Втрачене житло під час війни: хто отримає компенсацію та як підготуватися
Донбас продовжує страждати від численних бомбардувань російських військ. Тисячі людей залишилися без квартир та будинків. «Східний варіант» пропонує розібратися, як діяти жителям Луганщини та Донеччини, якщо їх будинок зруйнували росіяни.
Люди, які втратили власне житло через агресію росії ще до повномасштабного вторгнення, чудово знають, що процес компенсації коштів від держави зовсім не швидкий. А проходити процедуру потрібно, максимально дотримуючись усіх правил і рекомендацій.
Якщо під час війни ваш будинок чи квартира були пошкоджені, або ж повністю зруйновані, вже зараз можна фіксувати ці пошкодження та подати заявку на відшкодування.
«Східний варіант» підготував рекомендації, як правильно це зробити.
Хто має право на компенсацію?
Отримати компенсацію за втрачене житло мають право люди, у яких були пошкоджені:
- приватні будинки (садибні, дачні та садові);
- квартири;
- інші житлові приміщення (на які зареєстроване окреме право власності, а не в складі будинку).
При чому скористатися правом на компенсацію можуть як самі власники житла, так і їхні спадкоємці.
Важливо: відомо про випадки, коли люди не могли отримати компенсацію за зруйновані дачні будинки, оскільки вони були не належним чином зареєстровані, або ж офіційно не були житловими приміщеннями. Відтак, одна з умов: з вашими документами на житло має бути все в порядку.
Як я можу самотужки зафіксувати руйнування?
Дійсно, викликати фахівців для фіксування руйнувань зараз, в умовах війни, не найкраща ідея.
Це можна зробити самостійно:
- за можливості потрібно сфотографувати зруйноване житло з прив'язкою до місцевості: сусідських будинків, вулиць та будь-яких орієнтирів. Варто зробити достатню кількість фото з різного ракурсу та з деталізацією пошкоджень всередині будинку;
- зняти відео, також з деталізацією всіх пошкоджень. Бажано, щоб в кадр потрапили сусіди та прокоментували ситуацію та повідомили про адресу та номер будинку, який зруйновано. Це необхідно для комісії, яка досить прискіпливо буде ставитись до усіх деталей. Особливо важливо мати таку фіксацію руйнувань, якщо доступ до населеного пункту, де знаходиться будинок, відсутній;
- важливим буде акт пошкоджень чи руйнувань, складений за участю представників громади (що досить складно організувати за умов війни) або сусідів, які зможуть письмово підтвердити факт та місце;
- якщо відбулася пожежа, яку ліквідували працівники ДСНС, то варто спробувати отримати копію акта про пожежу. В цьому акті зазначаються наслідки пожежі, зокрема, фіксуються пошкодження та ступінь знищення будинку. Якщо в будинок влучила ракета, то в акті це теж буде зазначено. В такий спосіб буде простіше визначити обсяги завданих збитків;
- зібрати та зберегти статті, фото та відео ЗМІ щодо обстрілів конкретної території у конкретний час.
Аналітичний центр KSE Institute разом з Офісом Президента України запустили сайт Росія заплатить. Туди можна завантажити свідчення руйнувань. Цей ресурс збирає докази злочинів росії для оцінки матеріальних збитків. І хоч відшкодування конкретній людині не залежать від того, завантажила вона фото свого зруйнованого дому на це ресурс чи ні, однак це може бути додатковим плюсом під час доведення факту руйнування.
Куди звертатися, щоб подати заяву на компенсацію?
Єдиний дистанційний варіант це зробити — скористатися ресурсом «Дія». Таку опцію влада запровадила 30 березня нинішнього року.
"У разі пошкодження вашого будинку, квартири або іншого майна треба зареєструвати заявку через "Дію" та звернутись до органів місцевого самоврядування або військової адміністрації», зазначив заступник керівника Офісу Президента України Кирило Тимошенко.
При цьому людям залишають опцію звертатися в місцеві ради, до Донецької чи Луганської ВЦА, а також в ЦНАПи, але варто розуміти, що через бойові дії там не завжди зможуть прийняти ваші документи.
Як зареєструватися через «Дію»?
Процедура оформлення заяви через ДІЮ доволі нескладна.
✅ Оновити застосунок
✅ У меню «Послуги» обрати пункт «Пошкоджене майно»
✅ Заповнити форму, де треба вказати:
- дані щодо пошкодженого об’єкта;
- фото та опис пошкоджень;
- контактні дані.
Якщо інформація про пошкоджений об'єкт вже є в Державному реєстрі речових прав, то вона підтягується автоматично. Якщо такої інформації немає, то вносити потрібно вручну.
Детальну відео інструкцію від Міністерства цифрової трансформації України можна знайти за посиланням.
Після реєстрації повідомлення на компенсацію потрібно очікувати на інформацію від Уряду про початок процедури оцінки та компенсації.
Які документи треба мати, щоб претендувати на компенсацію?
Без деяких документів і справді буде важко отримати компенсацію. Ось основні з них:
- оригінал чи копія документа, що посвідчує особу;
- документи про право власності на майно, технічний паспорт або їх копії;
- витяг щодо перебування майна у власності з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- акт обстеження зруйнованого чи пошкодженого майна;
- квитанції на рухоме майно (наприклад, побутову техніку, що знаходилась в будинку), бажано фотофакти до та після руйнації цього майна.
Що робити, якщо не вдалося зафіксувати пошкодження?
Фіксація факту руйнування і наявність документів на майно значно спрощує процес доказування та встановлення збитків. Але якщо не вдалося хоча б якимось чином зафіксувати завдані збитки — не страшно. В такому випадку достатньо мати документи на пошкоджене чи зруйноване житло.
Якщо документи втрачені або їх взагалі не було (будинок збудований і не зареєстрований, наприклад), то довести факт руйнувань можна через суд. Але це вже зовсім інша та складніша процедура.
Коли чекати гроші?
Щоб отримати компенсацію, потрібно пройти кілька етапів:
- перший — подати документи;
- другий — зареєструвати припинення права власності на зруйноване житло;
- третій — домогтися статусу особи, постраждалої внаслідок надзвичайної ситуації та прийняття комісією рішення про надання грошової компенсації;
- отримати кошти на свій рахунок.
Підсумовуємо
📌 Ваша робота з отримання компенсації за зруйноване житло починається рівно з моменту самого руйнування цього житла.
📌 Чим детальніше ви зафіксуєте факт руйнації на підручні засоби — фото/відео, тим легше вам буде довести своє право на компенсацію.
📌 Варто отримувати усі офіційні підтверджуючі документи про факт і причину руйнації — від місцевої ради, від ДСНС тощо.
📌 Не чекайте відновлення роботи ЦНАПу, чи інших держорганів, використовуйте онлайн сервіс ДІЯ для подачі заяви на відшкодування.
📌 Вірте в ЗСУ та робіть все можливе для найшвидшої перемоги, аби отримати компенсацію та почати відбудову свого житла.