Як Данська рада у справах біженців допомагає жителям Донбасу відстоювати права
Розповідаємо надихаючі історії вимушених переселенців, які змогли відстояти свої інтереси. Не без допомоги правозахисників.
Нещодавно за допомоги юристки Данської ради у справах біженців (DRC) «Східний варіант» розповідав про те, як людям варто відстоювати своє право на виплату та нарахування пенсій.
Успішний досвід інших людей чи не найкраще допомагає діяти тим, хто змушений відстоювати свої права. А тому ми вирішили розповісти ще кілька історій з досвіду правозахисників DRC, які закінчилися успіхом для внутрішньо переміщених осіб та людей, які постраждали від збройного конфлікту на сході України.
А наприкінці правозахисники поділяться корисними онлайн-інструментами, які можуть допомогти у відстоюванні своїх прав.
Що робить DRC?
Фахівці Данської ради у справах біженців ще до 2014 року працювали в Україні. Тоді вони займалися питанням повернення до Криму його корінних мешканців — кримських татар, покращенням роботи влади з дітьми-біженцями та іншими проблемами.
У листопаді 2014 року DRC поновила свою роботу в Україні. Зокрема, її представники почали працювати на сході з внутрішньо переміщеними особами та жителями територій поблизу контактної лінії.
У DRC на сході України є кілька профільних напрямів:
- гуманітарна протимінна діяльність;
- економічний розвиток регіону (гранти окремим людям, які постраждали від збройного конфлікту, а також підприємствам)
- соціально-правовий захист;
- розвиток потенціалу державних інституцій, що займаються питаннями внутрішньо переміщених осіб;
- безоплатна правова допомога (юридичні консультації та супровід, адвокація змін до законодавства).
Щодо останнього, то за словами старшого юриста Данської ради у справах біженців Оксани Чекменьової, найбільш популярними серед вимушених переселенців є такі проблеми:
- нарахування пенсій;
- отримання компенсації за зруйноване житло;
- отримання документів про народження чи смерть у випадку, коли люди перебувають на непідконтрольній українському уряду території;
- оформлення права спадщини;
- правила перетину кордону та лінії розмежування (в тому числі КПВВ в обох напрямках);
- інші соціальні виплати.
Всього, за словами працівників DRC, минулого року вони допомогли понад 5 тисячам людей, які потребували юридичної підтримки. Найбільш успішними історіями вони поділились зі «Східним варіантом».
Відстояли щомісячну адресну допомогу
Під час карантину внутрішньо переміщені особи мають право отримувати від держави щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання. Зокрема, на оплату комунальних послуг. За законом ці виплати не можуть бути припинені під час карантину, навіть коли працездатна людина втрачає роботу. Але інколи працівники держструктур усе ж припиняють такі виплати, трактуючи постанову Кабміну на свій лад.
Так сталося з Володимиром. Втративши роботу у період карантину, він одразу став на облік до центру зайнятості. Родина Володимира була впевнена, що допомога для покриття витрат на проживання буде виплачуватися, як і раніше, бо в карантин не мають припиняти виплату.. Але її чомусь зменшили, а згодом і повністю припинили.
Юристи DRC спочатку намагалися домогтися перегляду виплат напряму у департаменті соціального захисту населення. Але це не увінчалося успіхом. І правозахисники, супроводжуючи Володимира, звернулися до суду.
Зрештою, суд ухвалив рішення на користь Володимира і зараз його родині виплачується повний розмір допомоги.
Як пояснили у DRC, юристи організації поставили собі задачу ініціювати зміни до постанови уряду, щоб від неточностей у її трактуванні не страждали інші ВПО.
Ще одна історія стосується чоловіка, який вважав, що зі своїм трудовим стажем отримає достойну пенсію і зможе винаймати житло у Маріуполі, щоб жити ближче до сина.
Та коли йому призначили пенсію, її розмір був дуже малим. Чоловік впав у відчай та повернувся на непідконтрольну територію — у Макіївку.
«До юристів Маріупольського офісу DRC у 2019 році звернувся його син, який вважав, що Пенсійний фонд України занизив розмір пенсії батька, оскільки йому призначено мінімальну пенсію, тоді як батько має понад 47 років страхового стажу, 19 з яких – шахтарський підземний», — розповіла Оксана Чекменьова.
