Мільйони нових дерев. Як новий селекційний Центр у Лимані рятуватиме ліси
У Лимані Донецької області відкрили Центр, де зможуть вирощувати понад три мільйони дерев на рік. Це покращить екологічну ситуацію не лише на Донеччині, а й у сусідніх областях. А ще дасть можливість комерційного розвитку громадам. Як це працюватиме — дізнався «Східний Варіант»
Схід України в екологічному плані вважається одним із найнесприятливіших регіонів у країні. Велика кількість підприємств, мало лісів, які до того ж часто страждають від пожеж.
Плюс негативний вплив війни. Тільки в перший 2014 рік внаслідок бойових дій на Донеччині згоріло 2,5 тисячі гектарів лісу. А восени 2020-го на Луганщині пожежа знищила 20 тисяч гектарів лісу. Все це далеко не найкращим чином позначається на екології регіону.
Другий в Україні
Для термінового порятунку лісу на сході України було ухвалено рішення побудувати селекційний насіннєвий Центр. Будівництво розпочали навесні 2021 року на базі Лиманського лісового господарства. Гроші, 37,5 мільйона гривень, виділив обласний екологічний фонд.
І минулими вихідними, 18 грудня, селекційний центр офіційно відкрили. Він став другим у країні. Перший такий самий Центр трохи раніше було збудовано у Львівській області.
Відкриття вийшло урочистим, на нього з'їхалося не лише місцеве обласне керівництво, а й київські чиновники. Зокрема, в.о. Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець, голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець та інші.
Насамперед було сказано, що цей Центр розпочинає роботу в рамках президентської програми «Зелена країна» відповідно до якої планується висадити 1 млрд дерев за три роки по всій країні.
«За вісім місяців ми маємо такий Центр, де використовуватимуться найсучасніші європейські технології вирощування дерев. На відкриття приїхали керівники лісових господарств із 9 областей. Для того, щоб надихнутися відкриттям. Тому що з наступного року ми плануємо розпочати будівництво ще 9 таких центрів по всій країні. Загальна потужність, на яку ми хочемо вийти у найкоротші терміни, — це близько 50 млн саджанців щороку», — сказав Юрій Болоховець під час відкриття Центру.
Потужності та перспективи
Лісовий селекційно-насіннєвий центр, побудований на базі Лиманського лісгоспу, обладнаний за останнім словом техніки. Тут встановлені шведські технологічні лінії та автоматичні теплиці. Половина роботи виконуватиметься автоматично.
Людина завантажує ґрунт у спеціальні касети та ставить їх на конвеєр. Висаджування проводиться автоматично.
Потім касети переміщують у теплиці, де автоматизовано все, від поливу до створення тіні у вкрай сонячні та спекотні дні. Завдяки цьому приживання саджанців зростає в рази.
Потужності селекційного Центру на Донеччині дозволять щороку виробляти по 1 млн 200 тис. сіянців сосни вже зі старту. А коли виробництво набере повної сили, то ця цифра може збільшитися втричі.
Це допоможе відтворити ліси, знищені у 2014 році внаслідок бойових дій, і які сьогодні зазнають значних втрат через негативний вплив кліматичної кризи.
«На сході України на приживання нових саджанців дуже впливають посухи. У такі роки приживання може падати до 30%. А завдяки такому технологічному процесу, який використовується в цьому насіннєвому Центрі, приживання буде 90%. Це ще й економія, тому що можна буде використати менше ресурсів», — розповів Юрій Болоховець.
До того ж Центр дає можливість приносити ще й певну комерційну вигоду.
Наприклад, господарства сусідніх областей можуть сюди надсилати насіння, тут вони вирощуватимуться і вирушатимуть назад. Така практика існує у Європі. Черги в подібні європейські центри стоять на два роки вперед.
Робота регіонального лісового насіннєво-селекційного Центру на Донеччині дозволить успішно та якісно вирощувати сіянці та живці лісових культур із закритою кореневою системою, що дозволить відтворити ліси у стислий термін.
Тепер це виробництво забезпечить якісним посадковим матеріалом увесь державний лісовий фонд Донецької області та створить усі умови для відтворення здорового та сталого лісу, збереження біологічної та ландшафтної різноманітності, родючості земель сходу України.