Добре для мене, погано для бюджету. Що жителі Донбасу думають про "ковідну тисячу" і як її витрачають
Книжки, спортзал, квитки на потяг або на концерт улюбленого виконавця. Хоча частина українців вже знайшла, як використати свої кошти, багато хто вважає, що перелік витрат варто суттєво розширити
У грудні в Україні почали видавати 1000 гривень двічі вакцинованим повнолітнім українцям. Таким чином влада сподівається, по-перше, пришвидшити темпи вакцинації, а по-друге, підтримати розважальний бізнес. Картку «єПідтримки» видають у декількох банках — «ПриватБанк», «Альфа-Банк», «Монобанк» та інші.
За даними Міністерства економіки, з початку запуску програми понад 6,7 млн українців подали заявки в Дії на отримання 1000 грн. А за три тижні загальна сума виплат сягнула 6,4 млрд гривень.
«Східний Варіант» поцікавився у жителів сходу України, як вони витрачають свою «ковідну тисячу» та як ставляться до самої ідеї таких виплат.
Трошки статистики
10 січня Мінекономіки повідомило, що українці вже витратили 1 млрд гривень з виплачених 6,4 млрд. За видами витрат найпопулярнішими стали:
📕 книжкові магазини – 361 млн грн
🎥 кінотеатри – 300 млн грн
🎭 театри, концерти та розважальні послуги – 138 млн грн
🚄 залізничні та авіа пасажирські перевезення – 134 млн грн
🏋️♀️ спорт – 90 млн грн
Оновлення: пластикові картки та виплати неповнолітнім
Нещодавно «Монобанк» та «Альфа-Банк» офіційно заявили, що будуть випускати пластикові картки «єПідтримки» для тих, хто подасть заявку. Сам випуск картки буде безкоштовним, але клієнтам банку доведеться заплатити гроші за її доставку.
Таким чином карткою зможуть скористатися ті, чиї телефони не мають NFC (технологія, що дозволяє передати кошти телефоном, приклавши його до термінала), а також люди які не купують товари в онлайні.
Ще одне оновлення у «єПідтримці» — тисячу почнуть виплачувати неповнолітнім українцям з 12 років. Президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів підготувати окрему програму під час селекторної наради.
На что тратят «ковидные» деНа що витрачають «ковідні» гроші жителі сходу України
Ми поцікавилися, як своїми грошима розпорядилися українці з Донеччини. Загалом, відповіді були у межах статистики: найчастіше люди ходили у кінотеатри або купували книги.
«У мене немає нарікань на систему отримання виплат.
Я відзначилася у «Дії», прикріпила картку «єПідтримка», і гроші прийшли дуже швидко.
Приємний бонус за важливу і потрібну справу — вакцинацію.
«Ковідну тисячу» сприйняла як класний подарунок до Нового року, тому сходила з сім’єю у кіно на «Великого червоного пса Кліффорда» і купила декілька книг з художньої літератури.
Співпало так, що у Маріуполі знову відкрився кінотеатр «Перемога» після кількох років простою, а я саме поруч живу», — поділилася проєктна директорка Центрів стартапів 1991 Єва Бельченко.
Маріуполець Петро Андрющенко свої гроші витратив на квитки на концерт гурту Iron Maiden.
Зазначає, що без «ковідної тисячі» навряд би витратився на квиток. Утім, вважає таку ініціативу некорисною.
«Штучно створений попит призвів до дефіциту і необґрунтованого зростання ціни. Сталості темпам вакцинації це рішення не надало, водночас і темпи не пришвидшило, бо розповсюджувалось і на вже вакцинованих. Тому діяло не як стимул», — каже чоловік.
Він вважає рішення про видачу грошей розтратою бюджетних коштів.
Багато з опитаних нами людей зазначили, що зробили щеплення ще задовго до новин про «ковідну тисячу», бо переймалися за своє здоров’я.
Одна з них — менеджерка з еконапрямку в осередку громадянського суспільства «Друкарня» (Слов’янськ) Капіталіна Пасікова:
«Зробила щеплення від ковіду ще до того, як з'явилась інформація про 1000 гривень. Чесно кажучи, я не зовсім розумію радіти цьому чи ні, бо трохи переймаюсь про стан нашого бюджету. Це досить великі гроші, які могли бути витрачені більш корисно. Але "дають — бери", тому планую витратити гроші на квитки на захід України».
Разом з чоловіком вона збирається відвідати Карпати. Каже, що з останньої подорожі туди пройшло вже три роки.
«Побачивши їх раз, більше не зможеш забути. Тому дуже хочу поїхати туди знов, але допоки було важкувато виділити на подорож із чоловіком 4000 гривень лише на квитки в обидва напрямки, а з цією 1000 виходить вполовину дешевше на двох. Дуже сподіваюсь, що нова хвиля ковіду нам не завадить», — каже Капіталіна.
