Як правильно взаємодіяти з поліцією? Практичні поради з Маріуполя
З початком збройного конфлікту на сході України як ніколи актуальним стало питання безпеки громади та верховенства права, у тому числі на територіях, що знаходяться поблизу контактної лінії. Саме тому дуже важливо, щоб жителі та жительки Донецької та Луганської областей повністю довіряли поліції та могли покластися на правоохоронців та правоохоронниць у непростій ситуації.
Довіра людей до поліції може зростати не лише під час виконання поліціантами їхніх службових обов’язків, а і поза цим. Для цього в Маріуполі був відкритий перший в Україні «Креативний простір «Відкрита поліція».
«Східний варіант» дізнався, які його цілі та функції, а також підготував інструкції для взаємодії з правоохоронцями.
Чи довіряють українці та українки своїй поліції?
Закон України «Про Національну поліцію» каже нам, що саме рівень довіри населення до поліції є основним критерієм оцінки ефективності діяльності органів і підрозділів поліції.
При цьому діяльність поліції здійснюється в тісній співпраці та взаємодії з населенням, територіальними громадами та громадськими об’єднаннями на засадах партнерства і спрямована на задоволення їхніх потреб.
Щорічно цей рівень довіри вимірюється незалежними соціологічними опитуваннями.
Так, наприклад, у 2019 році рівень довіри українців та українок складав 48%, а у минулому, 2020 році, 40,8%. Це дані, наведені головою Національної поліції Ігорем Клименком.
Відкрита поліція
Навесні 2021 року за підтримки Програми розвитку ООН в Маріуполі відкрився перший в Україні «Креативний простір «Відкрита поліція». Це повноцінний громадський центр із вільним доступом громадян до нього.
Також у межах цього проєкту були відібрані 15 офіцерів та офіцерок поліції, які пройшли триденний тренінг із мирного врегулювання конфліктів, фасилітації та ненасильницької комунікації.
«З моменту відкриття хабу, тобто з квітня цього року тут вже було проведено понад 50 заходів. Це були досить великі зустрічі, на яких були присутні представники майже всіх структур, влади та громадськості», — розповідає про успіхи простору начальниця відділу ювенальної превенції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, розпорядниця креативного простору «Відкрита поліція» Вікторія Брова.
За її словами, у цьому просторі підіймаються теми взаємодії з громадою, особливо у населених пунктах, що знаходяться поблизу лінії розмежування, тема протидії домашньому насильству і так далі. У цьому ж просторі був презентований проєкт «Туристична поліція».
Важливо, що простором можуть користуватись і мешканці Маріуполя.
«Також свої тренінги, круглі столи, зустрічі проводять громадські організації вже і без участі поліціантів», — зазначає Вікторія Брова.
Спеціалістка з верховенства права та громадської безпеки ПРООН Анастасія Кравцова наголосила на тому, що ініціатором ідеї відкритості стала сама Національна поліція в Донецькій області. На її думку, хаб матиме позитивний вплив на розбудову громадської довіри.
«Поліція в розумінні наших співгромадян, на жаль, це така доволі закрита інституція. Власне від цього і назва цього хабу — «Відкрита поліція». Тому що дуже хочеться оцей стереотип зламати. І зрозуміло, що якщо є такий простір, куди кожен може прийти, поговорити, розказати, що його турбує. Може поділитись якимось ідеями, як нам зміцнити цю безпеку, відчуття безпеки кожного мешканця Маріуполя, то це звісно впливає позитивно», — каже Анастасія Кравцова.
Зараз за підтримки ПРООН в Донецькій та Луганській областях створюються і інші схожі проєкти. Так, у Маріуполі планують облаштувати відкритий простір на території управління Патрульної поліції.
«Ми створили спеціальну кімнату, у якій поліція буде на своїй території проводити різного роду заходи, превентивні якісь обговорення, спілкування з дітьми, можливо, науково-практичні конференції й так далі. Ідея в тому, щоб показати, що немає нічого страшного, коли ти заходиш у приміщення поліції. І дійсно можна прямо тут збиратися і спілкуватися з патрульними», — коментує Анастасія Кравцова.
У Луганській області планується створення спортивного хабу, який також буде адмініструватися поліцією. Таким чином через спортивні заходи та «командну гру» громада буде більше взаємодіяти з поліціантами та, відповідно, зміцнювати довіру.
Як взаємодіяти з поліцією у різних ситуаціях?
