Монетизація пільг: що варто знати жителям Донеччини
Як тепер у Донецькій області буде проходити виплата пільг для населення? Які є плюси та мінуси реформи з монетизації пільг в Україні? Та як це допоможе українцям заощадити? Східний Варіант дізнався відповіді
У січні цього року в Україні завершили реформу монетизації пільг для населення. Нагадаємо, що реформа була розпочата ще у 2019 році.
Східний Варіант дізнався у юриста, чи була реформа ефективною та як тепер буде відбуватися виплата пільг для жителів України, у тому числі в Донеччини.
Як було і як є тепер?
Раніше, до грудня 2022 року, пільговики та пенсіонери-пільговики отримували пільги у безготівковій формі. З 2023 року кошти перераховуються на їх пенсійні рахунки в банках, або видаються через відділення “Укрпошти”. Інші категорії пільговиків, які отримували пільги у грошовій готівковій формі або які звернулися за наданням виплати з грудня 2022 року та пізніше, також будуть отримувати кошти на свої пенсійні рахунки в банках, або через відділення пошти.
Як зазначають у Міністерстві соціальної політики, завдяки реалізації реформи з надання виплат виключно в грошовій формі, людина може отримати “на руки” свої гроші й зекономивши енергоресурси, витратити зекономлену суму на інші потреби.
“Наприклад, виходячи з норми споживання, людина має 68 грн субсидії (або пільги), але витрачає щомісяця 15 грн. Різниця між 68 та 15 грн – це заощаджена сума, яка залишається в одержувача субсидії або пільговика. Це може бути одним з ключових інструментів підвищення мотивації громадян до енергоощадження”, – пояснює адвокат ГО “Платформа прав людей” Євген Воробйов.
Як обрати спосіб виплати?
Євген Воробйов пояснює, що органи Пенсійного фонду України інформують пільговика про відкриття окремого рахунку в банку. Для отримання грошей з рахунку, людина може звернутися до “Ощадбанку” та укласти договір для користування банківським рахунком.
Може бути так, що пільговик захоче отримувати гроші на рахунок в іншому банку або через “Укрпошту”. Тоді йому треба звернутися з заявою до Пенсійного фонду України особисто, поштою або через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг ПФУ.
За результатами реформи, тепер пільговики будуть самостійно сплачувати за комунальні послуги кожного місяця, враховуючи отримані грошові пільги. “Ощадбанк” з початку 2023 року перестає адмініструвати розрахунки пільговика, як це було при наданні пільг у грошовій безготівковій формі.
«Тобто якщо раніше залишок від суми, яку перераховували водоканалу, поверталася в бюджет, то тепер він залишається в абонента. Таким чином, нова система має стимулювати людей заощаджувати та витрачати менше води, електроенергії й так далі. Але, якщо людина споживає більше норми, то вона, як і раніше, повинна доплатити різницю», – резюмує Євген Воробйов.
Адвокат наголошує, що така економія можлива при наявності будь-якої послуги, яка вимірюється лічильником.
А як у жителів Донецької області?
У звʼязку з різною безпековою складовою у містах та селах Донецької області, нарахування та виплата пільг тут буде відбуватися так само як і з пенсійними виплатами. У віддалених від фронту містах чи селах виплата приходить на банківську карту або видається особисто у відділеннях “Укрпошти”. Якщо ж пільговик знаходиться у населеному пункті, де виплати через пошту неможливі й банки також не працюють, Пенсійний фонд України може самостійно створити людині рахунок у “Ощадбанку” та перераховувати виплати туди.
Пільговик зможе вивести готівку з картки тільки у разі потрапляння на безпечну територію, де працюють відділення банків або банкомати. Тут пільговик зможе звернутися й до Пенсійного фонду Донеччини, щоб змінити спосіб отримання виплат.
Куди можна звернутися за допомогою?
Жителі Донеччини за питаннями можуть звернутися за номерами телефонів “Гарячої лінії” Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області:
- 0 800 400 870
- 0 800 406 360
- 0 800 406 370
Додатковий телефон “гарячої лінії” для дзвінків через Viber, WhatsApp, Telegram: +380 66 530 84 71
Офіційна електронна пошта: [email protected]
***