
В Україні підвищиться комуналка. Як оформити субсидію?
В опалювальному періоді 2020-2021 субсидію в Україні отримувало близько 3 млн домогосподарств. Хто може розраховувати на таку допомогу від держави, які документи необхідно зібрати та кому можуть відмовити у виплатах, дізнався «Східний Варіант».
Субсидія хоча б частково покриє ваші комунальні платежі. А якщо ви використовуєте ресурси економно, то гроші, що залишилися після оплати послуг, можна витратити на власний розсуд.
У чому проблема?
У травні Кабінет Міністрів України ухвалив постанову із прогнозом динаміки цін на комунальні послуги у 2022 році. Очікується підвищення цін на опалення на 6%, воду на 11%, а газ на 13%. Вартість електроенергії не зміниться.
Водночас Мінекономіки попереджає, що подібні консенсус-прогнози можуть і не виправдатися, як траплялося раніше, оскільки на вартість впливає багато різних факторів.

За даними опитування Research&Branding Group, 94% українців вважають тарифи на комунальні послуги завищеними. Проте більшість оплачували їх своєчасно та в повному обсязі. Витрати українців на оплату послуг в опалювальний сезон 2020-21 в середньому становили близько 42% від сукупного доходу домогосподарства.
Яке рішення?
Якщо плата за комунальні послуги становить понад 15% сукупного доходу домогосподарства, ви можете звернутися за субсидією.
Вам відмовлять у призначенні, якщо:
❌ Площа вашої квартири більше 130 м2, а вашого будинку більше 230 м2.
❌ Хтось із членів вашої сім'ї за останній рік здійснив покупку на суму понад 50 тисяч гривень, у тому числі й покупку іноземної валюти.
❌ У когось із членів сім'ї, прописаних у житлі, на яке ви отримуєте субсидію, є нерухомість.
❌ На банківських рахунках вашої сім'ї зберігається понад 100 тисяч гривень.
❌ У власності є транспорт, з року випуску якого минуло менш як 5 років або більше одного транспортного засобу, з року випуску якого минуло менш як 15 років.
❌ Є заборгованість з комунальних послуг понад 3 місяці.
❌ Є заборгованість за аліментами понад 3 місяці.
❌ У сім'ї чи домогосподарстві є повнолітні безробітні.
До багатьох із цих умов є винятки, особливо у випадках володіння нерухомістю або повнолітніх безробітних.

Субсидію дають на оплату комунальних послуг у багатоквартирних будинках, включаючи оплату внесків на рахунок ОСББ або кооперативного будинку, а також придбання зрідженого газу, твердого та рідкого побутового палива.
Як це працює?
Розмір субсидії — це різниця між вартістю житлово-комунальних послуг у межах нормативів та обсягом обов'язкового платежу.
Щоб не сушити голову, скористайтесь онлайн-калькулятором субсидії. В інтернеті багато подібних сервісів. Але вони розраховують платежі лише приблизно.

Оформити субсидію можна декількома способами.
«Можна подати заяву через сайт Міністерства соціальної політики, надіслати поштою або особисто звернутися до Територіального відділу роботи з громадянами», — уточнює заступниця директора департаменту соціального захисту населення Маріуполя Віта Іваннікова.
Ще один спосіб — подати заяву через місцевий ЦНАП.
Для подання заявки на субсидію потрібні такі документи:
📌 Заява про призначення житлової субсидії.
📌 Декларація про доходи та витрати осіб.
В окремих випадках необхідно надати додаткові документи:
📌 Договір оренди житла.
📌 Довідка про доходи (якщо в декларації зазначені доходи, інформації про які немає у Пенсійному фонді або Фіскальній службі).
📌 Довідка внутрішньо переміщеної особи (якщо ви переселенець).
📌 Інші документи, наприклад, що підтверджують, що один із членів сім'ї проживає в іншому місці.

Зразки та бланки заяв можна завантажити на сайті Мінсоцполітики.
Після цього подавати заяву повторно не потрібно, але необхідно своєчасно інформувати уповноважені органи про зміни.

«Субсидия продлевается автоматически, если нет задолженности и если вопрос не требовал доработки или уточнений. В течение месяца после изменений — если кто-то выписался или прописался, кто-то вышел замуж или женился, совершил покупку недвижимости, нужно сообщать об этом», — комментирует Вита Иванникова.
А це точно працює?
Минулого опалювального періоду субсидію в Україні отримували близько 3 мільйонів домогосподарств.
Перевірити, чи призначено вам субсидію та в якому розмірі, можна на сайті Мінсоцполітики.
До речі, якщо у вас на рахунку лишаються гроші після оплати комунальних послуг, то повертати їх не потрібно.

«Виплати надаються у готівковій та безготівковій формі. Якщо людина має заборгованість, то перерахування йде на його особові рахунки. Готівкова форма — це коли кошти надходять на рахунок заявника. І він уже розпоряджається ними на власний розсуд. Якщо він щось заощадив, то може витратити ці гроші на свої цілі, наприклад, сплатити за послуги наступного місяця», — пояснює Віта Іваннікова.
Існує також міф, що для підтвердження субсидії уповноважені особи можуть перевіряти ваші житлові умови. Це не правда. Ви повинні самостійно повідомляти про всі особливості.
Ще більше корисних рішень
🔵 У Покровську створюють стартап, який у перспективі дозволить перенести оформлення договорів із постачальниками комунальних послуг в онлайн-формат. Розробники розраховують, що цей сервіс буде платним для постачальників послуг та безплатним для клієнтів серед побутових споживачів.
🔵 Щоб заощадити на опаленні в холодну пору року потрібно прийняти кілька швидких або довгострокових рішень. Розповідаємо, які методи допоможуть утеплити квартиру чи будинок на зиму без значних витрат.
🔵 У Маріуполі мешканці будинку в ОСББ разом справляються із труднощами, а зараз планують повністю термомодернізувати багатоквартирний будинок. Про рішення для ОСББ читайте тут.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.