Осередок активних людей. Як працює реабілітаційний Центр "Донбас" у Краматорську
Державний Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю “Донбас” відкрився у Краматорську 2007-го року. Тут безкоштовно можуть пройти лікування та соціалізацію ті, кому це необхідно. П’ять поверхів Центру приймають людей з усіх куточків України. Це стало можливо завдяки зусиллям співробітників та співробітниць закладу, а також за підтримки міжнародних фондів.
Послуги Центра
На цей час тут на реабілітації перебуває 47 осіб. Є ті, що проходять професійну реабілітацію. Через карантин та червону зону це відбувається онлайн.
Також у Центрі отримують комплексну реабілітацію 26 пацієнтів та пацієнток з інших міст.
Для них є гуртожиток з усіма необхідними умовами.
Про послуги Центру нам розповіла завідуюча відділенням психолого-педагогічної реабілітації Олена Савченко.
“Наш Центр надає комплекс послуг, які належать до психологічної, соціальної, фізичної реабілітації.
Фізкультурно-спортивна реабілітація, професійна реабілітація та медичне спостереження”, — розповідає завідувачка.
Основні послуги у Центрі надаються лікарями реабілітаційної медицини, працює лікар фізіотерапевт. Також для дорослих є терапевт, педіатр — для дітей.
Консультує лікар — травматолог та дитячий невропатолог. По запиту запрошується для надання консультацій гінеколог.
Особливістю Центру є те, що окрім медичних послуг пацієнти та пацієнтки можуть отримати та практичну спеціальність.
“Тут вони можуть здобути професію шевця/швачки, обліковця/-иці бухгалтерських даних, оператора/-ки комп'ютерного набору, оператора/-ки програмної верстки, перукаря/-ки, водія/-ки категорії “Б””, — пояснює Олена Савченко.
Поряд з цим у закладі діють гуртки різних напрямків. Пацієнти та пацієнтки тут шиють сувенірні подушки та інтерактивні іграшки. Виробляють дизайнерські свічки та елементи одягу.
Тут є кімната для пет-терапії, де люди з психологічними травмами можуть спілкуватися з домашніми тваринами.
Але все це не просто заради розваг. Усі ці активності розроблені для більш гармонійного проходження курсу реабілітації та м’якої соціалізації людини, що пережила травму.
Хто і як може отримати послуги
Окрім Краматорська на сьогодні в Україні працює ще три схожих Центри: у Львові, Вінниці та поблизу Києва.
Але, як розповідає Олена Савченко у Центр “Донбас”, постійно надходять заявки від охочих отримати послуги Центру з Львівщини, Івано-Франківської області, Волині. Чимало людей із Києва. Також із Полтави, Чернігова, Тернополя, Хмельницької області.
Проте, основна частина, звичайно, донеччани та жителі прилеглих області Харківської, Дніпропетровської та Запорізької областей.
“Для того, щоб пацієнт потрапив до нас на реабілітацію, він звертається до місцевого управління Соцзахисту за місцем своєї реєстрації. Подає пакет документів. Вони дають направлення до Центру. Коли документи клієнта приходять до нас — ми ставимо на чергу. Коли приходить час реабілітації ми людей запрошуємо, визначаємо дату”, — розповідає Олена Савченко.
Комплексна реабілітація може тривати не більше 30 календарних днів на рік. Усі послуги безоплатні.
Пацієнтам та пацієнткам з інших міст надається гуртожиток та триразове харчування.
Допомога ПРООН
Сьогодні реабілітаційний Центр “Донбас” — це п’ятиповерхова споруда на кожному з поверхів якої відремонтовані кабінети, кімнати гуртожитку, фотозони. Також Центр оснащений сучасним реабілітаційним обладнанням.
Тут є спортзал, масажні кабінети, дитячі майданчики для психологічної терапії та ще багато чого корисного для реабілітації та соціалізації людей з інвалідністю.
Але так було не завжди. Олена Савченко працює тут з першого дня. Вона розповідає, що коли Центр тільки відкрився, приміщення взагалі не були пристосовані. Співробітників та співробітниць центру зустріли голі стіни.
“Не було опалення, не було освітлення. Спочатку ми сиділи всі в одній кімнаті. Потім поступово почали робити ремонт. І, звичайно, за державний кошт неможливо було таку величезну п'ятиповерхову будівлю відремонтувати та привести до належного вигляду”, — згадує Олена Савченко.
Нового етапу розвитку Центр набув після 2014 року, коли почалося активне співробітництво з міжнародними гуманітарними фондами. Зокрема з ПРООН.
“Наша адміністрація звернулася до ПРООН, був спільний проєкт, який називався “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”. Внаслідок чого ми отримали відремонтовані кімнати у гуртожитках та санвузли у цих кімнатах. Отримали два ліфти та бойлер”, — розповідає завідувачка.
Далі був наступний етап співпраці з ПРООН. У 2019 році Центр отримав реабілітаційне обладнання для профілактики та лікування порушень опорно-рухового апарату, обладнання для підвісної терапії.
“Ми постійно розвиваємось, постійно живемо у стані ремонту. Постійно беремо участь у різних проєктах. Тому в нас було ще кілька, окрім таких глобальних, проєкт міні грантів від ПРООН. Завдяки йому ми теж отримали реабілітаційне обладнання, обладнання для класу професійної швачки та для занять ЛФК, психологів”, — розповідає Олена Савченко.
Ті, хто виходить з Центру, стають активними у своїх громадах
З усіх чотирьох Центрів в країні кожен вибрав свій шлях. Львівський більше спеціалізується на медичних послугах. Вінницький здебільшого “прокачує” працевлаштування.
Краматорський Центр робить акцент на соціалізацію. Працівники та працівниці вважають, що соціалізація людей — це основне. Важливо витягти людину з інвалідністю з чотирьох стін. З їхнього внутрішнього світу, в якому вони закрилися.
“Хлопці та дівчата, побувавши в нас, стають активістами та активістками у своїх громадах. Тому що ми намагаємось запроваджувати тут для них такі курси, як участь у комітетах доступності. Навчаємо як створювати доступний простір у своїй громаді. Вони у нас брали участь у кількох проєктах ПРООН, у тому числі “Жінки ПРООН”, коли проходив аудит гендерної доступності”, — роз’яснює Олена Савченко.
Як розповіла завідувачка, у Центрі люди, хоча і не завжди можуть ходити, але ведуть активне соціальне життя. Знаходять нові хобі та друзів. Навіть одружуються, виходять заміж.
Пацієнти Центру, пройшовши курс реабілітації та соціалізації, отримують певний заряд, з яким їдуть до своїх міст амбасадорами активного способу життя.
Розташовується Центр “Донбас” у Краматорську за адресою бульвар Машинобудівників 32.
Як потрапити у Центр "Донбас"?
- З’ясувати у сімейного лікаря, який саме напрямок реабілітації вам необхідний
- Зателефонувати у Центр за номером 095 013 3881, щоб отримати консультацію за наявними послугами та інформацію щодо необхідних документів
- Надати необхідні документи у відділ Соцзахисту вашого міста
- Чекати на виклик від Центру
***
Стаття підготована у межах проєкту «Корисні інструкції для безпечного життя», що реалізується ГО «Наш Дім — Слов'янськ» (онлайн-видання «Восточный Вариант») за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.