«Східний варіант» попросив співробітників поліції дати кілька порад щодо комфортної взаємодії громади та поліції.
📌 Я став свідком правопорушення. Що я маю знати, звертаючись поліції?
«Якщо ви стали свідком правопорушення, ви можете звернутися до найближчого відділу поліції або за телефоном 102. Під час розмови з оператором колл-центру вам запропонують назвати своє прізвище, ім’я, по батькові, адресу мешкання або місцезнаходження, а також інші питання згідно з темою вашого повідомлення», — коментує старший інспектор з комунікації Маріупольського районного управління поліції Юрій Корабльов.
Якщо ж ви вирішите повідомити про правопорушення анонімно, поліція все одно буде перевіряти вашу інформацію, але надалі це може ускладнити слідчі дії.
📌 Мене зупинили співробітники поліції та просять показати документи. Що я маю знати?
Поліціант має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, які посвідчують особу, у випадках, передбачених статтею 32 Закону України «Про національну поліцію».
На це у поліції може бути декілька причин:
- якщо людина зовні схожа на особу у розшуку, або таку, що вважається безвісно зниклою;
- якщо людина перебуває на території зі спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
- якщо у людини є при собі речі, обіг який обмежений або заборонений (зброя, боєприпаси, наркотичні засоби тощо);
- якщо людина знаходиться на місці ДТП чи вчинення правопорушення;
- якщо існують підстави вважати, що людина вчинила або планує вчинити правопорушення або такі ознаки має транспортний засіб.
Ви також можете попросити співробітника поліції продемонструвати його посвідчення, а також час на ознайомлення з ним.
«Згідно з частиною 3-ою статті 18 Закону України «Про національну поліцію» у разі звернення до особи або якщо особа звертається до поліціанта, поліціант зобов’язаний представитися, назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання, а також на вимогу особи пред’явити службове посвідчення та надати можливість ознайомитися з викладеною у ньому інформацією», — коментує Юрій Корабльов.
Детальніше з цим пунктом ви можете ознайомитись у ЗУ «Про Національну поліцію», стаття 32.
📌 Мій транспортний засіб зупинили співробітники поліції. Що я маю знати?
У поліціантів є декілька причин для зупинки транспортного засобу.
- якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
- якщо є признаки несправності транспортно засобу;
- якщо поліціанти мають інформацію про скоєння водієм і пасажирами правопорушення або про їхню причетність до ДТП;
- якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
- якщо водій або пасажири могли бути свідками ДТП та є необхідність опитати їх;
- якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліціантам, або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП;
- якщо уповноважений орган державної влади вирішив обмежити чи заборонити рух;
- якщо вантаж закріплений ненадійно;
- якщо був порушений порядок використання світлових або звукових сигнальних пристроїв
- якщо транспорт зареєстрований в іншій країні й потрібна перевірка його передачі у володіння чи користування без порушення митного законодавства.
Детальніше з цим пунктом ви можете ознайомитись у ЗУ «Про Національну поліцію», стаття 35.
📌 Співробітники поліції хочуть оглянути мої речі або транспортний засіб. Що я маю знати?
Співробітники поліції мають право перевірити ваші речі. У законі це трактується, як превентивний поліцейський захід.
Під час поверхневої перевірки співробітник поліції може візуально оглянути вас, провести по поверхні вашого одягу рукою або спеціальним приладом.
Перевірка жінок здійснюється жінками, а чоловіків — чоловіками. У невідкладних випадках поверхневу перевірку може здійснити будь-який поліціант лише з використанням спеціального приладу або засобу.
Ваші особисті речі поліціант може оглянути візуально. При огляді транспортного засобу, поліціант має право вимагати відкрити кришку багажника або двері салону.
Для того, щоб співробітник поліції прийняв рішення здійснити первинну перевірку, є декілька причин:
- якщо існують підстави вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або людина, чию свободу обмежили незаконно;
- якщо існують підстави вважати, що в транспортному засобі знаходяться речі, обіг яких обмежений або заборонений (зброя, боєприпаси, наркотичні речовини);
- якщо існують підстави думати, що транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення або знаходиться у місці скоєння правопорушення.
Детальніше з цим пунктом ви можете ознайомитись у ЗУ «Про Національну поліцію», стаття 34.
***
Стаття підготована у межах проєкту «Корисні інструкції для безпечного життя», що реалізується ГО «Наш Дім — Слов'янськ» (онлайн-видання «Восточный Вариант») за технічного адміністрування ЗУРЦ у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.