Правозахисники розповіли, що дає довідку ВПО при працевлаштуванні та у статусі безробітного.
Реєстрація внутрішньо переміщеної особи (ВПО) та отримання відповідної довідки стане у нагоді під час працевлаштування та дозволить скористатися особливими правами та трудовими гарантіями за законом. Подробиці розповіли правозахисники проєкту "Юридичний радник для ВПО".
Про це повідомляє Східний Варіант із посиланням на "Дом".
За інформацією юристів, про особливі гарантії зайнятості та трудові права ВПО можна дізнатися як із Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", так і з інших джерел, зокрема, Кодексу законів про працю України (КЗпП України).
Так, ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" визначено, що ВПО мають право на:
1. Спрощений порядок надання статусу безробітного.
"За відсутності запису про звільнення ВПО для взяття на облік у центрі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю може надати заяву про припинення трудових відносин з нотаріально посвідченим підписом на неї та квитанцію про направлення її роботодавцю або довідку поштового відділення про припинення поштового сполучення з місцеперебуванням роботодавця",
— йдеться у повідомленні.
2. Виплату допомоги по безробіттю без надання документів про страховий стаж та заробіток, що був за останнім місцем роботи.
Як пояснюють юристи, за відсутності таких документів центр зайнятості немає права відмовляти у призначенні допомоги, однак її розмір буде мінімальним (на час карантину — 1 тис. грн щомісячно), а тривалість виплати коштів обмежена 180 днями. Разом з тим, у разі надходження документів про стаж та розмір заробітку допомога перераховується.
3. Спрощену процедуру реєстрації фізичною особою-підприємцем (ФОП) та припинення самозайнятості.
Реєстрація ВПО ФОП та припинення самозайнятості здійснюється за її заявою за місцем проживання на підставі довідки про взяття на облік ВПО.
Як зазначається, разом з тим ст. 26 КЗпП України визначено, що ВПО звільняються від проходження випробувального терміну під час приймання на роботу незалежно від посади, яку вони планують зайняти.
Також для ВПО, які перебувають на обліку як безробітні, передбачена компенсація фактичних транспортних витрат на переїзд до іншої адміністративно-територіальної одиниці для працевлаштування, а також витрат для проходження, за направленням центру зайнятості, попереднього медичного та наркологічного огляду, якщо це необхідно для працевлаштування.
Своєю чергою роботодавці можуть розраховувати на компенсацію витрат на виплату зарплати, податків та єдиного соціального внеску (ЄСВ), підвищення кваліфікації чи перекваліфікації працівника — у разі працевлаштування по строковому трудовому договору зареєстрованого безробітного з-поміж ВПО за направленням центру зайнятості.