Експерти розповіли, що буде з жителями ОРДЛО та Криму, які потрапили під примусову паспортизацію РФ після деокупації
Україні належить пройти процедуру правосуддя перехідного періоду. Це буде тривалий процес, що вимагає адаптації ОРДЛО і Криму до українського законодавчого поля.
Про це повідомляє Східний Варіант з посиланням на Дом
Українці в окремих районах Донецької та Луганської областях (ОРДЛО) та в окупованому Криму, що зазнали примусової паспортизації, повернуться до правового поля України після звільнення територій, і, відповідно, збережуть українське громадянство. Про це, коментуючи ініціативи президента Володимира Зеленського щодо громадянства, розповів політичний консультант Олександр Антонюк.
"Думаю, якщо людина хоче бути громадянином України, вона буде. Крим, Донбас — це території України. Є ось ця насильницька [російська] паспортизація. Коли ми цю територію повернемо назад, ці люди, зрозуміло, підуть і за громадянством України. Наскільки я розумію, у запропонованих в Україні законопроєктах враховано норму, що громадянство Російської Федерації втратиться автоматично [після звільнення територій]. Або за якимись процедурами. Якщо людина хоче залишитися в Росії, вона, найімовірніше, залишить цю територію після звільнення, і виїде до Воронежа, в Ростов і т. ін.", — наголосив експерт.
Тим часом Україна має пройти процедуру правосуддя перехідного періоду. Це буде тривалий процес, який вимагатиме адаптації ОРДЛО та Криму до українського законодавчого поля.
"Якби умовно завтра ці території повернулися, процес повертався б назад [до відновлення української юрисдикції]. На це потрібно кілька років. Тому що потрібно відбудувати зв'язок, владу, контроль і т. ін.", — зазначив політичний консультант.
Водночас слід уважно розглянути нюанси щодо українців, які досягли повноліття в ОРДЛО та окупованому Криму у період окупації, і, відповідно, першим отримали російське громадянство.
"Думаю, громадяни України, які зараз пройшли паспортизацію [російськими паспортами], найімовірніше, залишилися громадянами України. Але тут буде один момент. Найімовірніше, найбільша проблема буде у нас з особами, які досягли повноліття за ці 8 років. І перше громадянство у них, по суті, — Російської Федерації. Ось тут буде, мабуть, складне питання", — уточнив Антонюк.
Експерт зазначив, що для більш точної орієнтації у процесі повернення українського громадянства мешканцям ОРДЛО та Криму потрібно дочекатися ухвалення ініційованих законопроєктів. А на цьому етапі — висновків Головного науково-експертного управління Верховної Ради щодо пропонованих ініціатив.