"Друкарня" зі Слов'янська об’єднала екоактивістів сходу та заходу України
Центр громадянського суспільства “Друкарня” неодноразово підіймав теми вивчення навколишнього середовища, а після початку повномасштабного вторгнення – й зеленого відновлення України. Для цього влаштовувались зустрічі між представниками громади.
Небайдужі до довкілля українці та українки зібралися на Івано-Франківщині, щоб обговорити "зелене" відродження країни. А допоміг організувати цю зустріч Центр громадянського суспільства “Друкарня” зі Слов’янська. Східний Варіант відвідав подію та розповідає, як це було.
Одними з відомих заходів були щорічні екофоруми, які спочатку проходили у Словʼянську, а останній рік – в Івано-Франківську, куди перемістилась “Друкарня”.
Нагадуємо, Східний Варіант запустив проєкт Об'єднанні відновленням: Східний Варіант запускає "Спільноту Відновлення"
“Спочатку все це було для активістів Донецької та Луганської області, щоб розвивати їх, розвивати екоактивізм
ого вторгнення ми перемістились у Франківськ. А коли трошечки оговтались від цих подій, зрозуміли, що треба повертатися до теми захисту довкілля. Це дуже важливо, коли йдуть бойові дії. Це важливо для виживання людства і всієї планети”, – каже організаторка експедиції та менеджерка з екологічних проєктів “Друкарні” Капіталіна Пасікова.
Екофорум, який пройшов весною цього року, об’єднав активістів із західних та східних областей. На заході представники “Друкарні” познайомились із мешканцями екологічного поселення “Тепла гора”, яке розташовано у Карпатах і мають на меті мінімізувати відходи та стати автономними у використанні ресурсів.
Згодом представники “Друкарні” вирішили провести зустріч на “Теплій горі” з екоактивістами з різних областей України, щоб обговорити можливості зеленого відновлення країни та навчитися моніторингу водних ресурсів.
“Це дуже гарно вписується у концепцію зеленого відновлення України. Ми розуміємо, що треба ставати автономними та зеленими у плані використання ресурсів. Треба ставати більш екологічними та сталими для того, щоб відновлювати нашу планету. В екопоселенні люди збирають дощову воду, збирають сонячну енергію, прагнуть до нуля відходів. Ми хотіли це усе подивитися, аби потім розповсюджувати це для людей, особливо у прифронтових громадах”, – каже Капіталіна Пасікова.
За словами організаторки, обговорення зеленого відновлення – головне, заради чого екоактивісти поїхали в експедицію:
“Ми віримо, що за цим майбутнє, і це можна використовувати в проєктах відновлення України, а тема чистої води взагалі дуже важлива сьогодні, бо ми розуміємо, не у всіх сьогодні є доступ до чистих джерел”.
Одна з учасниць експедиції – донечанка Ірина Нежива. У 2014 році дівчина виїхала з Донецька до Дніпра. Тут почала цікавитись екологічними темами та захистом прав тварин.
“Я сповідую філософію zero waste (тобто нульові відходи), і все, що стосується зменшення викидів. Вже після закінчення університету я почала бачити відео про звалища, почала дізнаватись, як утилізують сміття, як це роблять в інших країнах, які рішення застосовують. Розуміла, що єдиного правильного вибору немає. І що сортуванням ми не спиняємо процес забруднення навколишнього середовища, а лише уповільнюємо його”, – розповідає Ірина.
У Дніпрі Ірина неодноразово долучалась до екологічних акцій та перфомансів на захист прав тварин. До експедиції дівчина долучилась, щоб дізнатись більше про екологічні поселення та познайомитись з людьми, які сповідують з нею однакові цінності.