Переселенка пішки евакуювалася з Маріуполя - 20 км, переїхала до Івано-Франківська і почала виготовляти ляльки-мотанки
Щоб евакуюватися з Маріуполя до села Портівське, Людмила Балашова подолала пішки приблизно 20 км. У селі її підібрали автівкою. Згодом жінка переїхала до Івано-Франківська.
Зараз вона виготовляє ляльки-мотанки і проводить майстер-класи для маріупольців, які потребують арттерапії.Свою історію майстриня розповіла в репортажі Суспільного.
Людмила Балашова евакуйовувалася з Маріуполя у день, коли розбомбили драмтеатр.
"У місті було місце, де "ловив" зв'язок. Моя донька сказала мені: "Якщо ти не знайдеш автівку — йди пішки". Вона знала, що я можу пройти. Тому зранку я взяла свій рюкзак і пішла", — пригадує Людмила.
У рідному місті жінка навчала шиттю і проводила різноманітні майстер-класи у Маріупольському фаховому коледжі Приазовського державного технічного університету. Вона каже, що коли зав’язує вузлики, думає про щось приємне, наприклад, "щоб людина була здорова, щоб її обійшли всілякі негаразди".
Виготовляти ляльки Людмилу навчила її бабуся. Майстриня каже, що це — найдавніший звичай. Коли народжувалася дитина, їй у люльку обов'язково клали мотанку, яка охороняла сон малятка.
Виготовляти ляльки-мотанки можна із серветок, ниток чи тканини. Людмила каже, головне при цьому не використовувати голок чи клею і скріплювати все лише за допомогою вузликів.
"Ці ляльки створені із тришарових і двошарових серветочок. Їх може робити й дитина років з п'яти", — говорить майстриня.
Людмила розповідає, в Україні ляльки-мотанки виготовляють орієнтовно з XVI століття. За легендою, вони приносять добробут, благополуччя, радість та безпеку. Майстриня з Маріуполя каже: щоб зрозуміти призначення ляльки, треба звертати увагу на те, що вона тримає у руках.