Розширення переліку витрат на медицину і комуналку
Багато хто каже, що перелік витрат за картою «єПідтримка» потрібно значно переглянути й додати певні категорії.
Переселенка з окупованого Донецьку, що працює у культурній сфері, Ксенія Чайка називає такою категорією медицину:
«Я б розширила варіанти витрат, наприклад, на витрати в аптеках для людей усіх вікових категорій або на можливість встановити пломбу у стоматолога», — зазначає Ксенія.
До ініціативи також ставиться, як до розтрати коштів з бюджету.
Отриману тисячу вона витратила на концерт нідерландської співачки Kovacs в Одесі.ой певицы Kovacs в Одессе.
SMM-менеджерка та мама п’ятирічного сина з Маріуполя Катерина Штайнберг витратила гроші на дитячі книжки про динозаврів, космос та клітини.
«Вважаю, що освіта, розширення кругозору та формування наукової картини світу — це найкраща інвестиція коштів», — каже жінка.
Втім, вона зазначає, що виділення коштів не сильно вплине на темпи вакцинації, але рада, що книжкові видавництва та магазини отримали підтримку.
«У пікові моменти сайти “зависали”, бо просто не могли опрацювати такий потік бажаючих. І мені здається, це непогане вливання у галузь. Можливість витратити гроші “на спорт” навряд сильно позначилася — хто ходить у зал регулярно, той і так оплачує абонемент», — додає Катерина.
Але, як і багато хто, Катерина вважає, що перелік опцій, за якими можна витратити «ковідну тисячу», малий і непродуманий.
«Багато хто писав, і я повністю це підтримую, що хотів би переказувати ці гроші на благодійність. До того ж було б корисно, якби ці гроші можна було б використовувати для оплати комунальних послуг. Це, на мій погляд, стимулювало б значно більшу кількість людей дійти до пунктів вакцинації, адже оплата комуналки, особливо взимку — болісне питання для багатьох», — каже Катерина.
Також вона підтримує ідею про те, що потрібно розширити перелік витрат і на медичні послуги — аналізи, обстеження і так далі.
Щодо доцільності виплат каже, що має неоднозначне ставлення:
«В цілому я проти роздачі незароблених грошей з того чи іншого приводу, бо це популізм. Важливіше було б займатися системною пропагандою вакцинації, розвінчувати міфи. А так ця тисяча відношення людей до вакцинації не змінила. навпаки — багато хто став відноситись ще більше скептично. За принципом “як лікуватися — так за гроші, а як щеплення — то ще й доплачують, отже щось тут нечисто”. Тому, якби був якесь опитування або референдум щодо рішення про виплату коштів, я б голосувала проти. Але оскільки рішення прийняте, не бачу сенсу відмовлятися», — додала Катерина.
Обережно! Шахраї
На жаль, ковідні виплати вакцинованим українцям стали підґрунтям для створення шахрайських схем.
Зловмисники виманюють особисті дані через СМС-повідомлення про зачислення тисячі гривень і таким чином отримують доступ до онлайн-банкінгу і знімають ваші гроші. Саме тому ніколи не варто переходити за посиланнями, які вам надсилають у СМС, навіть якщо вони виглядають наче їх надіслав банк. Краще перевірте, чи прийшли гроші, у додатку вашого банку на смартфоні.
Також підкреслимо: жодне з державних відомств не вимагає підтвердити переказ тисячі гривень. Все, що потрібно, це подати заявку в «Дії», де ви можете підтвердити отримання коштів.
Також не варто називати свої особисті дані телефоном третім особам, навіть якщо вони представляються співробітниками банку або Міністерства охорони здоров’я.
Чи пришвидшить «ковідна тисяча» вакцинацію?
Поки що важко сказати, чи дійсно новина про виплати вакцинованим українцям пришвидшила темпи вакцинації. Ось як виглядає статистика вакцинації за останні шість місяців.
Як бачимо, стрибок вакцинації був ще до заяви про виплати. Ймовірно, що на це вплинули карантинні обмеження для невакцинованих, що прийшли до багатьох областей разом зі статусом «червоної зони». Зараз, як видно на графіку, спостерігається плавний ріст кількості вакцинованих.
Зазначимо, що до матеріального заохочення заради вакцинації вдалися у багатьох країнах. У Монголії та Сербії також виплачували гроші. У Польщі запустили лотерею, за умовами якої кожен 2-ий учасник програми отримував 500 злотих. Кожної неділі та кожного місяця розігрувалася більше значні суми.
У США за вакцинацію давали безкоштовні квитки на спортивні події, подарункові картки гроші й навіть оплачувані відпустки. У декількох штатах запустили лотерею, суми яких коливалися від 5 млн доларів до 40 тисяч.
Чим обернеться це рішення для України — покаже час.