Цирк із "референдумами". Навіщо росія намагається "приєднати" Донбас
Окупанти планують провести «референдум» про приєднання самопроголошених «днр» і «лнр» до росії. А на Херсонщині створити так звану «хнр». Навіть названі попередні терміни — середина травня. Щоправда, вони неодноразово вже зсуваються через явні невдачі російської армії на фронті. Навіщо путін вирішив поглинути Донбас після 8 років окупації?
Про швидке проведення так званих «референдумів» у Донецьку та Луганську про входження до складу росії повідомило видання «Медуза». Портал посилається на власні джерела близькі до кремля. Два джерела навіть назвали дати — 14 та 15 травня. Водночас незаконне «голосування» хочуть організувати й на захопленій частині Херсонщини. Там планують винести питання про створення «херсонської народної республіки». Тобто, провернути сценарій самопроголошених «днр», «лнр» та окупованого Криму.
Тільки от приєднувати до росії зібралися території, визнані кремлем 21 лютого. А отже, всю Донецьку та всю Луганську області за адміністративними кордонами. При цьому більшість великих міст, таких як Слов'янськ та Краматорськ, Лисичанськ та Сєвєродонецьк, перебувають під контролем України. Зараз окупанти лише намагаються їх захопити. У деяких районах точаться бої, а ті міста, до яких роблять безуспішні спроби прорватися, росіяни обстрілюють.
Спочатку «референдуми» в ОРДЛО планували на кінець квітня. Потім перенесли ближче до дат роковин голосувань 8 років тому. Але бліцкриг не вдався. Та й до 9 травня жодних суттєвих перемог у рф немає, тому терміни можуть бути знову перенесені. Окупанти хоч і кинули всі сили на Донбас, повний контроль їм встановити не вдається.
«Співробітники адміністрації президента не вважають, що росії слід приєднувати “депресивні регіони” — однак це особисте бажання “вищого керівництва”, тобто президента володимира путіна», — зазначають джерела «Медузи».
Навіщо ж «господарю кремля» приєднувати Донбас? Усі 8 років війни та окупації російське керівництво намагалося нав'язати квазі республіки Києву. Самопроголошені «лднр» були важелем тиску на уряд України, диктуванням російських правил. «Референдум» може перекреслити всю ідею Москви.
Насправді це питання про подальшу стратегію путіна не лише стосовно України, а й до всього пострадянського простору, вважає політолог Володимир Фесенко.
За його словами, судячи з інформації з різних джерел, у кремлі є два конкуруючі між собою проєкти: 1) відтворення нового Союзу (у вигляді розширення союзної держави) та 2) пряма анексія окупованих українських територій (як Донбасу, так і півдня України, можливо, й інших українських регіонів, які вдасться захопити).
«Цього року століття зі створення СРСР, розпад якого путін вважає головною геополітичною катастрофою 21 століття. Створенням нового Союзу путін буцім-то візьме реванш за розпад СРСР, виглядатиме творцем нового Союзу, і таким чином сподівається залишитися в історії. Але в рамках цього проєкту потрібні або пропутінська Україна, що зараз виглядає вкрай малоймовірним, або створення на території України кількох маріонеткових псевдодержав (“народних республік”), які разом із Білоруссю можуть стати суб'єктами нового Союзу», — каже Володимир Фесенко.
На думку політолога, до цього «союзу» можуть також приєднатися інші невизнані держави: Абхазія, Південна Осетія, Придністров'я. У разі реалізації цього сценарію потенційно виникнуть величезні ризики для суверенітету Молдови, Казахстану, Киргизстану, Вірменії та інших пострадянських держав.
Анексія української території стане надзвичайно небезпечним прецедентом. Тоді путін втілюватиме свої старі фантазії — відтворюватиме російську імперію.
«Остаточного рішення у кремлі щодо своєї стратегії щодо України та на пострадянському просторі, мабуть, ще не ухвалили. Але для нас і не дуже важливо, яке рішення ухвалить путін. Йдеться про вибір між прямою та непрямою анексією українських територій. Але якщо путін піде в тому чи іншому вигляді на подальшу анексію українських територій, то це означатиме, що ні про яку мирну угоду між росією та Україною не може йти й мови. У крайньому разі може бути лише тимчасове перемир'я», — наголошує політолог.
«Джерела» з кремля говорять не лише про додатковий пропагандистський антураж на 9 травня. Йдеться про плани продовження війни проти України. Але можливий і прискорений варіант без проведення «референдумів». В цьому випадку кремль може послатися на рішення фальсифікованих «волевиявлень» 2014 року. Тоді буде достатньо лише звернень «днр» і «лнр» до російського керівництва.
У будь-якому випадку «референдуми» як під час окупації 8 років тому, як і за нинішнього захоплення, нічого не дадуть крім ускладнень на переговорах, заявив президент України Володимир Зеленський.
«Таких псевдореферендумів може бути багато. Україна все одно не визнаватиме їх. Головне, що разом з Україною й весь цивілізований світ їх не визнаватиме. Це нічого не дасть, окрім ще однієї ускладненості будь-яких переговорів. Якщо ми хочемо все це ускладнювати вже для всієї Європи та світу, можна продовжувати грати у ці референдуми, які жодного результату не дадуть — ні поточного, ні історичного», — сказав президент на брифінгу з журналістами.
Тим часом у соціальних мережах своя реакція на «хотілки» угруповань бойовиків. Новина про «референдуми» нагадала про вже забуті меми та надихнула на нові.
Увесь цирк із «референдумами» показує, що путін від своєї ідеї знищити Україну не відступить. Дипломатичний шлях до миру тане з кожним днем. І доки кремль пафосно висловлює свої фантазії, українська армія переходить у контрнаступ. У цей час головне завдання українців — вірити у ЗСУ та допомагати їм.