтерв’ю. Або, коли ти кажеш: “Я розумію, що головне завдання було – це показати, що “Я упоратий нацист та зомбую людей””, то вони вирізають частину фрази, й залишають: “Я упоратий нацист та зомбую людей”. Люди це дивляться й в коментарях пишуть про те, який я негідник”, – ділиться Владислав.

Історик наголосив, що росіяни навіть не думають про те, що людина в полоні, де навколо вороги, та йому нелогічно таке казати, а щиро вірять пропагандистському телебаченню.

Азов антифейк
Скріншоти з пропагандистських телеграм-каналів, джерело: Владислав Дутчак

Вони кажуть, що київська влада хоче вбити бійців “Азову”, а я їм відповідаю: “Ви кажете, що наша влада хоче нас вбити. А ви обміняйте нас, і ми самі з нашою владою розберемось”. У фільмі вони показують “Наша влада хоче нас вбити” та “Ми розберемось із нашою владою””, – розповів військовий. 

Владислав наголосив, що це склейки при монтажі, які видні навіть аматорам, але російське суспільство вірить цій брехні. 

Коли я спілкувався з істориком із російської академії наук, то сказав: “У нас є своє бачення України в Європі, як Чорноморський союз, який буде протистояти росії, як прообраз Річ Посполита”. Він залишив “Відродити Річ посполита”. І одразу зробив висновок, що націоналісти хочуть здати Україну Польщі”, – поділився сержант.

Азов антифейк
“Доцент”. Фото: Владислав Дутчак

Владислав розповів, що росіяни створили низку фейків присвячену його зачісці. 

Я обережно підстригся перед інтерв’ю, вдалось знайти станок та зробити зачіску. Бо боєць “Азову” має виглядати достойно на телебаченні, навіть російському. І написали, що я зачіскою наслідую Генріха Гіммлера. Це при тому, що можна загуглити, в мене ж сторінки відкритті, а у ВК я забув пароль, і сторінку не зміг видалити, і там світлини моїх зачісок впродовж 10-15 років, і розповідаючи про мою зачіску як у Гітлера, вони дають фотографію, де я читаю лекцію для дітей про історію української зброї. Тобто, наслідуючи їх логіку, людина потрапила  в полон та зробила зачіску, як у Гітлера”, – розповів сержант.

***

Фейки про бригаду спеціального призначення “Азов” російська влада почала поширювати ще у 2014 році, проте з початком повномасштабного вторгнення їх стало набагато більше. Зі слів російської влади в Україні діє неонацистський рух, який шкодить місцевим жителям та руйнує цілі міста. 

Ці заяви є небезпечними та криють загрозу для сприйняття України на міжнародній арені, тому фейки потрібно спростовувати та розповідати правду. 

Наприклад, як Владислав Дутчак на своєму ютуб каналі “Доцент знає” та Східний Варіант в проєкті “Антифейк”.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
24 Листопада Неділя
14:07

За добу росіяни обстріляли три села у Курахівській громаді: наслідки

13:37

На цьому тижні кількість обстрілів у Слов'янську збільшилась, — начальник МВА

13:13

У Києві на базі гумхабу Старобільської РДА проходять захоплюючі заняття мовного клубу

12:50

На окупованій Донеччині росіяни організували конкурс, де школярі змагалися у вміннях управляти безпілотниками, — Спротив

12:29

На Донеччині рятувальники ліквідували пожежі у Лиманській та Покровській громадах

12:10

Завтра в Ірпені ВПО можуть звернутися до пенсійників Луганщини

11:53

За тиждень росія застосувала проти України більше 800 КАБ, близько 460 дронів та понад 20 ракет, — Зеленський

11:31

За минулу добу поліція зафіксувала 2 111 ворожих атак по Донеччині

11:11

Більше 40 родин із дітьми з Лисичанської громади отримали грошову допомогу до навчального року

10:51

Вчора вдень росіяни вдарили невстановленим БпЛА по Костянтинівці

10:33

На окупованій Луганщині з 2022 року кількість співробітників швидкої зменшилася майже на третину

10:09

Вчора росіяни вдарили по Покровську: пошкоджено об'єкт критичної інфраструктури та господарчу споруду

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: