Онлайн-сервіси та виплати: що влада дає переселенцям
Під кінець року підбиваємо підсумки щодо того, чим українська влада станом на зараз забезпечує вимушених переселенців, аби мати точку відліку і наступного року стежити за змінами — позитивними чи негативними.
Які існують програми підтримки, пільги та можливості для ВПО? «Східний варіант» вже не раз піднімав цю тему та розповідав про державні програми. Однак, як показують наші опитування в соціальних мережах, для вимушених переселенців це досі актуально і цікаво.
Тому ми зібрали найактуальніші засоби, якими мають право скористатися вимушені переселенці. Спойлер: найбільші зміни останнього часу пов'язані з сервісом Дія. Про них також розповімо докладно.
Матеріальна допомога: скільки можна отримати від держави
Почнімо з найбільш популярної опції — отримання виплат від держави. Їх умовно поділимо на три категорії.
Перша категорія — це регулярні виплати від держави для вимушених переселенців. Так звана, адресна допомога на житло.
Умови:
- не мати житла на підконтрольній Україні території;
- не мати на рахунку коштів більше ніж 25 прожиткових мінімумів (приблизно 60 тисяч гривень)
Розмір:
- дорослі працевлаштовані люди отримують 442 гривні на місяць.
- діти до 18-ти років та студенти ВНЗ денного відділення отримують по 1 тисячі гривень.
Друга категорія виплат — одноразова соціальна допомога. На неї можуть претендувати ВПО, які потрапили в тяжкі життєві ситуації. Але, як показує практика, на більшість звернень місцева влада відповідає відмовою через відсутність коштів у бюджеті.
Умови:
- звернутися з заявою про одноразову соціальну допомогу, зазначивши про тяжкі життєві обставини;
- у бюджеті мають бути передбачені кошти на цей вид виплат.
Розмір: визначається в кожному конкретному випадку.
Третя категорія — це загальні виплати, доступні усім, а не тільки ВПО. Мова йде про допомогу малозабезпеченим сім’ям, допомогу одиноким матерям, пенсії по втраті годувальника тощо.
Умови:
- звернутися в ЦНАП та довести свою відповідність до тієї категорії, на яку виплату людина претендує;
- у кожної виплати можуть бути свої умови. Наприклад, виплати одиноким матерям та малозабезпеченим сім’ям можуть отримати лише ті люди, які офіційно працюють.
Розмір:
- залежить від виду виплати;
- в деяких випадках може бути індивідуальним. Наприклад, держава може доплачувати ту суму, якої людині не вистачає до мінімального прожиткового мінімуму (2379 грн).
ВПО, які не мають офіційної роботи, можуть звернутися в центр зайнятості та оформити допомогу по безробіттю. На період карантину така допомога складає 1 тисячу грн. При цьому ця ж людина може отримати допомогу малозабезпеченій сім’ї. Загальна сума в такому випадку складатиме прожитковий мінімум — 2379 грн.
Житло: як купити квартиру на пільгових умовах
Тут також існує кілька програм. Але цього року по факту працювала лише одна — програма пільгових кредитів для ВПО під 3%, фінансована німецьким банком KfW.
Суть програми:
- Люди з довідками ВПО зареєструвалися на онлайн-платформі весною цього року.
- З певною періодичністю Держмолодьжитло проводить рандомний відбір переможців — тих, хто може придбати квартиру під 3% річних (ринкова ставка кредиту в Україні в кілька разів більша).
- У переможців є близько трьох тижнів на те, аби знайти квартиру, яка відповідала б вимогам конкурсу. (Сам переможець також має відповідати вимогам — не мати житла на підконтрольній території, мати гарну кредитну історію тощо).
- Коли квартиру вибрали, оформлюється угода. Переселенець повинен внести перший внесок. Це приблизно 150-200 тисяч гривень.
- Кредит оформлюється на 20 років.
Починаючи з липня цього року вже провели 5 рандомних відборів, під час яких визначили понад 500 переможців. Однак, придбали квартири не всі — дехто не відповідав вимогам.
Станом на зараз понад 22 тисячі ВПО зареєстровані у програмі пільгової іпотеки.
Наступного року розіграші продовжаться. Це триватиме, поки не закінчаться 25 млн євро, виділених німецьким банком.
Більше читайте в нашому матеріалі.
Інші ж програми, які існують в Україні, не працювали саме через відсутність фінансування. У бюджеті не передбачили грошей на ці програми.
Це зокрема:
- «Доступне житло» — співфінансування держави та переселенця 50 на 50;
- «70 на 30» — співфінансування державного та місцевого бюджетів;
- «Власний будинок» — фінансування будівництва будинку в селі.
Що буде з цими програмами в наступному році невідомо. Однак, подаватися на них можна. Працівники держорганів не можуть відмовити людям у подачі документів навіть попри відсутність коштів.
Більше про житлові програми можна знайти ТУТ.
Дія дає нові можливості
По-перше, кожен вимушений переселенець, який встановив додаток «Дія», має електронний варіант довідки ВПО. Вона підтягується автоматично і додаткових рухів робити не потрібно. Якщо з якихось причин довідка не підтягнулася, ось ТУТ можна знайти розв'язання проблеми.
По-друге, заяву на отримання пільгової іпотеки від Держмолодьжитло, про яку ми писали вище, можна подати також через Дію. Детальний гайд є ТУТ.
По-третє, нещодавно Кабмін запровадив можливість для внутрішньо переміщених осіб продовжити отримання грошової допомоги в режимі онлайн на порталі Дія. Для цього потрібно заповнити заявку, підписати її електронним підписом та надіслати. Послуга буде доступна тим, у кого не змінились умови для її призначення.
Детальніше про умови — ТУТ.
І найголовніше — вимушені переселенці отримали можливість міняти місце свого фактичного проживання в режимі онлайн. Таке рішення уряд ухвалив 9 грудня.
Щоб змінити місце проживання, потрібно буде так само подати заяву в Дії, підписавши її електронним підписом.
«Незабаром для зміни місця фактичного проживання/перебування не треба буде стояти у чергах до органів соціального захисту населення або ЦНАПів. Завдяки новому цифровому продукту, який ми розробили спільно з Мінцифри та Мінсоцполітики, ВПО зможуть швидко та зручно подати відповідну заявку через портал Дія. Після отримання повідомлення на порталі Дія про результат розгляду заявки, оновлена електронна довідка ВПО із зазначенням нового місця фактичного проживання/перебування згенерується у мобільному додатку Дія, яку можна буде пред'являти за місцем вимоги», — сказав заступник Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Снавер Сейтхалілєв.
При цьому, паралельно збережеться можливість отримати оновлену довідку ВПО у ЦНАПах за фактичним місцем проживання.
Що ще?
Серед іншого, діти-переселенці мають право на безкоштовне харчування в школах та садочках. Для цього батьки мають написати відповідну заяву у навчальному закладі.
Щодо оздоровлення дітей зі статусом ВПО чи їх першочергового зарахування до закладів освіти, то таких програм на загальнонаціональному рівні немає, однак вони можуть бути на регіональному рівні.
Діти з окупованих територій можуть вступати у заклади вищої освіти без ЗНО через центри «Донбас-Україна». Також вони мають право на соціальну стипендію, якщо не отримують основну стипендію.
Деякі діти можуть отримати статус дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій.
Наприклад, якщо вони:
- отримали поранення, контузію, каліцтво;
- зазнали фізичного, сексуального, психологічного насильства;
- були викрадені або незаконно вивезені за межі України;
- залучались до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
- незаконно утримувались у полоні.
Зазначимо, що поки цей статус не дає дитині жодних суттєвих переваг.
Також вимушені переселенці мають право на субсидію, навіть якщо живуть в орендованому житлі.
Для цього потрібні такі документи: заява, декларація, договір оренди житла (у разі наявності). До речі, подати їх можна також онлайн.
Безоплатна правова допомога — ще одна опція, доступна вимушеним переселенцям. Її можна отримати в кожному регіоні в центрах БПД.
І наостанок, корисні контакти:
- урядова гаряча лінія: 15-45;
- перелік контактів районних управлінь соцзахисту в Донецькій області можна подивитися ТУТ;
- контакти департаменту соціального захисту Луганської ЦВА: (06452) 3 03 63, 3 03 83;
- гаряча лінія з питань порушень при наданні субсидій: 0 800 502 757;
- гаряча лінія міністерства освіти: 0 (800) 50 45 70.
Фонове фото: LB.ua
***
Цей матеріал створено завдяки читачам “Східного Варіанту”, які обрали тему статті. Нам важлива думка наших читачів!
Надсилайте теми або контакти героїв, про яких ви хотіли б прочитати у нас на сайті, у наші соцмережі або на нашу офіційну пошту: [email protected]
Будемо разом творити круту та корисну журналістику на сході України!