Унікальна можливість. Як працює Інститут третього покоління в Слов'янську
У Слов'янську почав роботу Інститут третього покоління. Тут люди віком 50 років і старше зможуть безплатно отримати знання з п'яти дисциплін. Навчання української та англійської мов, комп'ютерних навичок, психології та міжособистісних відносин ведуть викладачі Донбаського обласного педагогічного університету.
Потреба в нових знаннях
У наш час освіта не може обмежуватися кількома роками на початку життя людини. Безперервне оновлення інформації вимагає постійного самовдосконалення і навчання для досягнення життєвого успіху.
Особливо це стосується людей старшого віку, вважає керівниця Громадської організації «Вік щастя» Наталія Бондаренко, на базі якої відкрилися курси.
«Життя не стоїть на місці. Тим більше зараз, коли ми живемо за часів невизначеності. Коли потрібно освоювати багато онлайнових сервісів. Таке навчання дуже важливе. І якщо ми говоритимемо про розвиток громади, то люди старшого віку не повинні бути баластом. Вони повинні бути активними, робити свій внесок в суспільство», — пояснює Наталя.
Необхідність такого освітнього Центру зріла давно. Як розповідає Наталя, зараз громада Слов'янська на третину складається з людей старше 50 років, які десятки років тому пройшли свою базову освіту.
Нові технології все глибше проникають у звичайне життя. У побуті все важче обходитися без нових гаджетів. А без знання мов або нових дисциплін все важче знайти гідну роботу.
Також з'являються нові компетенції, нові можливості. Уже набуті знання і навички застарівають, а з'являється попит на нові.
«А ще існує вікова дискримінація під час пошуку роботи. Особливо драматичною буває ситуація, коли людину звільняють за рік-два до пенсії.
У такому випадку людині просто необхідно отримати нові знання та навички, щоб мати більше шансів знайти роботу або хоча б підробіток», — розповідає Наталя Бондаренко.
Запит на розвиток
Думки про відкриття Інституту третього покоління саме в тому вигляді, яким він є зараз, виникли не на порожньому місці. Перш ніж здійснити цей проєкт «Вік щастя» спільно з громадською організацією «Інноваційна дія» провели аналітичне дослідження освітніх потреб дорослого населення Слов'янської громади.
«Поспілкувалися з фокус-групами, провели бесіди в Слов'янському Центрі зайнятості. Спілкувалися з різними соціальними групами. Туди увійшли люди з інвалідністю, люди передпенсійного віку, пенсійного віку, ветерани АТО. Питали, чого конкретно вони потребують. Які курси, які програми їм потрібні для особистісного розвитку», — пояснює Наталя.
З усіх, хто брав участь в дослідженні 92,6% відзначили, що мають особисту потребу отримати додаткові знання.
П'ять дисциплін, шо лідирують, в яких старше покоління Слов'янської громади хотіло б підвищити або підвищує фаховий рівень, розподілилися наступним чином:
- 17.9% комп'ютерна грамотність
- 14,5% вивчення іноземних мов
- 11,1% інформаційна/медіаграмотність
- 10,4% правова грамотність
- 9,1% психологія
П'ять наук
Ідея відкрити Інститут третього покоління за підтримки Донбаського педагогічного університету виникла навесні цього року.
«Навесні цього року ми з Університетом підписали угоду про співпрацю. І в форматі цієї Угоди були прописані саме пункти про освіту дорослих. І коли ми говорили з ректоркою Університету Світланою Омельченко, то ми визначилися з тими курсами, які на той момент вважали за потрібне. Це повністю волонтерський проєкт. Тут ніхто не буде отримувати зарплату, всі курси безплатні», — розповідає Наталя.
📌 Українська мова
Наталія зауважує, що, на жаль, більшість в нашій громаді не володіє українською мовою. А державна мова просто необхідна під час оформлення різних документів, та й освітній сфері без неї нікуди.
📌 Англійська мова
Мова нових технологій та інтернету, без неї важко, якщо хочеш активно розвиватися.
«Після наших курсів людина, звичайно, не зможе розмовляти на рівні носія мови. Але це обов'язково допоможе в інтернеті, щоб орієнтуватися на англомовних ресурсах, вивчати онлайн курси англійською мовою і так далі», — пояснює Наталя.
📌 Комп'ютерна школа
Наталя каже, що на навички роботи з комп'ютером завжди мають дуже великий попит. Люди постійно цікавляться. Особливо зараз, коли велика частина спілкування відбувається через мережу з використанням телефону або комп'ютера.
Тим більше в організації для цього є технічні можливості. «Вік щастя» завдяки міжнародним донорам має комп'ютерний клас на вісім місць.
📌 Психологія
На думку Наталії, без знань в цій сфері в сучасному світі складно.
«Зараз у нас ковід, локдаун. Люди старшого віку завжди відчувають нестачу в спілкуванні. Зараз теж висловлюють свої побоювання. Про те, що через новий локдаун вони знову відчуватимуть себе самотніми, їм нікуди буде піти. Намагаються зрозуміти, у який спосіб вони зможуть подолати цю ізольованість», — розповідає Наталя Бондаренко.
Як пояснює керівниця «Віку щастя», тут не стануть професійними психологами. Але знайти підхід до себе, навчитися спостерігати за собою потрібно вміти.
📌 Міжособистісні відносини
Цей курс почнеться в січні наступного року
«Особистість розвивається завжди, навіть якщо їй 50, 60 або 70 років. І у який саме спосіб налагоджувати міжособистісні відносини, я вважаю, такі навички теж повинні бути в арсеналі кожної людини. Ми повинні розуміти свої потреби, потреби іншої людини. Вміти говорити один з одним без агресії, з повагою», — говорить Наталя.
Також додає, що навчання в Інституті третього покоління будуть вести кандидати наук у своїх сферах. Тобто — це будуть курси, де люди отримуватимуть знання від висококваліфікованих фахівців. А після закінчення навчання будуть видані сертифікати.
Крім того, Наталія Бондаренко не виключає, що в майбутньому Інститут третього покоління розширить свої вікові межі. Сюди будуть запрошувати тих, кому 40-45 років, не відмовлять і тим, хто ще молодше.
Потребу в оновленні знань і навичок відчувають не тільки люди пенсійного віку. Це необхідно і тим, хто на якийсь час просто «випав» із сучасних течій життя або не може повернутися на стару роботу після тривалої перерви. Наприклад, молоді мами після декрету.
Записатися на курси можна через сторінку організації в фейсбуці «Фундація осіб старшого віку «Вік Щастя». Навчання проходитиме раз на тиждень протягом декількох місяців.