Юристи з'ясували, що документи, які підтверджують шахтарський стаж та відомості про заробіток, видані шахтою, пенсійний фонд не прийняв. Хоча за законом відомості, які надають підприємства, що перебувають на окупованій території, пенсійний фонд має приймати
«Чоловіки погодилися на судовий процес і ми розпочали підготовчі дії. У жовтні 2019 року я допомогла направити відповідний позов про визнання рішення ПФУ незаконним та зобов’язання розглянути заяву шахтаря повторно. Суд об’єктивно оцінив усі документи, що підтверджували відомості про стаж та заробітну плату та виніс позитивне рішення. У грудні 2019 року рішення суду набуло чинності», — розповіла Оксана Чекменьова.
У лютому 2020 року пенсійний фонд виконав рішення суду та зробив перерахунок пенсії, розмір якої став у 4,5 рази більший, ніж призначений спочатку.
«Наступного місяця чоловік отримав свою зароблену тяжкою шахтарською працею пенсію. Я дуже рада, що справедливість перемогла!», — зазначила пані Оксана.
Жінка отримала компенсацію за зруйноване житло
Також в DRC допомагають людям отримувати компенсацію за зруйноване житло. Як розповіла Оксана Чекменьова, через те, що процедура потребує уважності до деталей, зокрема під час формування пакету документів, людям старшого віку буває складно зробити самотужки, а тому вони звертаються до юристів.
«Ми контролюємо збір документів і супроводжуємо людину під час подачі цих документів. Стежимо, щоб не було помилок, і відповідно, не було підстав у держорганів відмовити людині», — пояснила пані Оксана.
Одна з тих, кому допомогла Оксана Чекменьова — Марія. Жінка є внутрішньо переміщеною особою і мала “стандартний набір проблем”. Зокрема, намагалася отримати компенсацію за зруйноване житло у селі Широкіне.
«Часто у «широкінців» втрачені особисті документи, документи на право власності, відсутня технічна документація тощо. На щастя, Марія мала «на руках» правовстановлюючі документи, але не розуміла механізм отримання компенсації. Я надала консультацію з роз’ясненням порядку дій, які необхідно вчинити, вона ретельно записала усі рекомендації. Але вже наступного дня зателефонувала уся розгублена. Жінка просила ще раз все пояснити, бо не могла розібратися у документах і у процесі спілкування з держустановами», — розповіла Оксана Чекменьова.
Юристка супроводжувала цей кейс: записувала жінку на прийом до найближчого нотаріуса, до реєстратора; допомагала формувати заяви з пакетом документів до комісії. Нарешті, у листопаді 2021 року жінка з допомогою пані Оксани подала необхідний пакет документів до Сартанської ВЦА.
«Після січневих свят Марія зателефонувала з подякою юристам Данської ради. Вона отримала довгоочікувані 300 тис. грн, які тепер зможе витратити на придбання невеличкої власності взамін втраченої у с. Широкине», — зазначила Оксана Чекменьова.
Про механізм отримання компенсації можна почитати ТУТ.
Які онлайн сервіси стануть в пригоді ВПО
Юристи Данської ради у справах біженців радять внутрішньо переміщеним особам та жителям непідконтрольних територій користуватися онлайн-сервісами. По-перше, це позбавляє необхідності стояти в чергах у держустановах. По-друге, на онлайн-ресурсах вся взаємодія людини та представників влади автоматично фіксується. І в разі виникнення спору, це може зіграти на користь тим, хто відстоюватиме свої права.
Ось які сервіси радять в DRC:
- Пільгова іпотека для ВПО. Сервіс дозволяє сформувати та подати електронну заяву для отримання пільгового іпотечного кредиту, автоматично перевірити ваші дані, порахувати житлову площу, на яку ви можете розраховувати;
- Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Тут можна перевірити як оформлення власних прав на нерухоме майно, так і справжнього власника орендованого житла та наявність обтяжень цих прав;
- єМалятко. Сервіс дозволяє за однією заявою, поданою онлайн, отримати до дев’яти державних послуг, потрібних після народження дитини (серед них оформлення свідоцтва про народження, присвоєння індивідуального податкового номера, реєстрація місця проживання дитини, оформлення допомоги при народженні та інші);
- Електронний суд. Це новий електронний сервіс Судової влади України, який дозволяє проходити майже будь-який судовий процес віддалено за умови реєстрації стороною процесу особистого кабінету в Є-Суді;
- Портал електронних послуг ПФУ. Це лідер по популярності серед державних електронних сервісів, бо саме він потрібен як пенсіонерам, так і усім іншим категоріям населення. На порталі наявна інформація про заробітну плату, сплачені внески на соціальне страхування, лікарняні, електронна трудова книжка, пенсійна справа та багато іншого.
Про інші сервіси можна почитати ТУТ.