Bellingcat найближчим часом опублікує результати розслідування збиття рейсу MN17 російськими військовими
Вище військове керівництво Росії, яке віддавало наказ відправити на Донбас зенітний ракетний комплекс "Бук", з якого в 2014 році збили малайзійський Boeing 777, обов'язково опиниться на лаві підсудних.
Таку думку висловив головний розслідувач міжнародної дослідницької організації Bellingcat Христо Грозєв в інтерв'ю журналісту Дмитру Гордону.
За словами Грозєва, літак збили російські солдати, але вони діяли за наказом.
"Вони працювали за схемою, яка була їм видана в закритих конвертах, вони їх розкрили буквально в момент переходу кордону. Я не впевнений, що вони повинні сидіти. Вони зробили помилку, але ця помилка була запрограмована політичним і військовим керівництвом, яке їх відправило туди. Вони повинні бути названі, але сидіти - швидше за все, ні. Навіть за міжнародним законом є поняття combatant status, тобто якщо вони були в активному армійському ланцюжку відповідальності, то повинен сидіти їх найвищий начальник", - пояснив Грозєв.
Він зазначив, що такою людиною є президент Росії, верховний головнокомандувач збройними силами РФ Володимир Путін, але у нього є певний імунітет.
"Але імунітету у генерала, який, порушуючи міжнародний закон, відправив через кордон "Бук" і дав інструкції, немає. Цю людину, я впевнений, ми побачимо на лаві підсудних", - сказав розслідувач.
Грозєв підкреслив, що Росія скоїла військовий злочин вже в той момент, коли вирішила відправити "Бук" в Україну, оскільки цю зброю не можна використовувати в автономному режимі, а рішення, застосовувати "Бук" чи ні, зазвичай приймається після комплексного аналізу інформації, отриманої з трьох різних джерел.
"Ця зброя призначена для роботи в дивізійному центрі управління, де є центр управління з окремою радіолокаційною системою і окрема, віддалена, бригадна радіолокаційна система, яка знаходить і визначає, що за повітряне судно летить… У цьому випадку Росія відправила на українську територію тільки цю автономну установку. Так, вона може стріляти, але ця опція використовується, коли під час війни хтось знищив (за допомогою артилерії або авіабомб) твій дивізійний центр управління. Це крайній випадок, коли ти вже бачиш, що до тебе підлітає літак противника, і ти стріляєш по ньому. Сам факт, що вони відправили таку автономну установку без цього всього, - військовий злочин. Вже сам факт! Далі це рецепт жаху і рецепт трагедії", - сказав журналіст.
Він повідомив, що команда Bellingcat продовжує працювати над розслідуванням у цій справі, вона буде опублікована «в найближчі місяці».
"Ми вважаємо, що вже вийшли на команду, яка була оператором "Бука". Є серйозні підозри, хто натиснув кнопку, хто віддав йому наказ. Але ще раз повторю: для нас це трохи другорядний антигерой. Основною антигерой - генерал, який дав команду і дозволив переїхати кордон на цьому "Буку". Ми маємо серйозну гіпотезу, як звуть цього генерала", - додав Христо Грозєв.