У Києві за участю USAID обговорили питання забезпечення водою жителів Донеччини (фото)
Питання забезпечення водою жителів Донеччини обговорили на Конференції щодо модернізації Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», яка відбулася у Києві.
Про це Східний варіант повідомляє з посиланням на голову ДонОДА Павла Кириленка
Подібний захід організували вперше з часів окупації частини української території, зібравши за одним столом представників влади різних рівнів, міжнародних організацій, донорів, експертів.
До дискусії долучилися секретар РНБО Олексій Данілов, заступник міністра розвитку громад і територій Іван Лукеря, заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій В`ячеслав Шаповалов, представники міжнародних організацій – UNICEF Ukraine, Червоний Хрест України, USAID Ukraine - USAID Україна, UNDP Ukraine / ПРООН в Україні, посольств Швейцарії та Данії в Україні, а також учасники від України у Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях.
Компанія «Вода Донбасу» - найбільший в Європі постачальник води, вона обслуговує 3,9 млн жителів у 289 населених пунктах області. Її особливістю є те, що вона працює по обидва боки від лінії зіткнення, у виробничому процесі задіяно понад 11 тисяч працівників, і значна частина інженерних споруд Компанії знаходиться на лінії фронту.
«Коли говорять про водозабезпечення Донецької області, то зазвичай у якості головної проблеми називають маловодність регіону. Натомість це не так. Основна проблема на сьогодні - війна, яку веде Росія проти України», - сказав пан Данілов.
І ці слова підтверджуються фактами: внаслідок бойових дій знищуються стратегічні інженерні об’єкти та комунікації, причому зазвичай їх неможливо оперативно та повноцінно відновити, оскільки представники окупаційної влади не надають погодження на проведення ремонтних робіт у так званій сірій зоні.
Крім того, фінансова політика окупантів, спрямована на несплату за спожиті воду, електроенергію та невстановлення актуальних тарифів, ставить Компанію на межу виживання. Крім того, окупанти намагаються перетворити її на свою власну, виплачуючи зарплату у рублях, не сплачуючи за об’єми поставленої води, електроенергії тощо.
«Компанія унікальних розмірів і унікальної складності», - так охарактеризував «Воду Донбасу» керівник програми USAID «Проєкт енергетичної безпеки» пан Дін Вайт, представляючи результати технічного аналізу
Компанії та попередні сценарії впровадження заходів з модернізації «Води Донбасу». Пан Вайт акцентував увагу на необхідності заощадження електроенергії та пошуку і впровадження альтернативних джерел електропостачання.
У цьому з ним солідарні Голова програми по воді, гігієні та санітарії ЮНІСЕФ в Україні пан Себастіан Трюффо і Голова делегації міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні пані Флоранс Жиллєтт, які презентували результати роботи своїх організацій з оцінки ризиків системи водопостачання та операційного аудиту КП «Вода Донбасу».
Під час своєї доповіді мав можливість звернути увагу присутніх на гострі проблеми Компанії "Вода Донбасу" та регіону, які потребують термінового вирішення.
Зокрема, Кириленко заначив, що:
- в області практично повністю відсутні підземні водні ресурси – вони задовольняють лише 3 відсотки від потреб;
- канал Сіверський Донець – Донбас вже понад 60 років функціонує без капітального ремонту; крім того, зношеність водопровідних мереж складає близько 75 відсотків, втрати води сягають 65-69 відсотків, зношеність насосного обладнання, за оцінками експертів, перевищила 65 відсотків;
- протягом останніх років щорічно стається близько 27 тисяч аварійних ситуацій, 58 населених пунктів області отримують воду за графіком;
- питома вага витрат електроенергії у загальній сумі витрат водопостачання досягла позначки 41 відсоток;
- тарифи не відповідають собівартості послуг, і це призводить до фінансового дисбалансу.
Представив також і стратегічні напрямки подальшої модернізації Компанії, а також заходи, які ми вже почали втілювати в життя.
Це, зокрема: - реконструкція мереж системи водопостачання. Ми визначили 4 основні заходи за цим напрямком і вже розпочали роботи з покращення функціонування каналу Сіверський Донець-Донбас; відновлення роботи Другого Донецького водогону; ремонту аварійних ділянок Південно-Донбаського водоводу, зруйнованих внаслідок бойових дій; реконструкції зношених ділянок водопровідних та каналізаційних мереж протяжністю 8751 км, що призведе до зменшення витрат води на 177 млн метрів кубічних та дозволить довести втрати води до рівня у 30 відсотків.
- Зменшення енерговитрат. За попередніми розрахунками, модернізація 487 одиниць насосного обладнання на насосних станціях та 233 одиниць на станціях каналізаційних призведе до значного позитивного ефекту за цим напрямом.
- Впровадження зеленої енергетики, будівництво вітро- та сонячних електростанцій, облаштування малих гідроелектростанцій.
- Будівництво нових мереж та інженерних об’єктів водопостачання. Це і будівництво нової мережі водопостачання у Торецьку (цим проєктом ДонОДА займається самостійно, власним коштом), і будівництво нової мережі водопостачання для споживачів центральних і південних районів області. Ці райони через руйнування мереж, які знаходяться практично на лінії зіткнення, отримують воду лише за графіком – а це 800 тисяч людей, які проживають у населених пунктах від Добропілля до Маріуполя. Щойно побудуємо три насосні станції і дві нитки водоводу завдовжки 13,7 км з необхідними інженерними об’єктами, одразу зможемо забезпечити ці території цілодобовим і повноцінним водопостачанням.
- Ми не стоїмо на місці, і самостійно рухаємо процес стабілізації роботи «Води Донбасу». Але, звичайно, коштів обласного бюджету не вистачить для повної стабілізації роботи Компанії. Це має бути проєкт терміном на понад 5 років з чітким графіком його реалізації та підтвердженими джерелами фінансування.
- Звичайно, ми плануємо подавати свої проєкти на Програму відновлення України ЄІБ, але частина з наявних проєктів перевищує 5 млн євро і не проходить за вимогами. Тому ми запрошуємо до співпраці потенційних донорів, адже йдеться не стільки про саму Компанію, а передусім про людей, які живуть на території Донецької області, і яким вона як інструмент має забезпечити якісне цілодобове водопостачання. І цей інструмент має працювати бездоганно.
"Вдячний учасникам конференції за те, що нам вдалося ґрунтовно обговорити діяльність Компанії з технологічної, операційно та фінансової сторін. Сподіваюсь, що спільно ми зможемо налагодити нормальну роботу "Води Донбасу" та уникнути загроз, які можуть вплинути на соціальний, економічний і екологічний добробут жителів Донеччини", - підкреслив голова ДонОДА.