UA
UA RU
03 Червня 2023, 18:36
516
"Спільнота Відновлення": як відбувся релокейт маріупольської художньої школи ім. Куїнджі
Історія

"Спільнота Відновлення": як відбувся релокейт маріупольської художньої школи ім. Куїнджі

У 2022 році художній школі ім. Куїнджі виповнилось 50 років. Але святкувати ювілей в рідному Маріуполі не вдалось. Через повномасштабне вторгнення росії на територію України школа була змушена залишити рідне місто й почати роботу в інших. Сьогодні викладачі проводять консультації у Львові, Дніпрі, Одесі та Кропивницькому. Школа є амбасадором “Спільноти Відновлення” та лауреатом відзнаки “Незламні зі сходу”. Як відбувався релокейт маріупольської школи і як вона працює сьогодні розповідає Східний Варіант.

"Спільнота Відновлення" — засноване "Східним Варіантом" ком'юніті незламних жителів сходу, які заново поставили на рейки свою діяльність у сфері бізнесу чи в громадському секторі. Люди, якими ми захоплюємось та про яких хочемо розповісти якнайбільшій кількості читачів. Бо такі історії варті вашої уваги та підтримки. Підтримайте створення таких історій — долучайтесь до Спільноти відновлення та підтримайте Східний Варіант донейтом.

***

Як все було до великої війни?

Маріупольська художня школа була заснована у 1967 році на базі Палацу культури «Іскра», а в 1972 році отримала статус державної. У 1997 році школі було присвоєно ім'я маріупольського художника та живописця-пейзажиста Архипа Куїнджі. Сьогодні школу закінчило понад 3300 людей. Багато хто з випускників продовжили навчання в середніх та вищих навчальних закладах та стали художниками-дизайнерами, живописцями, скульпторами, театральними декораторами, архітекторами, мистецтвознавцями, художниками прикладних напрямків. Навчання в школі було побудоване на системному освоєнні художніх дисциплін: малюнка, живопису, станкової композиції, скульптури.

школа ім. Куїнджі Маріуполь
Фото: фейсбук Маріупольської художньої школи ім. Куїнджі

Директорка художньої школи Оксана Гнатишин розповідає, що успіхи школи — це роботи учнів та їх прагнення навчатися та розвиватися у художньому мистецтві. Викладачі проходили навчальні майстер-класи українського народного розпису, які опановували для навчання в цьому навчальному закладі.

школа ім. Куїнджі Маріуполь
Фото: фейсбук Маріупольської художньої школи ім Куїнджі

Маріупольська художня школа імені Куїнджі була місцем тяжіння дітей і дорослих, що мріяли пов’язати своє життя з мистецтвом або просто навчитися красиво малювати. До початку вторгнення там навчалося понад 300 учнів. Не так давно там завершився ремонт, оновили меблі, закупили усе необхідне для малювання. Але після початку повномасштабного вторгнення росії будівля художньої школи, що розташовувалась на вулиці Куїнджі, значно постраждала. Квартири, що розміщувались над нею, згоріли вщент.

школа ім. Куїнджі Маріуполь
Фото: Анатолій Бурлаченко / Фото: зі сторінки Маріупольської художньої школи в телеграмі

Дні повномасштабного вторгнення

Оксана Гнатишин, директорка художньої школи, розповідає, що в останні дні перед повномасштабним вторгненням росії все жило своїм життям. 

«Я пам’ятаю, як 23 лютого ми отримали особливу посилку. Наші учні брали участь у міжнародному проєкті — обмінювалися з дітьми з інших країн малюнками та листами. І ми отримали таку посилку від дітей з Туреччини, вони прислали багато робіт на підтримку України», — згадує жінка.

24 лютого, коли почалося вторгнення, співробітники працювали віддалено. Але дуже швидко ситуація у місті погіршилась. Пані Оксана провела у Маріуполі кілька тижнів до того, як змогла вирватися з облоги.

Вже тут вона дізналася, хто з її колег зміг виїхати на підконтрольну українській владі територію або за кордон. Також Маріуполь покинули більшість вихованців художньої школи.

«Коли я дізналася, що наш Маріупольський художній музей втрачений, а разом з ним втрачені й картини Архипа Куїнджі (видатний маріупольський художник, живописець-пейзажист — СВ), то вирішила, що треба зберегти хоча б школу імені Куїнджі та виступила з такою пропозицією», — каже Оксана Гнатишин.

