Про проведення референдуму щодо Донбасу мова зараз не йде, - Єрмак
Про проведення референдуму щодо Донбасу поки що не йдеться.
Про це розповів глава Офісу президента України Андрій Єрмак в інтерв'ю «Фокусу».
"Питання референдуму зараз не обговорюється. Володимир Зеленський зазначав, що він як президент, який сповідує принцип народовладдя, вважає, що якщо в суспільстві виникає питання, що вимагає зафіксувати думку всього народу України, то такі референдуми мають відбутися. Президент сказав, що не виключає проведення референдуму. Але поки про це не йдеться", - сказав Єрмак.
Він зазначив, що в даний час є кілька варіантів мирного плану по Донбасу, в тому числі запропоновані кілька місяців тому Німеччиною і Францією так звані кластери.
"Всі мирні плани, в тому числі дорожня карта, повинні базуватися на Мінських угодах. Перший рядок у них - дата, 2015 рік, у будь-якому випадку сьогодні на базі цього документа необхідна дорожня карта, враховуючи, що вже практично 2022-й. Є різні інтерпретації, поки єдиного узгодженого документа не існує, але ми не перестаємо шукати різні варіанти", - підкреслив глава Офісу президента.
При цьому він категорично відкинув можливість тиску на Україну з метою виконання Мінських угод або «формули Штайнмаєра».
"Ми незалежна країна, з почуттям власної гідності. Ніхто нам нічого нав'язувати - у всякому разі при президенті Зеленському - всупереч інтересам України не буде. Що стосується «формули Штайнмаєра», вона була дійсно узгоджена в рамках Паризького саміту, і я не бачу в ній нічого поганого. Питання в тому, що це один з елементів, вона не може існувати окремо від повного плану припинення війни, повернення наших територій і людей. Звертаю увагу, що саме в цій формулі ключовий момент - що легітимність виборів підтверджується ОБСЄ", - зазначив Єрмак.
Він нагадав, що існує Копенгагенський документ, який встановлює принципи проведення демократичних виборів.
"Вибори повинні проходити повністю під контролем української влади, за участю всіх українських партій, ЗМІ та міжнародних спостерігачів, а правоохоронці України повинні забезпечувати безпеку. Ніяких чужих бойовиків і тим більше іноземних регулярних військ там бути не може. І, звичайно, кордон на момент виборів вже повинен контролюватися урядом держави, яка проводить вибори. А інакше як забезпечити безпеку? А це означає, що в даному випадку виконання пункту про кордон, записаного в Мінському протоколі, призвело б до того, що ОБСЄ не змогла б визнати ці вибори легітимними. І таких колізій ще дуже багато. Але для того й існують переговори, щоб знаходити вихід", - сказав Єрмак.
Він підкреслив, що Україна багаторазово продемонструвала всьому світу, що наполегливо виконує всі взяті на себе зобов'язання, і країна готова і далі виконувати Мінські угоди, але повинен бути чіткий план цієї роботи з деокупації частини території двох областей України.
"Але російська сторона теж повинна продемонструвати бажання виконувати Мінські угоди, починаючи з повноцінного дотримання режиму припинення вогню, закінчуючи іншими домовленостями паризького саміту в Нормандському форматі", - додав глава Офісу президента.
Читайте: США повідомили, що готуються до переговорів з Росією щодо гарантій безпеки