Окупанти повернули гривню в ОРДО: що це означає
На тимчасово окупованій території Донецької області знову можна використати українську гривню. Але тільки до 1 липня — так оголосило угруповання «днр». У чому причина такого рішення?
Слідом за окупованим Луганськом у Донецьку дозволили використовувати гривню нарівні з російським рублем. Тепер магазини зобов'язані вказувати дві ціни у різних валютах.
Водночас у чеках суми будуть у рублях за курсом 2,5 за одну гривню. Незалежно від валюти, у якій оплачено товар. Безготівкові розрахунки залишають у рублях.
Також цим «указом» вводяться обмеження на оборот російських рублів. Тепер не можна зняти понад 50 тисяч рублів без певних причин. Винятком може бути лише зняття грошей на відрядження, оплату праці або виплати лікарняних.
Ось повний текст так званого «указу» окупаційної адміністрації Донецька:
Мабуть, це єдиний випадок в історії існування так званих «республік», коли одне й те саме «розпорядження» першим вийшло у Луганську. Раніше розпорядження своїх російських кураторів першими виконували в так званій «днр».
Як і чому гривня повернулася у тимчасово окупований Луганськ читайте ТУТ.
Повернення гривні на тимчасово окуповану територію — це не маніпуляція, а наслідки санкцій. Про це повідомляє Рада національної безпеки та оборони. «Указ» пов'язаний із введенням російського рубля на захоплені після 24 лютого населені пункти.
«Згідно з окупаційним планом, за 7-10 днів “влада” ОРДО планувала ввезти рубль і здійснити обмін, але для такої операції потрібно як мінімум 1,5 млрд рублів, а грошей рф не має навіть на виплату заробітної плати солдатам окупантів. Після консультації з російським Мінфіном було вирішено використати гривні на всій території ОРДЛО», — йдеться у повідомленні.
Інша мета — поступове вилучення у населення гривні. Водночас самі жителі захоплених міст категорично відмовляються від рублів.
Директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки, правозахисник Павло Лисянський вважає, що таким чином російські куратори угруповання «днр» хочуть заробити на обмінному курсі.
«Фактично рубль зараз знецінився щонайменше вдвічі, й для них гривня буде більш надійною валютою, яку вони обмінюватимуть на долари. За наявними даними, в ОРДО гривню прийматимуть як засіб платежу за курсом 2,5 рубля за гривню. Однак можна припустити, що насправді курс рубля проти гривні буде ще меншим», — говорить Лисянський.
На окупованих територіях вже 8 років заборонено українську валюту. За гривню неможливо щось купити чи продати, її замінили російські «дерев'яні» рублі.
Як повернення рідних купюр вплине на звичайних жителів, покаже час. Поки що це — ковток надії для тих, хто чекає на повноцінне повернення в Україну.