На це відгукнулася Національна спілка художників України. Її голова Костянтин Чернявський зв’язався з директоркою художньої школи та запропонував допомогу. Спілка придбала для художньої школи мольберти, планшети, фарби, пензлі та інші необхідні матеріали.

Перший час викладачі займались з дітьми на вулиці, поки дозволяла погода. Паралельно з цим директорка школи шукала приміщення, де могли б продовжити заняття в холодну пору року. Спочатку відгукнувся Львівський будинок органної та камерної музики. Вони запропонували своє приміщення, де уроки проходили під звуки органної музики.

Там же була організована виставка робіт пані Оксани та її учнів. Таким чином вони хотіли показати: маріупольські митці є, вони люблять своє місто і продовжують жити та творити.

Пізніше одне зі своїх приміщень надав палац культури імені Гната Хоткевича. Але школа відновила свою діяльність у різних форматах: можна навчатися дистанційно, навіть з-за кордону, а також отримувати консультації особисто у викладачів у Львові, Одесі, Кропивницькому та Дніпрі.

школа ім. Куїнджі Маріуполь
Фото: Тетяна Жук/«Східний Варіант»

Пані Оксана розповідає, що адаптація в новому місті була швидкою: бажання продовжувати навчання учнів було одразу, «адже школа — це їх найулюбленіше місце навчання за їх покликанням та здібностями. Там завжди була атмосфера затишку та порозуміння, кожен учень сюди приходив за власним бажанням: після навчань у загальній системі освіти шкіл, він займався улюбленою справою серед однодумців».

школа ім. Куїнджі Маріуполь
Фото: Тетяна Жук/«Східний Варіант»

У планах школи є виставка робіт у Львові. Навчальному закладу допомагають художники з усієї України та за кордону.  Вони купують для нього художні матеріали. Та цього недостатньо. Школі зараз потрібні чотири ноутбуки для викладачів, адже вони викладають дистанційно в Дніпрі, Одесі та Кропивницькому та на базі хабу “ЯМаріуполь”. Наприклад, в Одесі викладач проводить майстер-класи з ліплення для дітей. В Дніпрі вивчають Петриківський розпис з дорослими, в Кропивницькому проводять майстер-класи по живопису з дітьми. У Львові навчають живопису олійними фарбами для дорослих.

Як допомогти?

Сьогодні школа продовжує свою роботу в нових містах. До 50-річчя планують провести виставку своїх робіт у Львові. Та навчальний заклад потребує підтримки: відкритого рахунку, щоб допомогти фінансово школа не має. Але її діяльність можна підтримати, придбавши для неї необхідний для роботи реманент. 

Школа з великою радістю приймає будь-яку допомогу. Для цього можна сконтактувати з директоркою школи Оксаною Гнатишин за номером телефону 0687829681. 

Пані Оксана каже: «Зараз дуже важко усім, хто втратив все».

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
21 Листопада Четвер
23:30

Кількість боїв сьогодні на фронті сягнула 174

22:58

Ще два Герої України отримали орден "Золота Зірка" за бої на Донеччині

22:30

Донеччина та Луганщина у трійці найбільш екологічно постраждалих від війни регіонів (інфографіка)

21:59

49 закладів охорони здоров’я Луганщини працюють на підконтрольній Україні території

21:44

Агент руху "АТЕШ" допоміг Силам оборони знищити на Донеччині підрозділ БпЛА армії рф

20:59

У момент удару по Костянтинівці поранені були у своїх оселях: одна у важкому стані

20:49

Житло для ВПО Для переселенців з Луганщини доступні 24 місцеві та 3 районні програми забезпечення житлом

20:21

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)

На Костянтинівку армія рф скинула 2 авіабомби: поранено 6 людей (фото)
19:54

Російський удар по Дніпру: путін заявив про випробування новітньої ракети середньої дальності "Орєшнік" (доповнено)

19:22

На Донеччині затвердили список спортсменів-кандидатів на участь в наступній Олімпіаді

18:59

Зеленський вручив "Хрест бойових заслуг" командиру десантників, які нищили росіян у Білогорівці

18:50

На Донеччині запустили в роботу 173 котельні: всі з запланованих

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: