"Війна забрала випускний": що робити абітурієнтам-переселенцям в Україні та закордоном
Розказуємо історію цьогорічного випускника, який через війну виїхав закордон. А також поділимось інструкцією, як вступати у ВНЗ дітям-переселенцям.
Безліч 11-класників з Луганщини та Донеччини цього року не змогли повноцінно закінчити школу через війну. Майбутні студенти стикнулися з проблемою: як і куди вступати у таких умовах.
Ми поспілкувалися зі школярем Олегом та його мамою Ольгою, які на початку березня виїхали з Попасної Луганської області закордон. Як складається життя випускника в новій країні та що робити далі десяткам тисяч дітей, які мріють про щасливе студенство.
У Польщі школа схожа на факультатив
Олег до початку війни навчався в 11-му класі в місті Попасна. Хлопець ходив на курси з історії України, математики, української та англійської мови. Хотів добре підготуватися до вступних іспитів і отримати бюджетне місце в університеті. Вступати планував в один з ВНЗ Харкові за спеціальністю «Машинобудівництво». Але війна змінила плани.
Олег з мамою тиждень провів у підвалі. А коли снаряд влучив у сусідній будинок, Ольга зрозуміла, що треба рятуватися. Вони під обстрілами виїхали на підконтрольну територію лише з документами та собакою. Згодом жінка з сином вирішили їхати до Польщі.
«У Варшаві нам дуже допомогли місцеві волонтери. Ми прожили два тижні й Олега влаштували в школу, яка більше схожа на звичайний факультатив. Збирали школярів, щоб вони просто спілкувалися, були зайняті й відволікалися. Проводили уроки англійської, польської та фізкультури. Були екскурсії містом. Але ніяких документів про освіту в цій школі не обіцяли», — ділиться Ольга.
У Бельгії діти навчаються 12 років
Згодом жінка дізналася, що в їхній будинок в Попасній влучив снаряд, квартира згоріла. Ольга зрозуміла, що надія на повернення згасла, і вона з сином вирушила в Бельгію до родичів, де Олег продовжив навчання.
Хлопець розповідає:
«У Бельгії будь-хто шкільного віку має навчатися в школі. Коли ми приїхали, були саме канікули на Пасхальні свята. Після канікул я почав ходити до школи, мене зарахували в 11 клас. Я один українець в класі. Проблема в тому, що я зовсім не знаю французької мови, але добре розмовляю англійською, і це мені допомогло. Бельгійці знають по 3-4 мови, в тому числі англійську. Перевагою навчання в Бельгії є те, що учень може вивчати предмети лише за напрямком професії, яку хоче обрати в майбутньому».
Зараз Олег успішно пройшов атестацію та отримав табель. Оцінювали українця лише за двома предметами: математика та фізкультура. Всі інші іспити Олег не проходив, оскільки не знає мови і має рік для її вивчення. І так, у Бельгії вчаться не 11, а 12 років.
Учні, які не скали іспити під час переходу в наступний клас, за бельгійськими законами залишаються навчатися в школі ще на рік. Олег перейшов в наступний клас і продовжить навчання в школі ще один рік.
«У школі всі учні у рівних умовах. Мені часом здається, що тут навчатися не складно, навіть, якщо не розумієш мову. В середу скорочений день, щоб школярі мали змогу відпочити в середині навчального тижня. Тут значно менше домашніх завдань, але списати домашку не вдасться. Все потрібно виконувати самостійно. Головна мета навчальної програми, щоб школяр добре засвоїв урок. Якщо учень щось не розуміє, то може позайматися із вчителем після уроків і це є нормою», — розповідає Олег.
Далі хлопець повинен успішно скласти чотири іспити. Зараз він посилено вивчає французьку мову, щоб отримати повноцінну вищу освіту.
«Дуже сумую за домом, за нашим рідним містечком, де залишилися всі спогади. В Бельгії інший менталітет, інша їжа, все чуже. Але нашого житла вже немає, в Україні немає до кого їхати. Маю триматися заради сина, його майбутнього. Треба починати все з нуля і звикати до нового життя», — ділиться Ольга.
Що потрібно знати про цьогорічну вступну кампанію в Україні?
Далеко не всі українці мають плани навчатися закордоном. Тому для майбутніх студентів, які зараз в Україні та для тих, хто опинився за кордоном і планує повертатися на навчання, українська влада змінила вступну кампанію 2022.
Журналісти «Східного варіанту» дослідили цю тему та зібрали відповіді на основні питання.
В першу чергу поговоримо про ЗНО. Через війну звичне ЗНО скасували, натомість для вступу на перший курс бакалаврату будуть приймати за результатами національного мультипредметного тесту (НМТ). Екзамени прийматимуть в тимчасових екзаменаційних центрах (ТЕЦ). Такі центри створили й за кордоном.
Середній бал атестата не буде врахований при вступі до університетів у цьому році.
«Щоб не ставити дітей в абсолютно різні та несправедливі умови, ухвалено рішення не враховувати результати середніх балів документів про освіту», — повідомив гендиректор директорату фахової передвищої та вищої освіти Міністерства освіти і науки Олег Шаров під час онлайн-брифінгу.
Як складати НМТ?
Це комп’ютерний онлайн-тест, який складається з трьох предметів: українська мова, математика та історія України. В іспиті буде по 20 завдань з кожного блоку. Виконати всі завдання потрібно за 120 хвилин. За результатами тесту майбутній студент отримає бали за кожен блок. Тестові бали будуть переводити за шкалою 100-200. Підсумки тесту стануть результатом для вступу.
Потренуватися можна на демонстраційному варіанті тесту. Інтерфейс демонстраційного варіанту відрізняється від реального, але типи завдань і структура аналогічні вступному тесту.
Де складати тест?
НМТ пройде у 21 області України та в Києві. Нажаль, з об’єктивних причин ані на Луганщині, ані на Донеччині іспит не прийматимуть. Так само як і в Херсонській області та Криму.
До речі, назви населених пунктів, де відбудуться тестування, не поширюють з міркувань безпеки. Дізнатися про ці пункти можна вже під час реєстрації.
Майбутні студенти з окупованих міст, які виїхали на підконтрольну територію, зможуть скласти тест у пункті, географічно найближчому до місця проживання.
Як зареєструватися?
Пройти НМТ можуть всі, хто зареєструвався на ЗНО протягом основного періоду реєстрації з 1 лютого до 19 квітня. Обов'язково потрібно підтвердити бажання проходити національний мультипредметний тест. Це можна зробити на своїй інформаційній сторінці, де треба вказати місце перебування майбутнього студента у липні.
Для входу на інформаційну сторінку потрібні номер і PIN-код, зазначені у Сертифікаті учасника ЗНО. Якщо такого сертифіката немає, то дізнатися свій логін і пароль можна через спеціальний сервіс «Отримання доступу до Інформаційної сторінки учасника ЗНО-2022/НМТ-2022».
Важливо! Підтвердити своє бажання складати тест потрібно з 20 травня до 7 червня.
Для тих, хто не встиг зареєструватися вчасно, з 10 по 20 червня буде додаткова можливість створювати реєстраційні картки. Інформацію про реєстрацію можна знайти на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.
З 21 червня до 7 липня потрібно обов’язково обрати населений пункт, де буде зручно проходити НМТ.
Міністр освіти та науки України Сергій Шкарлет повідомив, що станом на 1 червня 2022 року 190 тисяч учасників підтвердили своє бажання пройти тестування. З них 170 тисяч — для проходження в Україні та понад 20 тисяч — закордоном.
Які документи потрібні?
Для того, щоб отримати допуск до тимчасового екзаменаційного центру, потрібно мати:
- паспорт, або інший документ, що посвідчує особу;
запрошення-перепустку (документ із зазначеною адресою і часом початку тестування, який потрібно завчасно завантажити зі своєї Інформаційної сторінки).
Коли відбудеться тестування?
Національний мультипредметний тест НМТ пройде в три сесії:
- основна: 18 липня – 10 серпня;
- додаткова: 16 – 20 серпня;
- спеціальна: 12 – 16 вересня.
Більшість учасників будуть складати тест в основній сесії тестування. Хто не зможе приїхати до екзаменаційних центрів під час основної сесії, зможуть пройти тестування під час додаткової чи спеціальної.
Які пільги для дітей учасників бойових дій?
Так, дійсно, учасники бойових дій та їхні діти мають перевагу, але не під час тесту, а під час самого навчання.
Зокрема:
- повна або часткова оплата навчання коштом державного або місцевого бюджету;
- довгострокові кредити для здобуття освіти;
- соціальні стипендії;
- безоплатне проживання у гуртожитку.
Деталі про державну підтримку дітей учасників бойових дій можна знайти за посиланням.
Чи можна пройти НМТ закордоном?
НМТ можна пройти в деяких країнах Європи. За даними Міністерства освіти і науки України, тестування проведуть в 39 містах таких країн: Австрія, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Угорщина, Франція, Хорватія, Чехія і Швеція.
Закордоном тестування пройде також в спеціально обладнаних комп'ютерних центрах з україномовними педагогами.
Корисні контакти
Відділ інформації та комунікації з громадськістю Українського центру оцінювання якості освіти: +38 044 486-09-62, +38 095 903 95 10, [email protected]
Контакти регіональних центрів освіти за посиланням.