"Залишуся тут до кінця": що думають жителі Слов'янська про загрозу вторгнення РФ
Останнім часом Україна перебуває в очікуванні військового нападу Росії. До того ж з кожним днем напруга зростає і все більше людей активно обговорюють варіанти підготовки до можливого вторгнення. «Східний варіант» поговорив з жителями Слов'янська і дізнався, що вони думають про ситуацію, що склалася.
Перед загрозою нового вторгнення
Про нове можливе вторгнення військ Росії в Україну заговорили на початку грудня минулого року. Тоді Сполучені Штати оприлюднили інформацію про те, що Росія готує масштабну інтервенцію.
Американська розвідка виявила, що Кремль планував наступ на кількох фронтах вже на початку 2022 року за участю 175 тисяч військовослужбовців. До цього про загрозу російського вторгнення ще восени заявив президент США Джо Байден.
З'явилася інформація, що фізичний наступ російських військ розпочнеться ще до закінчення Олімпіади у Китаї — 16, 17 лютого.
Через загрозу нового вторгнення Росії в Україну низка країн, у тому числі США та Великобританія, рекомендували покинути країну сім'ям своїх дипломатів.
Австралія та Канада тимчасово зупинили роботу своїх консульств у Києві та перенесли їх до Львова. Те саме зробили й США.
Одна за одною слідували публічні заяви очільників держав, політиків про можливість військової загрози з боку Росії.
Водночас за кілька останніх місяців кардинально змінилася ситуація з військовою допомогою. Озброєння та техніку в Україну зараз постачають або розглядають таку можливість США, Великобританія, Канада, Польща, Чехія, країни Балтії.
Українці готові до російської загрози
Українці стоїчно сприйняли інформацію про наступ. 1 січня 2022 року набув чинності Закон «Про основи національного опору», який дав новий імпульс розвитку Сил територіальної оборони. Наразі кількість резервістів тероборони може бути збільшена до 2 млн осіб. Жителі України активно долучилися до підготовки до військової небезпеки.
У Києві та Львові ази військового вишколу проходили працівники комунальних служб та стратегічних підприємств, таких як міські тепломережі, водоканали та інші.
Також по всій країні було проведено ревізію та оновлено списки бомбосховищ та укриттів, де можна сховатися від обстрілів. На сайтах міськрад оновили інструкції щодо евакуації у разі надзвичайних ситуацій.
Як оцінюють можливість загрози жителі Слов'янська
Загалом жителі сходу України спокійніше сприйняли інформацію про ймовірність нового наступу. Більшість опитаних просто не вірить у вторгнення, принаймні найближчим часом.
«Зараз я знаю, як діяти у разі небезпеки»
Житель Слов'янська Павло, 50 років:
«Буде чи не буде вторгнення зараз, мабуть, ніхто не скаже. Але тривожність, звісно, відчувається. Тривожну валізку я не готував, але що тут можна знайти позитивного, так це те, що зараз, хоча б я знаю, як діяти у разі небезпеки. 2014 року такого не було. Вісім років тому ніхто не знав, що відбувається, коли це закінчиться. Сьогодні, принаймні, у мене є чіткий алгоритм дій, як поводитися у разі небезпеки. І куди можна було б поїхати, якщо з'явиться така потреба».
«Ми готові до всього»
Директорка КЗ «Слов'янський краєзнавчий музей» Євгенія Калугіна, 39 років:
«Ми готові до всього.
Буде напад чи не буде, я залишусь тут до кінця.
Мені чоловік каже, що поїду до Києва, якщо буде напад. Але я з ним не погоджуюся.
Я не хочу нікуди їхати».
«Я не збираюся нікуди їхати»
Працівниця комунального підприємства Олена:
«Я так вважаю, навіть якщо і буде наступ, то нас не попередять і часу на збори не буде.
Я ось не збираюся нікуди їхати.
Робитиму те, що робила у 2014 році. Допомагати людям, давати воду чи ще щось».
«Зовсім не тішить думка знову шукати, де у нас ці бомбосховища»
Пенсіонерка зі Слов'янська Тетяна Федорівна:
«Особисто мене лякає повторення 2014-го року. Буде наступ чи ні, не знаю, але в Росії сильна армія, вони можуть що завгодно зробити. Хочеться миру. Зовсім не тішить думка знову шукати, де у нас ці бомбосховища. Хай би політики вже щось зробили, щоб військові розійшлися по домівках».
«Намагаюся не піддаватися паніці»
Працівник кафе Олексій, 25 років:
«Намагаюся не піддаватися паніці. Жодних речей не збирав, сім'я теж живе у звичайному режимі й навіть не думали, що робитимемо, якщо раптом нападуть. Я вважаю, що все це переважно політичні інтриги та гра, як то кажуть, м'язами. Путін не хоче ні на кого нападати. А якщо й нападе нікого попереджати не буде, як було 14-го року».
«Я не знаю, чи буде наступ, але знаю, що потрібно вже зараз робити все, щоб його не допустити»
Переселенець із Донецька Артем, 53 роки:
«Коли все починалося там, було незрозуміло, що робити. Думали, може, це просто бандити побунтують і все закінчиться. Потім, коли почали вішати російські прапори, я зателефонував до одного знайомого працівника СБУ у відставці. Запитую, що робити? Він мені тоді каже: “у тебе є така синя книжечка, паспорт називається?”. Я говорю: “так, є”. Він відповідає: “тож зазирни в неї й подивися, громадянин якої ти країни”. Тоді в мене наче спалах стався, все стало на свої місця. А зараз все ясніше. Вони вороги, і ми повинні захищати себе. Я не знаю, чи наступ буде, але знаю, що треба вже зараз робити все, щоб його не допустити».
«Потрібно не допустити заворушень»
Дмитро Журавльов, журналіст зі Слов'янська, 46 років:
«Я абсолютно не схильний ні до паніки, ні до ілюзій, що якщо глобальний напад буде, то до нього можна якось підготуватися. Коли ворог нападає, він не попередить і не спитає дозволу.
До чого справді ми можемо себе підготувати, так це до протидії мародерству та стихійним заворушенням. Хвиля мародерства може захопити місто, навіть якщо жодної зовнішньої загрози насправді не станеться.
Потрібно вивчити досвід інших країн, як місцеве населення протидіяло хвилям мародерства на вулицях своїх міст.
Безумовно, будь-які дії слід узгоджувати з поліцією та іншими службами. І щоб діяти ефективно, краще заздалегідь визначитись із діями. Визначитись з колективом, розібрати ролі кожного, розробити план. Нехай він ніколи не стане в пригоді, але краще, щоб план був завжди».
***
На сьогодні масштабного нападу РФ не спостерігається. Росія заявила про відведення військ від українського кордону. При цьому, за повідомленнями спостерігачів та розвідки, ще не почала цього робити.
Загалом більшість опитаних не вірять у те, що РФ розпочне масштабний наступ на Україну, принаймні найближчим часом. Водночас практично кожен морально готовий до такого розвитку подій. Незалежно від того, як люди збираються чинити, виїхати з міста чи залишитися вдома, панічних настроїв у Слов'янську немає. Почасти тому, що більша частина населення пережила бойові дії у 2014 році й приблизно уявляє, що потрібно робити в такому разі.
Навіть якщо Росія відведе свої регулярні війська від кордону, бойові дії на сході країни поки що ніхто скасовував. Ще одним нагадуванням цього став черговий обстріл Станиці Луганської та Мар'їнки буквально сьогодні вранці.