"Через постійні обстріли вони дуже бояться": як поліція Донеччини рятує дітей під час війни
Під час російського повномасштабного вторгнення найбільше дітей постраждали в Донецькій області. Східний Варіант дізнався, як працює поліція з маленькими потерпілими. А ще — що робити жителям Донеччини, коли вони побачили постраждалу чи одиноку дитину на вулиці.
Робота з дітьми — найважча
Наприкінці жовтня Україну вразила історія про хлопчика Богдана з Бахмута, батьків якого вбило під час ворожого обстрілу. Працівники поліції з бахмутського відділення отримали інформацію, що батьки хлопця були поранені. Вони залишили Богдана у сусідів та поїхали за місто на похорон до своїх родичів. Їх застав обстріл та через осколкові поранення смерть настигла подружжя на місці. Загибла мати хлопчика на той момент була вагітна другою дитиною.
Через постійні та масивні обстріли ворога служби порятунку не могли дістатись тіл ще декілька днів.
Богдан дізнався про смерть батьків, почав нервувати, плакати, хотів поїхати на місце загибелі. Але на той момент працівники ювенальної служби вже відшукали хлопця та почали займатися його справою.
За словами начальниці відділу комунікацій Поліції Донеччини Олександри Гаврилко, таких справ, на жаль, багато. У такі моменти ювенальна превенція (займаються справами дітей — ред.) спілкуються з дитиною, пояснюють, хто вони, чому у формі, навіщо приїхали, що буде далі, що буде з дитиною.
“У такі моменти діти бояться потрапити до дитячих будинків, що вони будуть нікому не потрібні. Взагалі діти зараз через постійні обстріли та надзвичайні ситуації поводять себе як дорослі, але у такі моменти видно, що це все ж таки діти, і вони дуже бояться”, — говорить Олександра Гаврилко.
У пресофіцера поліції Донеччини є собачка-такса за кличкою Рем, яку було врятовано від обстрілів. З нею офіцер їздить на евакуацію до дітей, щоб втамувати їхні нерви, їхній біль та розпач. Собака вже звик, навчений, взаємодіє з дітьми, тому виїжджає до них у таких випадках з працівниками поліції.
У випадку з Богданом, до нього також приїхав Рем, щоб допомогти вивезти його у більш безпечне місце. Після цього почалася комунікація з соціальними службами, щоб знайти можливих родичів. Це вдалось, і наразі вже оформлюється опікунство над хлопчиком. Жити поряд з родичкою він буде на Київщині.
Олександра Гаврилко говорить, що після історії звернулось дуже багато людей, щоб допомогти хлопчику та запропонувати все, що може бути потрібним. Поліція Донеччини передає свою велику подяку усім, хто телефонував та писав, це великий вклад у їх діяльність, та велика допомога.
Найбільше дітей через війну гине на Донеччині
Найбільше дітей через війну гине на в Донецькій області. Частина дітей залишились сиротами, втратили домівку та родину. Для порятунку та допомоги дітям у посиленому режимі працює не тільки ювенальна превенція, а й усі працівники поліції. Окремо проводились відпрацювання поліцією щодо реагування на надзвичайні випадки з дітьми, а також щодо безпечної та вдалої їхньої евакуації з небезпечних місць.
У поліції Донеччини за час війни була зібрана інформація про всі сім’ї з дітьми, про дитячі будинки, про патронатні родини, а також малозабезпечені чи складні сім’ї, де є діти. До кожної сім’ї працівники поліції приїжджали та наполегливо просили виїхати, або вивезти хоча б дітей у безпечне місце.
“Якщо ви не хочете їхати, подумайте про дітей! Забезпечте їх безпеку. Органи влади знайдуть вам помешкання, їжу, дадуть допомогу при евакуації. Але в першу чергу це безпека ваших дітей. А повернемось додому вже всі разом, коли війна закінчиться”, — закликає Олександра Гаврилко.
У разі відмови — батьки пишуть письмову довідку, що батьки відмовляються, і беруть на себе усю відповідальність. Вже був випадок, коли батько відмовився виїхати з дітьми, а через деякий час загинув.
За словами працівників поліції, більшість родин йдуть на зустріч та евакуюються разом з дітьми.
“Наразі саме у Донецькій області найзапекліші бої – це Авдіївський напрямок, Бахмутський, Маріїнський, де постійні обстріли, де майже кожного дня гинуть люди. Тому повертатися зараз не можна, навпаки, треба виїжджати, евакуювати дітей, в першу чергу, це у наших пріоритетах”, — говорить Олександра Гаврилко.
Що робити, коли на вулиці зустріли постраждалу чи одиноку дитину
Якщо на Донеччині, або в іншій області, де проходять бойові дії, ви побачили дитину, не проходьте повз, можливо, вона потребує допомоги.
Для цього підійдіть до неї, спитайте, де її батьки, як її звуть, чи загубилась вона та, чи потребує допомоги.
Якщо дитина не знає, де її родичі, зверніться до найближчого відділення поліції, або до працівників поліції, що патрулюють місцевість.
Не залишайте дітей у біді!
***
Читайте також: "Вони вже стали всеукраїнськими легендами": як поліція Донеччини працює в умовах війни